Blog

Çocuğum Çok Sıkılıyor Ne yapmalıyım?

 

Sıkılan bir çocukla nasıl başa çıkılır?

Çocuğunuz tekrar tekrar “sıkıldım” diye mızmızlanıyor mu?  ” sıkıldım” ifadesi, tırnakların bir tahtayı kazımasına eşdeğerdir – ebeveynleri çılgına çevirir.

Hatırlamanız gereken ilk şey, can sıkıntısının sizin değil, onun sorunu olduğudur. Ebeveynler bunu unuturlar ve her şey için bir çözüme sahip olmaları gerektiğini düşünürler, böylece (tamamen reddedilen) fikirler sunarlar.

Ebeveynler çocuklarını eğlendirmekle görevli doğum günü palyaçoları değildir.

Görevimiz, ona kendi başına oyun kurabileceği kadar malzeme desteği sağlamak ve isterse dışarıda oyun oynayabileceği bir ortama çıkartmak. Bunlar tamamsa gerisini ona bırakın.

Yükselen Zekâ Yayınlarının hem kutulu oyun setleri hem de  okuma kitapları; çocuğunuzun sıkılmadan uzun süre vakit geçirebileceği ve sizleri çok sıkıldım, yapacak hiçbir şey yok sözleriyle bunaltamayacağı seçenekler içermektedir.

Çocuğunuzun can sıkıntısı “Seninle zaman geçirmek istiyorum.” mesajıysa onu, ister akşam yemeğini hazırlamak ister çamaşır katlamak olsun, yaptığınız işe dâhil edin.

Can sıkıntısının faydaları

Çocuğunuzun salata yapmanıza veya çamaşır katlamanıza yardım etmekle hiç ilgilenmezse ve pencereden dışarı bakmayı tercih ederse, endişelenmeyin. Hareketsizlik o kadar da kötü değil.

Çocuklar sıkıldığında gerçekten iyi şeyler oluyor, çünkü sonra hayal kurmaya başlıyorlar. Hayal kurmaya başladıklarında ise yeni ve heyecan verici fikirler bulurlar. Esasen, sıkıldıklarında orijinal fikirler bulabilirler.

Ne zaman dikkat etmeli?

Sürekli sıkılan bir çocukla uğraşıyorsanız, muhtemelen aktivite seviyesini yükseltmeniz veya çeşitlendirmeniz gerekir.

Bazen çocuklar gerçekten sıkıldığında daha fazla etkinlik arayışı içine girebilirler. Oyuncakların ve sunduğunuz seçeneklerin yaşına uygun olduğundan ve yeterince egzersiz yaptıklarından emin olun.

Sabırlı olun!

“Sıkıldım.” Çoğumuz bunu çocukken ailemize söylerdik. Öyleyse artık ebeveyn olduğumuzu duymak neden bu kadar can sıkıcı?

Bu sinir bozucu sözü duyduğunuzda çocuğunuzun sahip olduğu düzinelerce oyuncağı işaret etmek ya da alaycı bir şekilde “Bulaşıkları yıkayın, çamaşır yıkayın, odanızı temizleyin” şeklinde yanıt vermek çok kolay olsa da, en iyi yaklaşım en şaşırtıcı olanıdır: Çocuğunuzun sıkılmasına izin verin.

Çocukların can sıkıntısına karşı neler yapılabilir?

  • Teknolojik araçlarla arasına mesafe koyun ve araçlara ulaşımını sınırlandırın.
  • Eğlenceyi ertelemeyi öğretin.
  • Çocuklarınızla vakit geçirip duygusal bağlar kurun.
  • Bir şeyleri sınırlandırmaktan ve engellemekten korkmayın.
  • Eğlenceli olmayan işleri yapmayı öğretin, bu ileride mesaisi olan bir işte çalışmalarına da yardımcı olacaktır.
  • Paylaşmak, kazanmak, kaybetmek ve beklemek gibi deneyimleri öğretin.
  • Hayat boyu başarılı olmaları için beyinlerini eğitin ve güçlendirin.

Çocuklarınızla kuvvetli bağlar kurmak, eğlenceli ve eğitici vakitler geçirmek için Yükselen Zekâ Yayınlarının ‎ 3-6 Yaş Zeka ve Dikkat Geliştirme, 5-8 Yaş Zeka ve Dikkat Geliştirme  setlerini tavsiye ederim.  

Yazıyı severek okuduysanız Çocuklarda Ekran Bağımlılığının Zararları adlı yazımızı da tavsiye ederim.