Blog

Aileler Çocuk Gelişim İçin Uzmana Ne Zaman Başvurmalıdır?

çocuk gelişim

Çocukların belli periyodlarda gelişim göstermeleri gerekir.  Bedensel ve zihinsel gelişim belli bir yaşa kadar durmaksızın ilerler. Şayet büyüme grafiğinde olması gerekenin altında bir değer görülürse bunun incelenmesi gerekir. Gelişim geriliğinin pek çok sebebi vardır. Biyolojik yahut çevresel etkenler çocuk gelişim geriliğini tetikler yahut ortaya çıkarır. Bu sebeplerden yalnızca birinin aktif olması çocuğun gelişmesinin önüne set koyabilir. Ebeveynler gelişim konusunda daima tedirgindir. Anne babanın çocuğun üzerine çok fazla düşünmesi de küçük olan problemin büyümesine sebep olabilir. En doğrusu çocuk gelişimi alanında bilgili bir uzmandan yardım almaktır. Gereksiz evham hoş olmayan neticeler doğurabilir.  

Çocuklar hareketi severler. Çocuklar içinde oldukları yaşın ihtiyaçlarına göre büyütülmelidir. Dışarı çıkmadan, sosyal hayata karışmadan, oyun arkadaşı olmadan, iletişim kurulmayan bir ortamda büyüyen çocuğun geleceği pek de parlak değildir. Bebeklerin hızla geliştikleri dönemi iyi değerlendirmek, etkinliklerle ve aktivitelerle ona destek olmak önemlidir. Yeme, içme, uyku gibi ihtiyaçlar zorunlu olsa da, ilgi mutlak bir ihtiyaçtır. Bebeğin büyüdüğü ortama göre şekillendiğini, fiziksel ve zihinsel açıdan çok kolay etkilendiğini kabul etmek gerekir. Peki, ne yapılmalıdır da çocukta gelişim geriliği probleminin önüne geçilmelidir? Hangi durumlar gözlemlendiğinde aile çocuk gelişim uzmanına danışmalıdır? Bu sorulara sırayla cevap verelim.  

blank

Çocuk Gelişim Geriliği Nasıl Anlaşılır? 

Çocuğunuzu aynı yaşta çocuklarla kıyaslamak doğru bir tutum değildir. Falanca kişinin çocuğu haraketli benim çocuğum neden bu kadar hareketli değil (!) gibi enteresan kaygılarla doğru bir sonuca varılmaz. Kafa karıştırmadan sorunun asıl sebeplerine yönelmek faydalı olacaktır. Çocuk gelişim geriliği yaşıyorsa bunun en doğru belirtilerinden biri konuşma gecikmesi görülmesidir. Bebeklerin belli yaş aralıklarında kullanması normal olan kelime sayıları uzmanlar tarafından belirlenmiştir. Örneğin iki yaşına gelmiş olan çocuğunuzun fiziksel herhangi bir problemi yoksa ve 3 – 5 kelimeden başka kelime söylemiyorsa bu durumda bir terslik aranabilir.

Gelişim geriliğinin altında yatan sebepler ebeveynler tarafından netliğe kavuşturulamaz. Bu tecrübeli bir doktor tarafından yakından incelenecek kadar ciddi bir sağlık sorunudur. Erken teşhis önemlidir. Ebeveynler çocuklarda gelişim geriliği nasıl kontrol altına alınır? Sorusuna kesin bir yanıt ararlar. Bu problemin çözüme kavuşması için doktorunuzun çocuğunuz için çizdiği yolu eksiksiz takip etmek önemlidir.  

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir