Blog, Genel

Bebek Zekâsı Nasıl Gelişir?

 

Pek çok insan zekânın çocuklara miras kaldığını söyler, ama bu bir efsanedir. Zekâ her zaman ebeveynler tarafından uygun şartlar ve uygun teknikler ile geliştirilebilir.

Bebeklerin beyin donanımları nasıldır?

Doğduğunda bebeğinizin beyni 100 milyar nöron içerir (Samanyolu’ndaki yıldız sayısı kadar!). Bebekliğin ilk yıllarında beyin, sinir sinapsları (bağantı noktaları) adı verilen trilyonlarca beyin-hücre bağlantısı geliştirebilecek yapıdadır. Oldukça etkileyici, değil mi?

Beyin kablolamasının kuralı onu kullanmak ya da kaybetmektir. Kullanılmadıkları takdirde “birbirine bağlanmayan” sinapslar, bir çocuğun okul yıllarında budanır ve kaybolur.

Bir bebeğin beyni, herhangi bir dili öğrenme yeteneği gibi bazı nörolojik donanımlara sahip olsa da, bir yetişkinin beyninden daha esnek ve daha savunmasızdır. Şaşırtıcı bir şekilde, bir çocuğun beyninin bir yetişkinin beyninin iki katı sinir bağlantısı vardır.

Bebeklerde zekâ testi güvenilir midir?

Her testte olduğu gibi bebek zekâ testlerinin de yanılma payları vardır. Burada önemli olan var olan potansiyelin üstüne gitmek ve onu geliştirmektir.  

Bebeklerde zekâyı geliştirmek için vitamin kullanılır mı?

Bebek zekâsını geliştirmenin en etkili ve en yan etkisiz yolu aktivitelerdir. Zekâ değişkendir, öğrenmenin ve gelişimin en önemli zamanı olduğundan, çocuğunuzun erken çocukluk döneminde hatta bebeklik döneminden zekâ performansını artırabilirsiniz.

Yükselen Zekâ Yayınlarının 3-6 yaş kategorisindeki setleri ve kitapları  bebeğinizin zekâ gelişimini destekler.

Bebeklerde zekâ geliştirici aktiviteler nelerdir?

Uyarıcı bir ortam oluşturun:

Çocuğunuz zekâsını büyük ölçüde artırmaya yardımcı olacak zihinsel olarak uyarıcı bir ortam oluşturun:

 • Çocuklarınızla konuşurken etkileyici yüz hareketleri kullanın.
 • Çocuklarınızı kütüphaneye götürün.
 • Onlara hikâye kitapları, gazeteler okuyun ve şarkılar söyleyin.
 • Onları yeni yerlere götürün.
 • Onları kültürel etkinliklere götürün.
 • Zihinsel uyarım için akşam yemeği zamanını kullanın.
 • Çocuğunuzla yeterince oynayın.
 • Çocuklarınızla eğitici oyunlar oynayın.

 • Aktif vücut aktif zihne yol açar:

Çocuğunuza spor yapması ve egzersiz yapması için yeterli zaman verin. Çocuğunuzu oyun alanına götürün; evde engelli kurslar oluşturun; ona nefes egzersizlerini öğretin. Spor yapmak ve nefes egzersizi dâhil olmak üzere fiziksel aktivite, vücuttaki kan dolaşımını artırır. Açık düşünmeyi teşvik eder, beyni ve öğrenmeyi uyarır.

 • Çocuğunu Güldür:

Çocuğunuzla konuşun, tiz bebek konuşmanızla seslenin, çocuğunuzun hayatına müzik ve ritim ekleyin, bebeğinizin ayak parmaklarını gıdıklayın, şakalaşın, komik bir surat yapın vb. Tüm bunlar çocuğunuzu mutlu eder ve mutluluk taze zihni ve dolayısıyla zekâyı tetikler.

 • Kelime dağarcığını ve matematiği artırın

Alfabe kitapları okuyarak, adları aynı alfabeyle başlayan yiyecekler yiyerek, atıştırmalıkları bu alfabetik şekilde keserek vb. alıştırmalar yapın. Nesnelerle sayı  sayarak oynatın.

Dil sevgisini beslemeye ve bağ kurmaya yardımcı olduğu için kitapları tekrar tekrar okuyun.

 • Zihinsel jimnastik yapın:

Çocuğunuzla zihni harekete geçiren, sözel beceriler geliştiren, algılama, okuma ve konsantrasyon güçlerini geliştiren oyunlar oynayın.

 • Çocuğunuzu sağlıklı yiyeceklerle besleyin:

Vitamin ve mineral bakımından yüksek yiyeceklerle beslenme dengesi, çocuğunuzun zihinsel yeteneklerini ve bilişsel öğrenimini geliştirmek için çok önemlidir.

Yükselen Zekâ Yayınlarının ‎2-4 Yaş Dikkat Seti, ‎Bebeğimin İlk Puzzle Seti gibi setlerini tavsiye ederim.  

Bu yazıyı beğendiyseniz 2 Yaş Sendromunda Çocuklara Nasıl Davranmalı? isimli yazımızı da tavsiye ederim.

İlgili Yazılar