Blog

Çocuğum Uyumuyor Ne Yapmalıyım?

Çocuğum Uyumak İstemiyor!

Çocuğum uyumak istemiyor, çocuğum uyumaktan korkuyor, çocuğum yalnız uyumak istemiyor, çocuğum uyumamak için direniyor, çocuğum uyumadan önce çok ağlıyor… gibi şikâyetleriniz mi var? Öncelikle bunlar çocukların yaşadığı yaygın uyku problemleridir.

Bu şikâyetlere bağlı olarak;

gece uyumayan bebeklere ne yapmalı?

2 yaşında çocuğun uyku düzeni nasıl sağlanır?

bebekler uykusu olduğu halde neden uyumaz?

gibi sorular da zihninizi meşgul ediyor olabilir.

Bu soruların cevaplarını almak, çocuğunuzla ilgili şikâyetlerin altında yatan nedenleri anlamak ve çözüm yollarını öğrenmek istiyorsanız lütfen yazıyı sonuna kadar okuyun!

Çocuklarda uyku problemleri nelerdir?

Uyku sorunları, özellikle küçükken çocuklar arasında yaygındır. Uykusuzluk, uyku zamanı korkuları, uyurgezerlik ve yatağı ıslatma, çocuğunuzun doğal uyku düzenini bozabilir.

Bazı çocuklar belirlenen yatma saatlerinde yorgun hissetmeyebilir, bazıları ise ebeveynleri olmadan uykuya dalmakta zorluk çekebilir. Bazı çocuklar genellikle gecenin ortasında, aniden uyanıp anne ve babalarını uyandırabilir.

Çocuğun uyku problemlerinin aileye etkileri

Çocuğunuz geç kalkması ya da uykusunu alamaması nedeniyle huysuz ve karamsar davranışlar sergileyebilir.   Bu durum sizin de uyku düzeninizi bozup türlü sıkıntılar içerisine sokabilir. Ancak endişelenmenize gerek yok!

Çocuğun uyku problemlerinin kendisine ve aileye olan olumsuz etkilerini Yükselen Zekâ Yayınlarının zekâ ve dikkati güçlendiren, oyun ve okuma setleriyle giderebilirsiniz.

Çocuğum uyumuyor ne yapabilirim?

Pek çok çocukluk uyku problemi, çocuğunuzla birlikte çalışarak değiştirebileceğiniz gündüz davranışları ve yatma zamanı alışkanlıklarıyla bağlantılıdır.

Biraz sabır ve disiplinle, çocuğunuzun uyku zorluklarının üstesinden gelmesine ve uykuda kalmasına yardımcı olabilir ve huzurlu gece uykularına kavuşabilirsiniz.

Çocukların ne kadar uykuya ihtiyacı var?

Bebekler (4-12 ay):  12 ila 16 saat (şekerlemeler dahil)
Yeni yürüyen (1 ila 2 yaş): 11 ila 14 saat (şekerlemeler dahil)
Çocuklar (3 ila 5 yaş): 10-13 saat (şekerlemeler dahil)
Çocuklar (6 ila 12 yaş): 9 ila 12 saat
Gençler (13 – 18 yaş): 8 ila 12 saat

Çocuğunuzun yeterince uyumadığını gösteren işaretler

Tıpkı yetişkinler gibi çocuklar da uykusuz kaldıklarında ruh hallerini kontrol etmekte zorlanırlar. Uyku veya uyku eksikliği, bir çocuğun davranışını ve ruh halini büyük ölçüde etkiler. Bazı durumlarda yetersiz uyku semptomları dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu problemlerini bile taklit edebilir .

Çocuğunuz yeterince uyumuyorsa şunları yapabilir:

 • Genellikle huysuz, sinirli veya aşırı duygusal görünür.
 • Okulda veya evde konsantre olmakta sorun yaşar.
 • Arabada uykuya dalar.
 • Sohbetleri takip etmekte güçlük çeker veya çok fazla “boşluk bırakarak” konuşur.
 • Genellikle normal yatma saatlerinden çok daha erken bir zamanda uykulu hale gelir ve buna bağlı kazalar yaşar.

Çocuklardaki uykusuzlukla baş etmenin 9 etkili yöntemi

İyi yaşam tarzı alışkanlıkları oluşturmak, her yaştan çocuk için dinlendirici bir gece geçirmeye yardımcı olabilirken, özellikle daha büyük çocuklar ve gençler için büyük önem taşımaktadır.

 • Çocuğunuzun yatağını sadece uyumak için kullandığından emin olun:

Mümkünse, yataklarını örneğin ev ödevi yerine sadece uyku için ve yatmadan önce sadece kitap okumak için kullanmaya teşvik edin. Aksi takdirde, yatağı dinlenmek ve rahatlamak yerine diğer aktivitelerle ilişkilendireceklerdir

 • Yatak odalarının rahat olmasını sağlayın: 

Çoğu çocuk en iyi uykusunu biraz serin bir odada geçirir. Dışarıdan gürültü geliyorsa, bir fandan veya ses makinesinden gelen sesler çocuğun uyku kalitesini düşürür.

 • Hafta sonları bile aynı uyku düzenini korumaya çalışın.
 • Çocuğunuzun çok aç veya tok yatmasına izin vermeyin.
 • Aktif bir yaşam tarzını teşvik edin.
 • Sabah ilk iş olarak doğal ışığa maruz kalmasını sağlayın:

Perdeleri açmak, çocuğunuzun uyanmasına yardımcı olur ve günün başlangıcını belirtir.

 • Uyuklamaya dikkat edin:

  Çocukların tekrar uyumaya yetecek kadar yorulmadan önce uyku dönemleri arasında en az dört saate ihtiyaçları vardır.

 • Elektronik cihazlar ile çocuğunuz arasında sınırlar belirleyin:

Televizyonun, telefonların, tabletlerin ve video oyunlarının yaydığı mavi ışık vücudun uyku / uyanma döngüsünü bozabilir ve uyumayı zorlaştırabilir. Bu cihazları yatmadan en az bir saat önce kapatın ve uyku saatlerinde çocuğunuzun yatak odasının dışında saklayın.

 • Birlikte kaliteli zaman geçirin:

  Bazı çocuklar daha geç ayakta kalmak ister çünkü ebeveynlerinden daha fazla ilgi görmek isterler. Her iki ebeveyn de gün içinde çalışıyorsa, akşamları müsait oldukları zamandır. Çocuklara sadece arkadaşları veya ilgi alanları hakkında soru sormak bile onlarla ilişkinizde uzun bir yol kat etmenize yardımcı olur. Bebekler için birkaç dakikanızı onlara şarkı söyleyerek, göz teması kurarak veya gece dinlenirken yumuşak bir şekilde etkileşimde bulunarak geçirebilirsiniz.

Çocuklarınızla birlikte güzel zamanlar geçirip onları kaliteli bir uykuya hazırlamak için Yükselen Zekâ Yayınlarının ‎Rapidoo Aile ve ‎Zoombat  gibi kutulu oyun setlerini tavsiye ederim.  

Bu yazıyı beğenerek okuduysanız ” Çocuğumun Dikkatini Nasıl Geliştirebilirim” ve “Çocuğum Konuşmuyor Otistik mi?” başlıklı yazıları da okumanızı öneririm.