Blog

5 Adımda Çocuğunuzun Dikkatini Güçlendirin!

Çocuklarda Konuşma ve Dil Sorunları: Nasıl Yardım Edebilirsiniz?

Çocuğunuza normalden daha fazla odaklan ve dikkatini toparla, diyorsanız;  5 Adımda Çocuğunuzun Dikkatini Güçlendirin! adlı yazımızı okumaya devam edin.

Genellikle, çocuğunuzun okula başlamasından sonra dikkatle ilgili zorluklar yaşadığını fark edersiniz.  Dersi dinlemeyip başka şeylerle ilgilenme, ders çalışmak istememe, çok uzun süren ödev saatleri gibi durumlar çocuk ve aile için önemli bir sorun haline gelir.

Çocukların dikkat problemleri, uzun vadeli veya kısa vadeli bir zorluk olarak karşımıza çıkar.  Her iki durumda da öğrenmeyi zorlaştırır. Aynı zamanda günlük yaşamı da etkiler.

Odaklanmayı zorlaştıran koşulları her zaman değiştiremezsiniz. Ancak çocuğunuzun dikkat dağıtıcı unsurları atlatmasına ve işlerini halletmesine yardımcı olmanın yolları vardır.

Yükselen Zekâ Yayınlarının düşünme, planlama ve hafıza kullanımı gerektiren, zekâ ve dikkati güçlendiren oyun setlerini tavsiye ederim. 

Odaklanmak çocuğunuz için zorsa çocuğunuzun dikkatini güçlendirecek 5 adımı deneyin!

  • Harekete geçin ve çocuğunuzun dikkatini güçlendirin:

Bir göreve başlamayı ne kadar uzun süre ertelerseniz, ona odaklanmak o kadar zor olabilir. Bu, okul ve evin etrafındaki projeler için geçerli.

Bu, çocuğunuzun her şeyi aynı anda yapması gerektiği anlamına gelmez. Başlamayı kolaylaştırmak için ona teklif ettiğiniz görevleri kolaydan zora doğru küçük parçalara ayırın. Önemli olan, başlamayı geciktirmemektir.

  • Tek seferde birden çok yönlendirmede bulunmayın:

Çocuklar odaklanma konusunda zorlandıklarında, onları dinlemeleri, hatırlamaları ve talimatları takip etmeleri zor olabilir. Bu yüzden çocuğunuzdan aynı anda birden fazla şey istemeyin.

Diyelim ki ev ödevi zamanı. Çocuğunuza ödev kitabını kontrol etmesini, doğru malzemeleri almasını ve çalışmaya başlamasını söyleyeceksiniz. Ancak çocuğunuza bu talimatlara odaklanmak ve onları akılda tutmak zor gelebilir. Bunun için tekliflerinizi adımlara bölün.

  • Zaman aralıkları belirleyin:

Ne kadar süre odaklanmaları gerektiğini bilmek, çocukların dikkatlerini toplamasını kolaylaştırabilir. Yemeğe geçmeden veya oyun molası vermeden önce çocuğunuzun ne kadar çalışması gerektiğine dair çocuğunuzu bilgilendirin. Çocuğunuz odaklanmada iyileştikçe zamanı yavaş yavaş artırabilirsiniz.

  • İşe yarayan şeylere açık olun:

Bazı insanların odaklanmak için tamamen sessizliğe ihtiyacı vardır. Diğerleri gürültüyle dikkatlerini daha iyi toplayabilir. Bu yüzden çocuklara kendileri için en iyi olanı sormak önemlidir.

Belki çocuğunuz ödev yaparken müzik dinlemek istiyordur. Bir deneyin ve nasıl gittiğini görün.

Alternatif yollarla çocuğunuzun dikkatini güçlendirin :

Çocuğunuzun evde dikkatinin güçlenmesine yardımcı olmak için kullanabileceğiniz birçok başka strateji, teknik ve düşük maliyetli araçlar vardır. Yukarıda saydıklarımız dahil olmak üzere bunları da keşfedin.

Odaklanma veya başka bir beceriyle mücadele etmek, bir çocuğun özgüvenine zarar verebilir.

Odaklanmayı geliştirmek için sadece elde ettiğiniz sonucu değil çocuğunuzun gayret ve çabasını da övün!

Çocuğunuzun sadece problemleri hakkında değil, güçlü yönleri hakkında da konuşmayı unutmayın.

Odaklanmanın büyük ve küçük gelişmelerini kutlayın. Çocuklar neyde iyi olduklarını anladıklarında, özgüvenleri oluşur ve işler zorlaştığında bu kazanım onların ayakta kalmalarını sağlar.

Yükselen Zekâ Yayınlarının ‎Mucit Karınca Sticker Puzzle Etkinlik Kitabım( 4-10 yaş )  ve 7-10 Yaş Zeka ve Dikkat Geliştirme gibi setlerini tavsiye ederim. 

 12 Adımda Çocuğunuzun Dikkatini Güçlendirin! başlıklı yazımızı  severek okuduysanız Çocuğumun Dikkatini Nasıl Güçlendirebilirim? ve Çocuğum hem Zeki hem Dikkatli Olsun Diyorsanız İşte Size Çözüm: Bebek Zekâ Kartları adlı yazılarımızı da tavsiye ederim.

Yükselen Zekâ Yayınlarından çıkan kitaplardan haberdar olmak için bizi instagram sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Yazar:

Yükselen Zekâ Akademik Kurul

İlgili Yazılar