Blog

ADHD ( Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu ) Testi Nedir?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu  ‘’ ADHD ‘’ olarak da biliniyor. DEHB ve ADHD’nin aynı anlamlara geldiği de bilinmelidir ki araştırma esnasında kafa karışıklığı yaşanmasın. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu çocukların günlük yaşantılarında bazı problemlere sebep olmaktadır. Bu istenmeyen durumu basit yöntemlerle kontrol altına alabilirsiniz. Öncelikle çocuğunuzda sahiden ADHD var mı? Bunu tespit etmeniz gerekiyor.  

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu nöropsikiyatrik bir bozukluktur. Çocukluk döneminde bu rahatsızlık kendini daha net göstermektedir. Ebeveynler çocuklarında odaklanamama, aynı hatayı defalarca düzeltmelerine rağmen tekrarlama, dikkatini verememe gibi zorlukların olduğunu düşündüklerinde Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğundan şüphelenebilirler. Kendi imkanlarıyla çocuklarındaki durumu netleştiremeyecekleri için uzman bir hekime danışarak ADHD testi için randevu alabilirler. ADHD testi çocuklardaki dikkat eksikliği ve hiperaktiviteyi tespit etmek amacıyla yapılır. Belli maddeler üzerinden çocuğun davranışları analiz edilir.

Uyarı: ADHD testlerinin bağlayıcılığı %100 değildir.

ADHD Testleri Güvenilir Midir?  

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu testi yaptırmadan önce aileler ilk olarak bu testlere nasıl güvenebileceklerini araştırıyor. ADHD testlerinin tıbbi anlamda kesin bilgi içermediği bilinmektedir. Testler dikkat bozukluğu teşhisi koymaktan ziyade farkındalığı artırmak için kullanılır. ADHD testi tek başına tanı konulması için yeterli değildir. Ebeveynler uygulanan testin sonucunda nasıl bir yol çizmeleri gerektiği hakkında uzmanlar eşliğinde istişare edebilir. Çocuğunuzda hiperaktivite ve dikkat eksikliği olduğunu düşünüyorsanız eğitimle durumu kontrol altına alabilirsiniz. Çocuğunuzun törpülenmesi gereken taraflarına odaklanarak, dikkat eksikliğini gidermeye yardımcı faaliyetlere yönelebilirsiniz.  

YÜKSELENZEKA DİKKAT GELİŞTİRME SETLERİ ile çocuğunuzla kaliteli vakit geçirerek, sorununu da çözmesine yardımcı olursunuz. Set içinde bulunan zekâ ve dikkat geliştirme egzersizleri sayesinde hızlı ve kalıcı öğrenmeyi de kolaylaştıracaksınız. Çocuğunuzun yaş aralığına uygun faaliyetlerin bulunduğu dikkat geliştirme setleri ile ADHD belirtilerinin minimuma indirilmesine yardımcı olursunuz.  

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Kalıcı Mıdır?

Hiçbir çocuk ebeveyni ve kendi gayreti dışında yol kat edemez. Dikkat eksiklği ve hiperaktivite bozukluğu kalıcı bir rahatsızlık değildir. Aile çocuğunda, bu duruma dair ufak belirtiler görmeye başladığında dikkatini güçlendirecek alternatifler arayarak çözüm üretmelidir. ADHD ihmal edilmediği takdirde ilaç kullanımına gerek duyulmadan giderilebilir.  

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Yaşayan Çocuğunuz İçin DİKKAT GELİŞTİREN ZEKA OYUNU Kutumuzu İncelediniz Mi?  

DİKKAT EKSİKLİĞİ ve HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU makalemizi okudunuz mu?  

DİKKAT ve ZEKA GELİŞTİREN SETLERİMİZİ İncelemek İçin Tıklayın. 😊

Sizi Arayarak Yardımcı Olmamızı İstiyorsanız TIKLA

İlgili Yazılar

Bir düşünce “ADHD ( Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu ) Testi Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir