Blog

Çocuğu Konuşamayanlar Dikkat!

Çoğu zaman çocuğumuzu diğer çocuklarla kıyaslar, onlar gibi konuşamadıkları, cümle kuramadıkları, isteklerini dile getiremedikleri için üzülürüz. Çocuğumuzda gözlemlediğimiz bu durum bir konuşma gecikmesinin belirtileri olabilir. Konuşma gecikmesinin hem genetik hem de çevre kaynaklı nedenleri vardır.

Genellikle bu sorun çevre kaynaklıdır. Konuşma konuşarak öğrenilir. Annesi ve babası kendisiyle yeterince konuşmadığı, televizyona ve tablete mahkûm olmuş bir çocuk doğal olarak konuşma problemleri yaşayacaktır.  Konuşma gecikmesi çözümsüz değildir. Ancak mutlaka ele alınması gereken bir problemdir.

Çocukların Neden Konuşma Sorunları Var?

Doktorlar ve bilim adamları, bazı çocuklar için konuşmanın neden daha zor olduğundan tam olarak emin değiller. Ancak çoğu, konuşma güçlüğünün, beynin mesajlarının konuşma için gerekli olan kaslar ve vücut parçalarıyla etkileşimde bir sorun olduğu için gerçekleştiğine inanıyor.

Zeka Testleri, Dil Gelişimi, İnce Motor, Mantıksal Düşünme, Bilişsel Beceriler)

Şimdi Satın Al

Oğlunuz 2 yaşında ve hala konuşmuyor. Birkaç kelime söylüyor, ancak akranlarıyla karşılaştırıldığında onun çok geride olduğunu düşünüyorsunuz. Kız kardeşinin aynı yaşta tüm cümleleri bir araya getirebildiğini hatırlıyorsunuz. Onu yakalayacağını umarak, profesyonel tavsiye almayı erteliyor ve çözüm yollarına kendinizi kapatıyorsunuz.

Bazı çocuklar erken yürüyenlerdir ve bazıları erken konuşurlar, diyorsunuz kendi kendinize. Endişelenecek bir şey yok… Evet endişelenecek şeyler var ama çözümsüz değil.

Zamanında ve düzgün konuşan bir çocuğa sahip olmak için neler yapmak gerekir?

Çocuğunuzu Konuşturacak Harika Pratikler!

Çocuklar, başkalarının konuşmalarını dinleyerek ve başkalarıyla konuşurken pratik yaparak konuşma ve dil becerilerini öğrenirler. Ebeveynler, çocukları için erken yaştaki en önemli öğretmenlerdir.

• Çocuğa konuşmaları dinlemek ve konuşmak için birçok fırsat vererek yardımcı olabilirler.

• Bu, sık sık önemli kişileri, yerleri ve şeyleri işaret ederek ve adlandırarak yapılabilir.

• Ayrıca, özellikle günlük rutinler, etkileşimli oyunlar ve en sevdikleri aktiviteler sırasında gün boyunca çocukla okuyabilir ve konuşabilirler.

• Ebeveynler, çocuklara tekrar etmeleri için kelime ve cümlelerin modellerini verebilirler.

• Ebeveynler ayrıca çocuğun soruları cevaplaması ve konuşması için fırsatlar yaratabilirler.

Müzik dinlemek, şarkı söylemek ve tekerlemeler paylaşmak da çocuğunuzla eğlenirken konuşma ve dil becerilerini geliştirmenin harika yollarıdır.

Özetle çözüm anne ve babaların elindedir. Onunla göz teması kurmak ve ne olursa olsun iletişimi kesmemek ilk yapılması gereken şeylerdir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir