Blog

Çocuğunuzun Gelişimi Hakkında Endişeli misiniz?

Çocuğum 2 yaşında konuşmuyor, çocuğum 3 yaşında çok sık düşüyor, çocuğum 4 yaşında söz dinlemiyor, çocuğum çok huysuz sakinleşmiyor… tüm bu saydıklarım 2-4 yaş arası bir çocuğun ebeveyni olarak sizin de problemlerinizden biriyse yazıyı okumaya devam edin.

Tüm yukarıdaki sorunlar özetle çocuğumun gelişimi için ne yapabilirim diyen kaygılı bir anne-baba cümleleridir.

2-4 yaş arası, çocukların mucizevi bir şekilde geliştikleri bir evredir. Bu zaman diliminin çocuklar üzerinde gerçekleştirdiği değişimleri bilmek çocuğumuzdan yapmasını beklediğimiz şeyler hakkında bize bilgi verecektir. Aynı zamanda kimi kaygılarımızın ne kadar yersiz olduğunu da bize hatırlatacaktır.

2-4 yaş arası gelişim aşamaları:

Sıra alma, inandırıcı oynama ve bir topa vurma gibi becerilere gelişim aşamaları denir. Gelişim aşamaları, çoğu çocuğun belirli bir yaşta yapabileceği şeylerdir. Çocuklar nasıl oynadıkları, öğrendikleri, konuştukları, davrandıkları ve hareket ettikleri (atlama, koşma veya dengeleme gibi) dönüm noktalarına ulaşırlar.

Çocukların bağımsız olma arzusunun artması nedeniyle, bu aşama genellikle kendi içinde tehlikeler barındırır. Ancak bu, ebeveynler ve küçük çocuklar için heyecan verici bir zaman olabilir.

2-4 yaş arası çocuğunuzun gelişimini destelemek için neler yapabilirsiniz?

Önce çocuk güvenliği:

Çocuğunuz daha fazla hareket ettiği için daha fazla tehlikeyle de karşılaşacaktır. Tehlikeli durumlar hızlı bir şekilde gerçekleşebilir. Bu nedenle çocuğunuza dikkat edin. Büyüyen çocuğunuzun güvenliğini sağlamaya yardımcı olacak birkaç ipucu:

 • Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzu, kimse onu izlemeden suyun yakınında veya çevresinde (örneğin küvetler, havuzlar, göletler, göller) BIRAKMAYIN.
 • Çocuğunuzu yemek yerken boğulmasını önlemek için yemeğini iyice çiğnemeye teşvik edin.
 • Oyuncaklarda gevşek veya kırık parçalar olup olmadığını sık sık kontrol edin.
 • Çocuğunuzu boyarken veya çizerken ağzına kalem veya boya kalemi koymaması için uyarın.
 • Bırakın çocuğunuz sosyalleşsin:

Çocuğunuzun diğer bebeklerle oynamasına izin verin. Oyun zorlaşırsa veya güvensiz hale gelirse müdahale edin, ancak çocuğunuza diğer çocuklarla oyun pratiği yapması için bol bol fırsat verdiğinizden emin olun, böylece akranlarıyla nasıl geçineceklerini öğrenirler.

 • 2 yaşında, çocuğunuzun becerileri ve bilgisi hızla artacaktır. Ancak, çocuğunuzun oyun yoluyla çok şey öğrendiğini ve her aktiviteyi şekilleri veya renkleri belirlemek için bir fırsata dönüştürmeniz gerekmediğini unutmayın. Bunun yerine, çocuğunuzun kendi kurallarına göre keşfetmesine ve oynamasına izin verin.
 • Yemek pişirirken veya ev işlerini yaparken ne yaptığınıza dikkat çekerek çocuğunuzla sık sık konuşun. İşleri basit tutun ama çok fazla bebek konuşması kullanmaktan kaçının.
 • Çocuğunuzla kitap okumak için özel bir zaman ayarlayın.
 • Çocuğunuzla birlikte oyunlar oynayın.
 • Çocuğunuzun etrafındaki şeyleri keşfetmesine yardımcı olmak için onu yürüyüşe çıkarın.
 • Çocuğunuza üzgün olduğunu göstermenin kabul edilebilir yollarını öğretin.

Yazıyı severek okuduysanız 2-4 Yaş Arası Çocukların Gelişim Özellikleri Nelerdir? adlı yazımızı da tavsiye ederim.

Yükselen Zekâ Yayınlarından çıkan kitaplardan haberdar olmak için bizi instagram sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Yazar:

Yükselen Zekâ Akademik Kurul

İlgili Yazılar