Blog

Bilsem Sınavı Nasıl Yapılmaktadır?

bilsem sınavı

Bilsem sınavı her ailenin istediği özel eğitimin anahtarı sayılmaktadır. Aslında özel bir eğitim demek tam doğru olmasa da Bilsem sayesinde öğrenciler, farklı bir eğitim almaktadır. Bu eğitimi öğrencilerden çok veliler istemektedir. Çocukların henüz okulun başında olmaları bu sınavın ne ile ilgili olduklarını bilmemelerine neden olabilir. Ancak bundan önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi Bilsem tamamen çocukların yetenekleri ile ilgilenir. Yetenekli öğrenciler keşfedilir. Bilsem’in açılımını Bilim ve Sanat Merkezi olduğunu çoğunlukla artık biliyoruz. Ancak bilmeyenler ve daha detaylı bilgi almak isteyenler Bilsem nedir? İsimli yazımıza bakabilir. 

Öncelikle yetenek kelimesinin anatomisine inelim. Yetenek dediğimizde aklımıza ne geliyor? Yetenek kelimesinin sözlükteki anlamı nedir, bunlara bakalım. Yetenek, birden fazla anlama taşısa da en fazla genel bir kavram olarak bilinir. İşte bunlardan birkaçı; 

Birinin bir şeyleri anlama, etkiye alabilme yeterliliği veya yapabilme kuvveti. 

İnsana doğuştan verilen üstün ya da doğal güç. 

Belli bir işi yapma yeterliliği bulunan kişi. 

Dışardan gelen herhangi bir etkiyi alabilme yeterliliği veya gücü. 

Yetenek bir bakıma doğuştan gelen bir güç olarak da tanımlanmaktadır. Uzman veya doktorlar farklı açıklamalar yapsa da halk arasında yetenekli çocuğa doğuştan gelen bir güç ve kuvvet olarak bakılır. Hatta ‘’doğuştan yetenekli’’ kelimesi artık dilimize pelesenk olmuştur. Peki size göre yetenek doğuştan mı gelir? Yoksa yetenek sonradan kazanılabilir mi? 

Bana sorarsanız, yetenek hem doğuştan da gelebilir, sonradan da kazanılabilir. Ancak bir bireyin yetenek kazanması içinde 18 – 20 yaşına kadar beklenmez. Genellikle 10 ile 13 yaşına kadar bir çocuğun yetenek yeterliliği bulunabilir. 

Bilsem sınavı sayesinde bu yetenekler ortaya çıkabiliyor. Milli Eğitim Bakanlığı sayesinde doğuştan ya da sonradan belli yeteneklere sahip çocuklar belirleniyor. Çocukların belirlenmesinde ailelerinde büyük etkisi vardır. Çocuklar son düzlüğe gelene kadar aile tarafından da ilgiyle becerileri geliştirilebilir. Fakat bilsem sınavı hakkında bilginiz olursa çocuklarınızı daha iyi hazırlayabilir ve geliştirebilirsiniz. 

Bilsem Sınavı Nasıl Yapılır? 

Bilsem sınavı farklı iki aşamadan gerçekleşmektedir. Sınav sisteminde ilk aşamayı geçmeden ikincisine girme imkanı bulunmamaktadır. İlk başta girdiğiniz sınavda başarılı olduğunuz zaman sonraki aşamaya geçebilirsiniz. İkili sınavların birincisi grup tarama, ikincisi ise bireysel değerlendirme. Bilsem sınavları bu iki aşamadan oluşur. Ve öncelikle grup tarama sınavı yapılır. Daha sonra bireysel değerlendirme sınavı. 

Grup Tarama Sınavı 

Bilsem sınavı içinde ilk aşamayı temsil eder. Grup tarama sınavında sınıf düzeyinde sorular yer alır. Öğrenciler bu aşamada hali hazırda yer aldıkları sınıflar için soruları cevaplar. Grup tarama sınavında 3 yanlış ya da 4 yanlış 1 doğruyu götürmez. Sınavın sonucunda direkt olarak doğru cevapların puanı hesaplanır. 

Grup tarama Sistemi Tanıtım Sürümü, uygulama şeklinde indirilebilmektedir. Hem İOS hem de Android işletim sistemleri üzerinden temin edilebilmektedir. Uygulama tamamen ücretsizdir. 

Bireysel Değerlendirme Sınavı 

Bireysel değerlendirme sınavına girebilmek için grup tarama sınavını başarılı şekilde tamamlamak gerekir. Grup tarama sınavından başarılı olamayan öğrenci bireysel değerlendirme sınavına katılım hakkı kazanamaz. Belirlenen puan barajını geçen öğrenciler bireysel değerlendirme sınavına girebilir. Burada ise, çocukların yetenek alanına göre bireysel değerlendirmesi alınır. 

Bireysel değerlendirme sınavına hak kazanan çocuklar daha sonrasında belirlenen tarihlerde çağrılır. Her ilde bulunan Bilim ve Sanat Merkezi tarafından tarih ve saat belirlenir. Bireysel değerlendirmenin içinde; müzik yeteneği, genel zihinsel ve görsel sanatlar alanları içinde ayrı ayrı sınav uygulaması yapılır. Son olarak bu sınavdan da başarılı olan öğrenci Bilim ve Sanat Merkezi’ne kayıt olur. Bilsem sınavı bu aşamayla birlikte tamamlanır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir