Blog

Çocuğum Kitap Okumuyor

çocuğum kitap okumuyor

Kitap okuma alışkanlığını çocuğuma nasıl kazandırırım? Sorusu anne ve babaların aklını birçok kez karıştırır. Kitap okumayı teklif ettiğinizde çocuğunuz bunun iyi bir fikir olmadığını düşünüyor olabilir. Fazla ısrarcı olmamak ve çocuğunuza neden kitap okumak istemediğini sormak doğru bir harekettir. Çocuğum kitap okumuyor, diye endişeye kapılmayın. Elbette her şeyin yeri ve zamanı vardır. Muhakkak kitap okuma serüvenine katılacaktır. 

Okuma sevgisi küçük yaşta kazanılması gereken bir özelliktir. Çocuğunuz mükemmel bir taklit yeteneğine sahip olduğunu unutmayın. Çocuğunuz kitap okumuyorsa ebeveynler olarak önce kendi alışkanlıklarınıza bakmalısınız. Siz hiç çocuğunuzun gözünün önünde kitap okudunuz mu? Kendimize şunu da sorabiliriz biz ne kadar kitap okuyoruz? 

Çocuğum neden kitap okumuyor sorusunu sormak yerine, nasıl bir çözümle yaklaşılması gerektiğini düşünmek gerekir. Sonuçta çocuklar ailesinden ve çevresinden ne görürse onu uygular. İyi gördüğü şeyleri iyi şekilde kötü gördüğü şeyleri kötü şekilde uygular. Az önce de belirttiğimiz gibi çocuk belli bir yaş dönemine kadar taklitçidir. Gördüğünü uygular ve yapar. 

Çocuğum Kitap Okumuyor 

Çocuğum kitap okumuyor dediğinizde farklı nedenlere bakmak gerekebilir. Okumak istememesinin sebepleri nelerdir, araştırılmalıdır. Kitap okumayan çocuk öncelikle belli bir takibe alınmalıdır. Takiple beraber kitap okuma yöntemi belirlemek daha kolay olabilir. Peki çocuğun kitap okuması için neler yapmak gerekir? 4 maddede kısaca açıklayalım. 

  1. Anne baba olarak öncelikle sizler kitap okumalısınız. Çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için öncelikle anne ve babanın bu alışkanlığı göstermesi gerekir. Ebeveynlerde kitap okuma alışkanlığı olması çocuğa da yansır. 
  2. Kitap okuma işlemlerini çocuklarınızın yanında yapın. Düzenli olarak çocuğunuzun yanında kitap okuyun. Hiçbir şekilde çocuğa zorlamada bulunmayın. Sadece yanında kitap okumayı sürdürün. Bu davranışla beraber çocuğunuz size yaklaşım gösterecektir. Yanınıza gelip ne yaptığınızı ve ne okuduğunuza bakacaktır. 
  3. Birlikte kitap okuyun. Ebeveynler çocukla birlikte kitap okuyabilir. Birlikte kitap okuma alışkanlığı bu şekilde gelişir. Beraber aynı etkinlikte bulunursanız çocuğunuzda uymak zorunda kalacaktır. 
  4. Çocuğunuzun ilgi çekeceği kitapları okuyun. Sesli şekilde çocuğun ilgisin çekecek kitaplar okuyun. Resimleri daha fazla olan kitapları tercih edebilirsiniz. Okumanın yanında görsel içerikleri ilgisini çeker ve daha çok merak uyandırır. 

ZEKA GELİŞİMİ KAÇ YAŞA KADAR SÜRER? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir