Blog

Çocuğum hem Zeki hem Dikkatli Olsun Diyorsanız İşte Size Çözüm: Bebek Zekâ Kartları

 

Bir bebeğin en fazla çalışan ve en hızlı gelişen yönünün zihinsel aktiviteleri ya da zekâları olduğunu biliyor muydunuz? Bu noktada karşımıza Bebek Zekâ Kartları çıkıyor. Araştırmalar ve  deneyler, bebeklerin ve küçük çocukların nasıl daha zeki olduğunu gösteriyor.

3 yaşında bir çocuğun beyninde her saniye 250.000 nöronal bağlantı meydana gelir. Bu yetişkin beyin aktivitesinin neredeyse 4 katıdır. Bu durum ebeveynlerin bebeklerinin bu dönemlerini boşa geçirirken neleri kaçırdığının en açık ispatıdır.

Bir ebeveyn olarak durup kendimize şunu soralım: Açık bırakılmış bir lambayı ya da musluğu dert ettiğimiz kadar en kıymetli varlıklarımızın (bebeklerimizin) en kıymetli hazinelerini (zekâlarını) dert ediyor muyuz?

Oysaki bebeklerin yaşadıkları, kelimenin tam anlamıyla beyinlerini oluşturur.

Bebek zekâsı nasıl geliştirilir?

Bebek zekâsını geliştirmeyle ilgili araştırma yaptığınızda karşınıza;

 • Bebek zekâsını geliştiren oyuncaklar
 • Bebek zekâsını geliştiren kitaplar
 • Bebek zekâsını geliştiren oyunlar
 • Bebek zekâsını geliştiren etkinlikler

gibi  pek çok seçenek çıkacaktır.

Bunları da incelemenizi önermekle birlikte bu yazıda sizlere hedefe daha çabuk ve daha etkili yoldan götürecek BEBEK ZEKÂ KARTLARI’nı anlatacağım.

Bebek zekâ kartları iyi mi kötü mü?

‘Bebek zekâ kartları’ ifadesini ararsanız, zekâ kartlarının yürümeye başlayan çocuk için ne kadar kötü olduğuna dair birçok inceleme göreceksiniz.  Peki, bu olumsuz yaklaşımlar; bebek zekâ kartlarının özelliği ile mi ilgili yoksa nasıl kullanıldığıyla mı ilgili?

Cevabı yazının devamında!!!

Bebek zekâ kartları nasıl faydalı olur?

Çocukların öncelikle oyun yoluyla öğrenmesi gerektiğini kabul edelim. Ancak bu noktada yeni yürümeye başlayan çocuk için zekâ kartları eğlenceli ve etkileşimli bir şekilde kullanılırsa zekâlarının gelişiminde anahtar bir rol oynayabilir.

Bir çocuğu kelimelere boğmak hiçbir şey ifade etmez ve ezberlemeye yol açar, ancak kartları bir sohbeti açıklamak ve potansiyel olarak çocuğun zihnini uyandırmak için kullanmak çok daha derin bir öğrenme değeri sağlar.

Yükselen Zekâ Yayınlarının 0-12 Ay Bebek Zekâ Kartları ve 12- 36 Ay Bebek Zekâ Kartları özenle seçilen görselleri ve içeriğinde kullanılan malzeme kalitesiyle çocuğunuzun hem fiziksel sağlığını hem de zihinsel gelişimini desteklemektedir. 

Bebek zekâ kartları nasıl kullanılır?

Sadece bir zekâ kartı tutmak ve bir çocuğa bir kelime okumak hiç kimse için pek eğlenceli değildir ve dürüst olmak gerekirse, hiç kimse bu deneyimden bir şey kazanamaz. Ancak dünyayı öğrenme deneyimine taşımak veya çocuk için etkileşimli hale getirmek çocuklar için daha fazlasını sağlar ve çocuklar böyle öğrenir.

Örneğin evinizdeki nesneleri kartta gösterilen resimlere işaret etmek veya çocuğunuzdan nesneleri işaret etmesini hatta sizin için bulmasını istemek, onlardan size zekâ kartında gösterilen renkle eşleşen nesneler getirmesini istemek öğrenim düzeyini artırır.

Etkileşim düzeyi, oyunu daha çok oyun haline getirir ve çocuğun cevabı bağımsız bir biçimde vermesini sağlar.

bebek zeka kartları

Bebek zekâ kartları çocuğunuza nasıl fayda sağlayabilir?

Doğru kullanılırsa ve çocuğunuz / okul öncesi çocuğunuz zekâ kartlarına olumlu tepki verirse, faydalar inanılmaz olabilir. Bebek zekâ kartları çocuğunuzda;

 • Bilişsel gelişimi iyileştirir.
 • Çevrelerindeki dünyaya karşı farkındalıklarını artırır.
 • İnce motor becerilerini geliştirir
 • Kendileri için özgürce düşünmeye teşvik eder
 • Özgüvenlerini artırır.
 • Dil gelişimini destekler
 • Dikkat ve zeka gelişimine katkı sunar
 • Görme duyusunu geliştirir
 • İşitsel odaklanmayı artırır
 • Sosyal beceriye katkı sunar

Bebeğinizin zihinsel aktivitelerini en üst düzeyde kullanmasını sağlamak için Yükselen Zekâ Yayınlarının ‎ Beyin Geliştirme Etkinlikleri, Bak-Bul Dikkat Geliştiren Kitap gibi setlerini tavsiye ederim. 

Yazıyı severek okuduysanız Bebeklerin Zekâ Gelişimi İçin Muhteşem 19 Öneri ve Bebek Zekâsı Nasıl Gelişir? adlı yazılarımızı da tavsiye ederim.

Yazar: 

Yükselen Zekâ Akademik Kurul

İlgili Yazılar