Blog

Çocuğum Neden Konuşmuyor ve Nasıl Anlarım?

çocuğum neden konuşmuyor

Çocuğun büyümesiyle beraber belli başlı sorunlarda beraberinde gelir. Belki de bu sorunları bizler gözümüzde büyütürüz. Aslında çocuğumuzla ikili hiçbir sorun yokken sanki bir sorun varmış gibi davranırız. Bu sorunların başında da konuşma gelir. Henüz yeni yeni büyümeye başlayan çocuklarımız hakkında hemen “Benim çocuğum neden konuşmuyor” yaftalamasını yaparız. Çocuğum konuşmuyor ne yapmalıyım diyerek, neredeyse her önümüze gelene sorarız.

Evet çocuğumuz gerçektende koşuşmayabilir. Fakat bu tespiti hemen yapmak doğru olmayabilir. Öncelikle bir araştırma yapmak ve uzman hekimlere danışmak gerekir. Daha sonrasında konuşmadığına karar verebiliriz. 1 yaşını doldurmuş bebeklerin konuşmasını beklemek, ne kadar doğru bir davranıştır. Buna 2 yaşı da dahil edebiliriz elbette. Çocuğun yeni bir düzene ve dünyaya alışması belli bir süreçten geçmesine neden olur. Bazı şeyleri hemen kavramayabilir. Ayrıca her çocuk aynı düzeyde konuşacak diye bir kesinlik yok. Kimi 24 aylık, kimi 30 aylık, kimi ise 36 aylık iken konuşmaya başlayabilir.

Bu yüzden hemen çocuğum neden konuşmuyor yaftalamasını yapmamak gerekir. 3 yaşındaki çocuğum konuşmuyor ne yapmalıyım? 2 yaşında çocuğum konuşmuyor, gibi sorularla başınız ağrıyabilir. Bu soru ve sorunlara isterseniz tek tek yanıt arayalım.

Çocuğum Neden Konuşmuyor?

Ebeveynler tarafından çocukların ilk söyleyeceği kelime heyecanla beklenir. Ev içinde kıyasıya tatlı bir rekabet olur. Erkek tarafı baba, kız tarafı ise anne demesi için çocuğu zorlarlar. İlk söyleyeceği kelime anne baba ve büyükler için çok anlamlı olur. Fakat bundan sonra konuşma hemen arkasından gelmez. Çocuklar kelimeleri teker teker çıkarır. Birden konuşma beklemek komik olur. İnsanlar böyle bir beklenti içine girmese de çocuklarının kendilerini ifade etmelerini ister. Peki çocuğum neden konuşamıyor?

Çocuğun konuşamaması birden fazla nedene bağlıdır. Yaşadığı bazı olumsuzluklar çocuğun konuşmasında etkendir. İsterseniz bunları tek tek sıralayalım:

 1. Çocuk korktuğu için konuşma duygusunu yitirebilir. Çocuklarda korku olduğu zaman bazı özelliklerini kaybedebilir. Konuşma yetisi de buna dahildir.
 2. Sürekli kızmak ve çocuğa bağırmak da konuşmasını olumsuz yönde etkiler.
 3. Çocuğun gelişimini yavaşlatmak ve ilerleyişini sağlamamak çocuğun konuşmasında etkendir.
 4. Çocukla beraber iletişim kurmamak da konuşmasına engel olur. Çocukla iletişimi kesen bireyler ya da az iletişimde olan anne babalarda konuşmama durumu rastlanabilir.

Çocuğun Konuşması İçin Neler Yapılmalı?

Genelde çocukların konuşması ve düzgün cümleler kurması için 15 aylık dönemi geçirmesi gerekir. Uzmanlara göre bir çocuğun konuşma yaşı 2 olarak söylenmektedir. Yani değişkenlik göstereceğini hesaba katarsak 18 ile 30 aylık bir süreçte çocukların konuşma evresi olur. Fakat olumsuz durumlarda neler yapılmalı? Çocuğum konuşmuyor ne yapmalıyım diyenler için işte cevabımız;

 • Çocuğunuzu sürekli gözlemleyin.
 • Konuşması için iletişim halinde olun.
 • Tane tane ve açıklayıcı cümlelerle irtibatta olun.
 • Çocuğunuz bir şeyler anlatırken onu dinleyin. Ve hiçbir zaman sıkılmayın, bekleyin.
 • Çocuğunuzun anlattıklarını uygulayın. Ne yapmak istediğini önemseyin ve değer verin.
 • Şayet konuşmasında ciddi sıkıntılar varsa muhakkak bir uzman hekime danışın.

Çocuğumun Konuşmadığını Nasıl Anlarım?

“Çocuğum neden konuşmuyor” sorusuna geniş bir şekilde değindik. Problemleri çözme noktasında bilgilendirdik. Şimdi ise çocuğun konuşmadığını nasıl anlayacağınızı söyleyeceğiz. Çocuğun konuşmasında bir sıkıntı olduğu zaman anneler daha çabuk anladığını biliyor muydunuz? Çocuğunuz da şimdi sayacağımız belirtiler varsa dikkat etmek gerekir

 • Aynı yaşta bulunan arkadaşlarına göre konuşmaya bir türlü başlayamama
 • Cümle kurmada sıkıntı çekme
 • Harfleri yutarak telaffuz etme
 • Anlaşılması güç şekilde hızlı konuşma
 • Kekeleme
 • Kısık sesle konuşma
 • İşaret yöntemiyle iletişim kurma çabalarına girişme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir