Blog

3 Yaşında Çocuğum Konuşmuyor Ne Yapmalıyım?

3 Yaşında Çocuğum Konuşmuyor Ne Yapmalıyım?

3 yaşında çocuğum konuşmuyor, oğlum 3 yaşında konuşmuyor, gecikmiş konuşma, erkek çocuğun geç konuşması, dil ve konuşma bozuklukları, evde yapılacak konuşma terapisi, konuşamayan çocuğa evde eğitim…  çocukları konuşma problemi yaşayan ebeveynlerin sıklıkla aradıkları başlıklardır.

Konuşma problemine bağlı şikâyetlerinizle ilgili olarak;

  • işitme testi yaptırdınız,
  • bir konuşma terapistiyle görüştünüz
  • bir çocuk doktoruna başvurdunuz
  • ve çocuğunuz tüm gelişim aşamalarını erkenden geçti, çok zeki bir çocuk ama konuşarak iletişim kurmuyor. Öyleyse lütfen yazıyı sonuna kadar okuyun;

Çocuğunuzun konuşması için tüm ‘doğru’ şeyleri yapmışsınız gibi görünüyor. Artık iş; gerçekten bir bekleme, kolaylaştırma ve onunla birlikte çalışma meselesidir.

3 yaşında çocuğum anlıyor ama konuşmuyor?

Birçok ebeveyn, 3 yaşındaki çocuklarının konuşmadığı ancak ona ne söylediklerini anladığı için kafası karışır. Bu bir konuşma gecikmesi durumudur ve birçok ebeveynin zannettiği kadar korkutucu değildir.

Ebeveynler çoğunlukla bu konuda şaşkına dönerler ve bu konuyu çok ciddi anlamda sorun ederler. Bu durum çocuğunuzun duygusal durumuyla ilgili aşmakta zorlandığı basit bir problem olabilir.

3 yaşında konuşmayan çocuğunuzun anladığını gösteren işaretler:

İletişim için hareketlerde kısıtlılık:

Bir çocuk hayatının ilk döneminde en temel şeyleri öğrenir. İletişim için herhangi bir kelime kullanmadan önce, jestlerle kendini ifade etmeye başlar. Belli durumlarda yüzünde tuhaf ifadeler belirir ve ellerinin hareketlerinde de bir mesaj olur. Örneğin acıktığında ellerini ve bacaklarını sallamaya başlayabilir.

Çocukların çoğu, 1,5 yaş civarında erken çocukluk dönemlerinde bir iletişim yolu olarak jest kullanmaya başlar.

Bu nedenle, çocuğunuzun jestleri bir iletişim aracı olarak kullanmasında oldukça gözle görülür bir gecikme gördüyseniz, bu onun konuşmasını da geciktirdiğinin iyi bir işaretidir.

24 aylık olduğunda sesleri kullanmaz:

Hareketlerden sonraki iletişim şekli ‘Ses’i kullanmak olacaktır. Burada dikkat edin ‘sözcüklerden’ bahsetmedik çünkü çok küçük yaşta çocuğunuz net sözler söylemeyebilir. Ama ürettiği sesler aracılığıyla onun farklı ifadelerini takip edebilmelisiniz.

Örneğin, mutlu ya da heyecanlandığında çığlık atar. Sonunda, kaba ve ‘anlaşılması zor’ sözler söyleyebilmelidir. Kelimenin tamamını bile tamamlayamayabilir.

24 aylık olduğunda çocuğunuz kaba kelimeler kullanmıyorsa veya kullanamıyorsa bir konuşma gecikmesi olduğu gayet açıktır.

30 aylıkken zamir kullanmaz:

30 aydan itibaren çocukların konuşması netleşmeye başlar. Bu zaman dilimlerinde bakılması gereken şey, konuşurken zamir kullanmaya başlayıp başlamadığıdır.

Eğer bu zaman diliminde zamir kullanmıyorsa 3 yaşında konuşmama ama anladığı varsayımında bulunulabilir.

Çocuğum konuşmuyor: Ebeveynler olarak ne yapmalısınız?

Çocuğunuzla daha sık iletişim kurun

Ebeveynler olarak kontrol etmeniz gereken ilk şey, ikinizin arasında bir iletişim engeli olup olmadığıdır.

Belki çocuğunuzla o kadar fazla zaman geçirmiyorsunuzdur ya da onunla çok fazla etkileşim kurmuyorsunuz.

3 Yaşındaki biri için, etrafındaki tek kişi ebeveynleridir. Kendi ebeveynleriyle konuşmak, oynamak ve onlardan bir şeyler öğrenmek ister. Çocuğunuzun konuşmamasının ama anlamasının nedeni, basitçe onu bu kadar konuşturmamış olmanız olabilir. Bu nedenle, başka bir şey yapmadan önce çocuğunuzla güçlü bir iletişimsel bağlantı kurmayı düşünmeniz gerekir.

Çocuklarda konuşma gecikmesi ve dil geriliğinin önüne geçmek için Yükselen Zekâ Yayınlarının Konuşturan Masallar, Cırtcırtlı Etkinlik kitapları ile 2-4 Yaş Zekâ ve Dikkat Geliştirme setini tavsiye ederiz.

Bu yazıyı beğenerek okuduysanız Çocuğum Konuşamıyor Ne Yapmalıyım? ve Çocuğum Konuşmuyor Otistik mi? başlıklı yazıları da okuyabilirsiniz.

 

İlgili Yazılar