Blog

Bebek Zekâ Gelişimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

bebegin-zihinsel-gelisimi

Bebeklerde zekâ gelişimi, bebeklerde zekâ belirtileri, bebeklerde zekâ geriliği belirtileri, bebeklerde zekâ testleri, bebeklerde zekâ geliştirici vitaminler, bebeklerde zekâ geliştirici aktiviteler, oyunlar ve oyuncaklar… liste uzayıp gidiyor.

Siz de bu listede olan veya bu liste çevresinde konuyla ilgili kaygı, düşünce ve araştırmanız varsa yazıyı sonuna kadar okumanızı öneririm.

Zekâ nedir ve zekâya etki eden faktörler nelerdir?

Zekâ, hem çevresel etkenlerle hem de doğuştan gelen niteliklerle geliştirilebilen bir potansiyeldir.  Zekâ, her bireyin sahip olduğu ve genlerle nesilden nesile aktarılan bir potansiyeldir.

Deneyim, öğrenme ve çevresel etki ile şekillenir. Bebeklerde zekâ, ilk iki ve üç yılda iyi desteklendiği takdirde büyük bir gelişme göstermektedir.

Bebeklerin zekâ gelişiminde doğum öncesi faktörler nelerdir?

Anne karnında başlayan zekâ gelişimine doğru destek, bebeklerin zekâsını etkileyen önemli faktörlerden biridir. Bu nedenle sağlıklı bir hamilelik dönemine sahip olmak, çocuğun zekâ gelişiminde ilk ve en önemli adımdır.

Annenin düzenli beslenmesi, vitamin ve mineral yönünden iyi beslenmesi, yeterli ve dengeli oranlarda omega3 gibi takviyeler alması, moraline dikkat etmesi önemlidir. Alkol ve sigaradan kesinlikle uzak durulmalıdır.

Bebeklerin zekâ gelişiminde doğum sonrası faktörler nelerdir?

Doğumdan sonra da zekâ gelişimi için doğumdan önce dikkat ettiğimiz noktalar geçerliliğini koruyor. Sağlıklı bir beyin gelişimi, zekâ gelişiminin ilk adımıdır. Sağlıklı bir beyin gelişimi için sağlıklı beslenme, huzurlu bir büyüme ortamı, düzenli ve yeterli uyku gereklidir.

Anne sütü, çocuk gelişiminin her aşamasında olduğu gibi zekâ gelişimi için de büyük önem taşımaktadır. Anne ve babanın bebeğe olan ilgisi zekâ gelişiminde etkilidir. Bebeklerle göz teması kurmak, konuşmak, onlara dokunmak, oyun ve şarkılarla sürekli algısını yüksek tutmak bebeğin algı, değerlendirme ve tepki süreçlerini geliştirmek için önemli ve yararlıdır.

Zekâ gelişiminde oyunun önemi:

  • Oyun oynamak bebeklerin ve çocukların zekâ gelişimine faydalıdır.

Yaratıcılığı pekiştiren ve etkileşime izin veren oyuncaklar çocukların gelişimini olumlu yönde etkileyecektir.

  • Oyuncak seçimine dikkat!

Önemli olan çocuğun nasıl oynadığı, yaratıcılığını nasıl kullandığı, nasıl etkileşim kurduğudur.  Ses çıkaran, çocukla etkileşime giren ve çocuğu yönlendiren oyuncaklar bebeğin gelişiminde önemlidir; ancak oyuncakların bebeğin yaşının algılayabileceğinden daha fazla özelliğe sahip olması ve teknolojik olması zekâ gelişimi üzerinde olumlu bir etki oluşturmamaktadır.

  • Oyuncak seçiminde söz hakkı çocuğun:

Çocuğun oyuncağı seçmesine izin vermek doğru adım olacaktır, onun ilgisini çeken, etkileşim kurduğu ve oynadığı nesneleri seçmesi gelişimi açısından yararlıdır.

  • Çocuğu telefon, tablet ve televizyondan uzak tutun:

Özellikle ilk iki yıl çocukların televizyon seyretmesine izin verilmemelidir. Televizyon gibi tek taraflı uyaranlar çocuğun zekâ ve dikkat gelişimini olumsuz etkileyebilir.

  • Sizlerin aktif rol oynadığı kitaplar okuyun:

Bebeklerle kitap okumak, farklı karakterlerin farklı tonlarda ifadelerini taklit etmek, resimler ve kitaplar bebeğin gelişimine katkı sağlar.

  • Çocuğa sevdiğinizi hissettirin:

Çocukların zekâsının, becerilerinin, yeteneklerinin ve güvenlerinin gelişmesindeki en önemli faktör sevgiyle yetiştirilmeleridir. Sevginizi önce bebeğinize gösterin, bir çocuğun sevildiğini hissettiği bir ortamda büyümesi en önemli şeydir.

Yükselen Zekâ Yayınlarının güvenilirliği ilgili kurumlarca onaylanmış zekâ ve dikkat setlerini tavsiye ederim.

Yazıyı severek okuduysanız  Bebek Zeka Kartı Yapımı adlı yazımızı da muhakkak tavsiye ederim.

Yükselen Zekâ Yayınlarından çıkan kitaplardan haberdar olmak için bizi instagram sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Yazar:

Yükselen Zekâ Akademik Kurul

 

 

İlgili Yazılar