Blog

Çarpma Nasıl Öğrenilir? Çarpma Öğreten Oyuncak

Çarpma Nasıl Öğrenilir? Çarpma Öğreten Oyuncak

Sadece okul yıllarında değil okul bitse bile sonraki yıllarda günlük yaşamımızda çarpma işlemini sıklıkla kullanırız. Ancak çarpma işlemi, matematiği öğrenmeye başlayan çocukların zorlandıkları konuların başında gelir. Çarpma Nasıl Öğrenilir: Çarpma Öğreten Oyuncak adlı yazımızda öğrenmedeki bu krizin nasıl kolaylıkla çözülebileceğini okuyacaksınız.

Çocuğunuzla ilgili böyle bir arayış içerisine girdiyseniz muhtemelen karşınıza;

  • Çarpma nasıl yapılır?
  • Çarpma nasıl ezberlenir?
  • Çarpma nasıl kolay ezberlenir?
  • Çarpma nasıl yapılır 3 basamaklı?

gibi başlıklar da çıkmıştır. Sorular ne kadar çeşitlenirse çeşitlensin ebeveynler olarak endişelenmeyin. Öncelikle çarpma işlemi neden zordur sorusuna yanıt arayalım.

Çarpma işlemi niçin zordur?

Özellikle somut ve basit işlemlerden parmak veya nesne saymanın artık mümkün olmadığı daha soyut matematik problemlerine geçiş yaparken, matematik kavramlarını öğrenmenin göz korkutucu bir görev olabileceği bir sır değil.

Bu, çocukların ön bilgilerini kullanarak matematik problemlerini kafalarında hesaplamayı öğrenmeleri gereken zamandır. 

Toplama ve çıkarma genellikle çocukların çevrede gözlemledikleri gerçek nesnelere dayanır. Bu yüzden anlamaları ve işlem yapmaları daha kolaydır.

Çarpma ise çocukların soyut sayı temsilleriyle ilgileneceği ilk aritmetik işlem olur. 

Doğal olarak, bir öğretmen ve ebeveyn olarak çarpım tablosunu nasıl öğreteceğinizi bilmek istersiniz. Bu bilgi çocuğunuzun veya öğrencilerinizin bu bilişsel aşamayı olabildiğince sorunsuz geçmesine yardımcı olacaktır.

Çarpma Nasıl Öğrenilir:  Çözüm önerileri

Öğrencinizin veya çocuğunuzun hafızasını eğitebileceği ve çarpım tablosunu eğlenceli bir şekilde öğrenebileceği bazı belirli etkinliklere bakmadan önce, çocukları çarpmayı öğrenmede nasıl motive edeceğimiz konusunda bir iki söz söylemeliyiz.

Çarpma nasıl öğrenilir: Çarpmayı Açıklamak

Kabul edelim, matematiğin kötü bir şöhreti var. Bu yüzden onu büyüleyici sözlerle şirin gösterek öğretemezsiniz.

Bununla birlikte, matematiği eğlenceli ve ilişkilendirilebilir hale getirerek bu klişeyle hala savaşabilirsiniz.

İlk adım, çocuklara sadece çarpım tablosunu nasıl ezberlemeleri gerektiğini değil, çarpmayı öğrenmenin “neden” önemli olduğunu açıklamaktır. Bunu doğru yaparsanız, öğrencileri zorunlu olan öğrenmeye motive edersiniz.

İşin teknik kısmına geldiğimizde ise çarpma işlemini öğretmek için karşımıza şu başlıklar çıkar:

  • Çarpmayı Toplamayla İlişkilendirme
  • Çarpım tablosunu yazarak ezberletme
  • Çarpım tablosunu ileri ve geri Okutma
  • Atlama yaparak saydırma
  • Çarpma ile ilgili hikâyeler okuma
  • Çarpma ile ilgili şarkılar söyleme

Çarpma Öğreten Oyuncak niçin tercih edilmelidir?

Çarpmayı öğrenmek bazılarının düşündüğü kadar zor ve sıkıcı değildir. İşin püf noktası, öğrencilere çarpım tablosunu ilk kez tanıtırken doğru araçları ve teknikleri bulmakta yatıyor.

Yukarıda sayılan seçeneklerin hepsi çarpma işlemini bir yere kadar kolaylaştırır. Ancak kalıcı bir çözüm ve etkin bir öğrenme modeli sunmaz.

Çünkü çocuklarımız teknolojik araçlar nedeniyle dikkat bombardımanı altındadır. Teknolojik araçlar kadar hatta onlardan daha etkin hiçbir öğenim aracını kabul etmezler.

Çarpma Öğreten Oyuncak adı üstünde çocuğa ders olarak yaklaşmaz. Oynayarak öğrenmenin sihirli dünyasına çocuğu çeker.

Çocuklar duyularıyla işin içine girmedikleri dersleri öğrenmezler veya zor öğrenirler. Matematik de tabiatı gereği buna uygun bir ders değildir.

Çarpma Öğreten Oyuncak çocuğun hem görme hem dokunma becerilerini işin içerisine dâhil ederek bu temel problemi çözer.

Çocuklar hareketi severler. Hareketin olmadığı alanda durağan bir biçimde öğrenmek onlara işkence gibi gelir.

İşte Çarpma Öğreten Oyuncak öğrenci ve veli için katlanılmaz olan bu duruma bir son verir. Veli denetimi olmadan çocuğun kendi başına ve oynayarak öğrenmesini sağlar.

Çocukların iç dünyalarına çekildiği zamanımız şartlarında Çarpma Öğreten Oyuncak birlikte yarış yaparak öğrenme seçeneğiyle çocuğun arkadaşlarıyla  sosyalleşmesine de yardımcı olur.

Yazımızın sonunda sunduğumuz etkinlik videosundan Çarpma Öğreten Oyuncak’ın nasıl kullanıldığıyla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

 Yazımızı  severek okuduysanız Çocuklarda Konuşma Becerisini Geliştiren Cırt Cırtlı Kitaplar  ve Rapidoo Aile adlı yazılarımızı da tavsiye ederim.

Yükselen Zekâ Yayınlarından çıkan kitaplardan haberdar olmak için bizi instagram sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Yazar:

Yükselen Zekâ Akademik Kurul

İlgili Yazılar