Blog

Bebeklerin Zekâ Gelişimi İçin Muhteşem 19 Öneri

Bebeklerde zekâ gelişimi 

Her anne ve baba en kıymetli varlıkları olan bebeklerle ilgili her şeyi merak ederler. Özellikle bu merak onların zihinsel gelişimleri söz konusu olunca daha da artar. Peki, anne ve babalar bebeklerinin zekâlarıyla ilgili en çok neleri merak eder:

 • Zeki bebek nasıl belli olur?
 • Bebek zekâ gelişimi için neler yapılmalı?
 • Bebek zekâ gelişimi için ne yemeli?
 • Bebek zekâ geliştirici oyunlar nelerdir?
 • Bebek zekâ geliştirici kitaplar nelerdir?
 • Bebek zekâ kartları zekâ geliştirir mi?
 • Bebek zekâ geliştirici oyunlar nelerdir?
 • Bebek zekâ testi yaptırmak gerekir mi?

Bu yazıyı sonuna kadar okuduğunuzda bu soruların genel olarak cevaplarıyla birlikte bebek zekâ gelişimiyle ilgili daha önemli şeyler öğreneceksiniz.

Bebeklerin zekâları geliştirilebilir mi?

Bebeğinize karşı sevgi dolu, dil açısından zenginleştirilmiş deneyimler sunduğunuzda, beyninin sinir bağlantılarına ve yollarına birbirine bağlanması için daha fazla fırsat vermiş olursunuz.

Böylelikle bebeğiniz zengin dil, akıl yürütme ve planlama becerileri kazanacaktır. Bu yazıda vereceğimiz ipuçları, tavsiye edeceğimiz uyarıcı kitaplar ve denetimli, etkileşimli aktiviteler, bebeğinizin beyninin ilerideki öğrenimi için hazırlanmasına yardımcı olacaktır.

Bebeğinizin zekâsını arttırmak için yapabileceğiniz etkinlikler:

 • Bebeğinize doğumdan önce iyi bir başlangıç ​​yapın: 

Hamileyken sağlıklı kalın ve bazı ilaçların bebeğinizin beynine zarar verebileceğinin farkında olun.

 • Sesinizi bebeğinize göre ayarlayın:

Bebek agulamalarına keyifli seslendirmelerle yanıt verin ve “güzel bebek” gibi ifadeleri haykırırken hecelerinizi tiz bir sesle yavaşça çıkarın. Bu konuşma şekline ebeveyn dili denir ve abartılı yüz ifadeleri ve uzun sesli harfler çocuğunuzun dilimizin tüm seslerini emmesine yardımcı olur

Unutmayın:

Beynin konuşmayı anlamaktan ve dil üretmekten sorumlu alanları sizin zengin girdilerinize ihtiyaç duyar.

 • Elleri içeren oyunlar oynayın:

Kukla aktiviteleri bebeğinizin ilgisini çeker ve dikkatini çeker. Ellerinizi kullanmak, küçük çocuklara dünyamızla fiziksel olarak nasıl etkileşim kurduğumuzu gösterir – ayrıca uygulamalı aktiviteler ikiniz için de çok daha eğlencelidir!

 • Dikkatinizi odaklayın:

Küçük çocuğunuz işaret ettiğinde, bakışlarınızı takip ettiğinizden ve onu ilgilendiren öğeler veya olaylar hakkında yorum yaptığınızdan emin olun.

 • Kitaplarla erken buluşturun ve teşvik edin: 

Büyük ve renkli resimlere sahip kitaplar seçin ve bebeğinizin belirli resimlere işaret etmekten ve hatta bir kuş gördüğünüzde cik cik gibi kitaba karşılık gelen sesler çıkarmaktan duyduğu hazzı paylaşın. Sesinizin tonunu değiştirin. Hikâye satırlarını basitleştirin veya detaylandırın ve yeni yürümeye başlayan çocukları kitaplar hakkında konuşmaya teşvik edin. Bebeğinizin alıcı dilini oluşturmanın (konuşulan kelimeleri anlama), ifade edici dilini (konuşma) bebeklik döneminde geliştirmekten daha önemli olduğunu unutmayın.

Yükselen Zekâ Yayınlarının 0-3 Yaş Kategorisindeki ürünleri; bebeğinizin dil zenginliği, akıl yürütme ve planlama becerileri kazanmasına yardımcı olacaktır.

 • Bebeğinizin kendi bedenine olan sevgisini inşa edin:

Okurken, oynarken ve hatta bezini değiştirirken karnını ve saçını okşayın. Araştırmalar, sık sık dokunulmayan bebeklerin beyinlerinin yaşlarına göre normalden daha küçük olduğunu göstermiştir.

 • Bebeklerin keşfetmesine ve etkileşim kurmasına olanak tanıyan oyuncakları seçin: 

İstiflenebilir bloklar gibi oyuncaklar, bebeğinizin neden-sonuç ilişkilerini ve “sebep-sonuç” mantığını öğrenmesine yardımcı olur. Örneğin, bir çocuk düzleştirmeden çok fazla blok istiflerse, yere düşer. Başarıyla üst üste bloklar istiflerse, bu bilgiyi öğrenir.

 • Bebeğiniz ağladığında hemen yanıt verin:

 Onu yatıştırın, besleyin, kucaklayın ve rahatlatın, böylece beynin limbik alanında, duygularla ilgili olan pozitif beyin devresi oluşturursunuz. Sakin tutuşunuz ve kucaklaşmanız ve bebeğinizle günlük ilişkiniz beyne duygusal güvenlik sinyali verir.

 • Dikkatli ve odaklanmış olarak güven oluşturun: 

Çocuğunuz oyun oynarken Instagram’ı kontrol etmenin cazibesine direnin. Bunun yerine, yere yatın ve onunla etkileşime geçerek zaman geçirin. Size duygusal olarak güvenli bir şekilde bağlanan bebekler, keşfetmenin ve öğrenmenin zevklerine daha fazla enerji harcayabilecektir.

 • Ona vücut masajı yapın:

Bu, bebeğinizin stres seviyelerini düşürebilir ve onun refah ve duygusal güvenlik duygularını artırabilir. Sevgi dolu dokunuşlar, küçük bebeklerde büyümeyi bile destekler: Araştırmalar, günde üç kez masaj yapılan prematüre bebeklerin, masaj almayan bebeklerden günler önce hastaneden ayrılmaya hazır olduklarını göstermiştir.

 • Temizlik zamanlarında yürümeye başlayan çocuğunuzdan yardım alın:

Bu, sınıflandırma yapmanın harika bir yoludur.  Okul öncesi dönemdeki bilişsel ilerlemelerinin bir parçası olarak çocukların kategorilere ayırmayı ve sıralamayı (her şeyi sıraya koyma; örneğin en küçüğünden en büyüğüne yerleştirme) öğrenmeleri gerekir.

 • Emekleyen bebeğiniz veya yürümeye başlayan çocuğunuz için güvenli bir ortam oluşturun: 

Küçük çocuğunuz, alt, üst, büyük, küçük, yakın ve uzak gibi uzamsal parametreleri ve sözcükleri, ayrıca farklı şekil ve büyüklükteki nesneler (örneğin büyük ve küçük olanlar) arasındaki ilişkiyi anlamaya başlayacaktır. Çevresinin zihinsel haritalarını ve içinde yaşadığı dünya ile rahat bir ilişki kurmaya başlayacaktır.

 • Tekerleme şarkılarını söyleyin:

 Yapabildiğiniz zaman, vücut hareketleri ve parmak oyunları ekleyin. Bu, bebeğinizin sesleri büyük ve küçük motor hareketleriyle birleştirmesine yardımcı olur. Şarkılar ayrıca çocuğunuzun ritimleri, tekerlemeleri ve dil kalıplarını öğrenmesini geliştirir.

 

 • Yemekleri zevkli hale dönüştürün:

  Bebeğiniz yerken yiyeceklerin isimlerini yüksek sesle söyleyin. İlk girişimler ne kadar karmaşık olursa olsun, kendini beslemeyi öğrendikçe mutluluğunuzu ifade edin. Bu, yemek zamanı ve yemek yeme ile hoş çağrışımlar oluşturacaktır.

 • Bebeğinizin eylemlerine net yanıtlar verin:

 Çocuğunuzun davranışına öngörülebilir, güven verici ve uygun şekillerde tepki verirseniz dünyayı anlamayı öğrenir. Mümkün olduğunca tutarlı olun.

 • Pozitif disiplin kullanın:

 Çocuğunuzu korkutmadan veya utandırmadan net sonuçlar oluşturun. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz, başka bir çocuğa vurmak gibi uygunsuz bir şekilde hareket ederse, göz hizasına inin, alçak, ciddi bir ses tonu kullanın ve kuralı açıkça ifade edin. Kuralları basit, tutarlı ve çocuğunuzun yaşına göre makul tutun.

 • Başkalarının durumu için empati kurun:

 Birisi üzgün veya üzgün göründüğünde, çocuğunuzun duygularını, ilgisini, paylaşımını ve nezaketini öğrenmesine yardımcı olmak için öğretilebilir anları kullanın.  Bu sadece dil ve bilişsel öğrenmeye değil, aynı zamanda olumlu duygusal becerilere de yardımcı olur!

 • Farklı malzemelerle denetimli bir oyun düzenleyin:

Su, kum ve hatta balçık veya yapışkan olabilir! Bu, çocuğunuza sıvıların, katıların ve karışımların özelliklerini – öğrenen beyin için çok önemli olan duyusal deneyimleri – öğretecektir.

 • Bebeğinize neşe ve ilgi gösterin:

 Bırakın vücut diliniz, parlayan gözleriniz, gevezelik ve bebek aktivitelerine olan ilginiz ve nazik okşamalarınız ve gülümsemeleriniz küçüğünüzün derinden sevimli doğasını onaylasın.

Yükselen Zekâ Yayınlarının ‎ Beyin Geliştirme Etkinlikleri, Bak-Bul Dikkat Geliştiren Kitap gibi setlerini tavsiye ederim.  

Yazıyı severek okuduysanız Bebek Zekâsı Nasıl Gelişir? adlı yazımızı da tavsiye ederim.

İlgili Yazılar