Blog

Bebeklerde Zekâ Geriliği Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Zekâ Geriliği Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde zekâ ölçütleri, bebek zekâ testleri, bebeklerde zekâ geriliği belirtileri, bebeklerde zekâ geriliği nedenleri, bebeklerde zekâ geriliği önlenebilir mi? gibi düşünceler zihninizi meşgul ediyorsa yazımız merak ve endişelerinizi giderecek bilgiler içermektedir.

Zihinsel engel nedir?

Zihinsel engelli birinin iki alanda bilişsel sınırlamaları vardır. Bu alanlar:

 • Zihinsel fonksiyon:

IQ olarak da bilinen bu işlev, bir kişinin öğrenme, akıl yürütme, karar verme ve problem çözme yeteneğini ifade eder.

 • Adaptif davranışlar (Uyum davranışları):

Bunlar, etkili iletişim kurma, başkalarıyla etkileşim kurma ve kendine bakma gibi günlük yaşam için gerekli becerilerdir.

IQ (zeka bölümü) bir IQ testi ile ölçülür. Ortalama IQ 100’dür ve insanların çoğu 85 ile 115 arasında puan alır. Bir kişinin IQ’su 70 ila 75’in altında ise zihinsel engelli olarak kabul edilir.

Çocuklarda zihinsel engelliliğin belirtileri nelerdir?

Çocuklarda birçok farklı zihinsel engel belirtisi vardır. İşaretler bebeklik döneminde görünebilir veya bir çocuk okul çağına gelene kadar fark edilmeyebilir. Genellikle engelliliğin ciddiyetine bağlıdır. Zihinsel engelliliğin en yaygın belirtilerinden bazıları şunlardır:

 • Yuvarlanmak, oturmak, sürünmek veya yürümek gibi eylemleri yaşıtlarından geç başarmak
 • Geç konuşmak veya konuşmakta güçlük çekmek
 • Tuvalet eğitimi, giyinme ve kendini besleme gibi konularda zorluklar ortaya koymak
 • Bir şeyleri hatırlamada güçlük
 • Eylemleri sonuçlarla ilişkilendirememe
 • Patlayıcı öfke nöbetleri gibi davranış sorunları
 • Problem çözmede veya mantıksal düşünmede zorluk

Ciddi veya derin zihinsel engelli çocuklarda başka sağlık sorunları da olabilir. Bu sorunlar arasında nöbetler, duygudurum bozuklukları( anksiyete, otizmvb.), motor becerilerde bozukluk, görme sorunları veya işitme sorunları yer alabilir.

Zihinsel engelliliğe ne sebep olur?

Herhangi bir şey  normal beyin gelişimine müdahale ettiği takdirde zihinsel engellilik ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, zihinsel engelliliğin belirli bir nedenini tespit etmek çok güçtür. Çoğu zaman bu tespit yapılamaz. Zihinsel engele sahip kişilerde üçte bir oranında bu sebepler tespit edilebilir niteliktedir.

Zihinsel engelliliğin en yaygın nedenleri şunlardır:

 • Genetik koşullar:

Bunlar Down sendromu ve kırılgan X sendromu gibi şeyleri içerir.

 • Hamilelik sırasında sorunlar:

Fetal beyin gelişimini engelleyebilecek şeyler arasında alkol veya uyuşturucu kullanımı, yetersiz beslenme, belirli enfeksiyonlar vb.

 • Doğum sırasındaki sorunlar:

Bir bebeğin doğum sırasında oksijenden yoksun kalması veya çok erken doğması, zihinsel engellilikle sonuçlanabilir.

 • Hastalık veya yaralanma:

Menenjit, boğmaca veya kızamık gibi enfeksiyonlar zihinsel engelliliğe yol açabilir. Şiddetli kafa travması, boğulma tehlikesi, aşırı yetersiz beslenme, beyindeki enfeksiyonlar, kurşun gibi toksik maddelere maruz kalma vb.

Zihinsel engellilik önlenebilir mi?

Zihinsel engelliliğin belirli nedenleri önlenebilir. Bunlardan en yaygın olanı fetal alkol sendromudur. Hamile kadınlar alkol almamalıdır. Doğum öncesi uygun bakımları almak, doğum öncesi bir vitamin almak ve belirli bulaşıcı hastalıklara karşı aşı olmak, çocuğunuzun zihinsel engellerle doğma riskini de azaltabilir.

Genetik bozukluk öyküsü olan ailelerde, gebe kalmadan önce genetik testler önerilebilir.

Yükselen Zekâ Yayınlarının güvenilirliği ilgili kurumlarca onaylanmış 2-4 Yaş Mucit Karınca YAZ-SİL Kitaplarını tavsiye ederim.

Yazıyı severek okuduysanız Çocuğum hem Zeki hem Dikkatli Olsun Diyorsanız İşte Size Çözüm: Bebek Zekâ Kartları adlı yazımızı da muhakkak tavsiye ederim.

Yükselen Zekâ Yayınlarından çıkan kitaplardan haberdar olmak için bizi instagram sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Yazar:

Yükselen Zekâ Akademik Kurul

 

 

İlgili Yazılar