Blog

Çocuğum Konuşmuyor Otistik mi?

Çocuklarda konuşma geriliği, düzensiz konuşma veya kekemelik tek başına otizm belirtisi değildir. Bu belirtilere ek olarak aşağıdaki şikâyetlere de sahip misiniz?

  • Çocuğum başkalarıyla göz teması kurmuyor.
  • İsmini söylediğimizde bakmıyor.
  • Söyleneni işitmiyor gibi davranıyor.
  • Bazı sözleri tekrar tekrar ve ilişkisiz ortamlarda söylüyor.
  • Konuşmada akranlarının gerisinde kalıyor.
  • Sağa sola bilinçsizce salınıyor.
  • Kendine dönük ve bilinçsiz hareketler sergiliyor.
  • Kimi eşyaları döndürmek veya sıraya dizmek gibi bilinçsiz davranışlar ortaya koyuyor.

Peki çocuğunuzda bu davranışlar olmamasına rağmen hâlâ otizm korkusunu taşıyorsanız bu yazıyı sonuna kadar dikkatli bir biçimde okumanızı tavsiye ederim.

Otizm ve Konuşma

Birçok otistik çocuk, iletişim ve konuşmada bazı zorluklar veya gecikmeler yaşar. Bunlar hafiften şiddetliye doğru belirtiler ortaya koyar. Ancak otizmi olan bazı çocuklar hiç konuşmayabilir.

Sözel olmayan otizmin ana belirleyici faktörü, birinin açıkça veya müdahale etmeden konuşup konuşmadığıdır. Otistik çocuklar başka bir kişiyle konuşmakta veya sohbetini sürdürmekte güçlük çekebilir, ancak sözel olmayanlar hiç konuşmazlar. Bunun birkaç nedeni vardır. Nedenlerden biri konuşma apraksisine sahip olmaları olabilir.  Konuşma apraksisi, bir kişinin istediğini doğru söyleme yeteneğini engelleyen fiziksel bir bozukluktur.

Aynı zamanda konuşma için sözlü dil becerilerini geliştirmemiş olmaları konuşamamanın nedenlerinden biri olabilir. Bazı çocuklar, bozukluğun belirtileri kötüleştikçe ve daha belirgin hale geldikçe sözel becerilerini de kaybedebilir. Kimi otistik çocuklarda ekolali de olabilir. Ekolali, çocukların kelimeleri veya cümleleri defalarca tekrar etmelerine neden olan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık onların  iletişimlerini zorlaştırabilir.

Otizmde Konuşma Terapisi

Öncelikle otizm bir hastalık, bir eksiklik değildir. Bir gelişimsel farklılıktır. Bu durum kalıcı da değildir. Otizm, kesin bir ilacı ve iyileştirmesi olan bir durum değildir. Erken yaşlarda yapılan tanılar ve testler de net, kesin sonuçlar verememektedir. Her şeye rağmen tanı konulduktan sonra konuşma terapisi ve motor becerileri arttırmaya, sosyal beceri kazandırmaya yönelik terapiler, uygulanan iyileştirme çalışmalarından ciddi ve güzel sonuçlar alınmaktadır. Bu çalışmalara ailelerin vereceği destek ve katılım çocuğun olumlu yönden gelişimine katkı sağlayacaktır.

Otistik çocukların yüzde 40’ı hiç konuşamamaktadır. Kalan % 60 çok sınırlı dil ve iletişim becerileri ile konuşabilmektedir. Bu sınırlı sayılabilecek konuşma alanının içinde konuşma geriliği, düzensiz konuşma, iletişim kopukluğu ve bilinçsiz konuşma gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Ancak bunların hiçbiri çözümsüz değildir.

Çocuğunuzun iletişim becerilerini geliştirmesine ve potansiyel olarak konuşmayı öğrenmesine yardımcı olmanın en iyi yolu etkin kaynaklar ile onunla vakit geçirmektir. Aile ile birlikte oynanan oyunlar çocuğun gelişimi açısından çok önemlidir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir