BİLSEM, Blog

BİLSEM’ de Hangi Zeka Testi Yapılıyor?

BİLSEM’ e girişler bilindiği üzere iki aşamadan oluşuyor. Bu aşamalardan birincisi grup tarama testi ikincisi ise bireysel değerlendirme. Grup taramada başarılı olan öğrenciler bireysel bir değerlendirmeye alınıyor.  Bireysel olan bu değerlendirmede ise Milli Eğitim Bakanlığının tercih etmiş olduğu zeka testi uygulanıyor.  2015 yılında BİLSEM’ e başvuruda bulunan 2-3  ve 4’üncü sınıf öğrencilerine WNV yani Wechsler  zeka testi uygulandı. 2016 yılında ise birinci ve ikinci sınıflara Kbit yani Kaufman kısa zeka testi uygulanırken üçüncü ve dördüncü sınıflara yine WNV testi uygulanmıştı.

2017 yılına gelindiğinde ise bu kez BİLSEM seçmelerinde birinci ve ikinci sınıf öğrencilerine ASIS yani Sak Zeka Ölçeği uygulanırken üçüncü sınıf öğrencilerine WNV testi uygulandı.

Yukarıdaki örneklerde de anlaşıldığı gibi BİLSEM zeka testlerinde her yıl yeni bir düzenlemeye gidilerek testlerin değiştirilmesi tercih ediliyor. Bunun içinde her yıl belli bir zeka testinden bahsetmek mümkün değil.

BİLSEM HAZIRLIK

Gerçek BİLSEM sınavı formatına uygun olarak hazırlanmış BİLSEM HAZIRLIK setimizi incelemek istiyorsanız bizi arayın.

Whatsaapp ile Sipariş için: 0 533 150 77 09

Telefon İle Sipariş İçin: 0312 419 10 03

BİLSEM 2. aşama genel zihinsel yetenek alanında öğrencilere bireysel değerlendirmede WNV ve ASİS zeka testi uygulanıyor.

Peki, sürekli gündeme gelen ASİS Zeka Ölçeği nedir?

ASİS Zeka test ilk olarak geliştirilmiş olan yerli test olarak biliniyor. Anadolu Üniversitesi ile Milli Eğitim Bakanlığının ortaklaşa hazırladığı bu testte zekayı oluşturan ana bileşenler çocuklara uygulanıyor. Uygulama 25–45 dakika arasında değişiyor.  ASİS 7 alt testten oluşuyor ve 8 farklı performans profili mevcut. Bunlar ise şu şekilde listeleniyor.

  1. Genel Zekâ Endeksi
  2. Sözel Potansiyel Endeksi
  3. Görsel Potansiyel Endeksi
  4. Bellek Kapasitesi Endeksi
  5. Sözel IQ
  6. Görsel IQ
  7. Sözel Kısa Süreli Bellek Endeksi
  8. Görsel Uzamsal İşleyen Bellek Endeksi

Sizi Arayarak Yardımcı Olmamızı İstiyorsanız TIKLA

İlgili Yazılar