Blog

Çocuğumun Zekâsını Nasıl Geliştirebilirim?

dikkat eksikliği

Çocuğumun zekâsı yeterli mi?

Çocuğumun zekâsını nasıl geliştirebilirim, çocuğumun zihinsel gücünü nasıl artırabilirim, çocuğumun zekâsını nasıl test edebilirim, çocuğumun zekâsı nasıl geliştirilir, çocuğumun zekâsını nasıl ölçebilirim, çocuğuma nasıl zekâ testi yapılır?

Bu soruların bir anne ve baba olarak düşüncelerinizi meşgul etmesi gayet normaldir. Çünkü her anne ve baba çocuğunun özellikle zihinsel yeteneklerinin, problem çözme kapasitesinin en üst düzeyde olmasını ister.

Asıl konuya geçmeden önce zekâ nedir, zekâ veya beyinsel kapasite arttırılabilir mi, sorularına cevap bulmak için bütün bunların gerçekleştiği ana merkezi yani beyni tanımak gerekir.

 Çocuğunuzun zekâsını ve zihinsel özelliklerini geliştirmek için   Yükselen Zekâ Yayınlarının  (Bebek Zekâ Kartları, Beyin Geliştirme Etkinlikleri) isimli kitaplarını tavsiye ederim.

Çocuğun beyni gelişir mi?

Yüksek zekâ IQ, bir çocuğu diğerlerinden ayıran veya onu gelecekte başarıya taşıyan tek özellik değildir.  Bununla birlikte, akranlarıyla şartların eşit olduğu durumlarda çocuğunuzun zekâsını en üst düzeye çıkarmak sadece mümkün değil, aynı zamanda yapılacak en akıllıca şeydir.

IQ’yu ölçen testlerin güvenilirliği tartışılmaktadır.  Ancak bu alanda genel olarak kabul edilen şey, çocuklarda sağlıklı beyin gelişiminin önemidir.

Hiç şüphe yok ki çocuğun doğumundan 5 yaşına kadar beyninin muazzam bir büyüme grafiği vardır.  Ancak büyüme burada bitmez. Çünkü insan beyni plastik bir özelliğe sahiptir. Yani yeni bilgileri, deneyimleri ve değişiklikleri yaşamları boyunca sürekli olarak üzerine katarak gelişme özelliği gösterir.

Bu yüzden çocuğunuzun beynine bakmak, sadece IQ’nun değil, sağlıklı ve mutlu bir yaşam için gerekli milyonlarca diğer sürecin de temelidir.

İşin kolayına kaçanlar beyni genetiğe bağlayarak olayı kestirip atmaktadırlar. Hâlbuki beyinle ilgili konularda sandığımızdan daha fazla kontrol bizdedir.

Bu noktada çocukların beyin sağlığını sadece bugünkü olumlu faydaları için değil, aynı zamanda onların yaşamının ilerleyen dönemlerinde beynin koruyucu etkileri için de desteklememiz gerektiğini bilmemiz gerekir.

bebek zeka kartları

Çocuğunuzun zekâsını artırmak için en iyi 7 yol

  • Size güvenmelerini sağlayın:

Deneylerde, anne ve babalarına daha güvenli bağlanan çocuklar IQ testlerinde ebeveynlerine güvensiz bir şekilde bağlananlara göre daha yüksek puan almışlardır.

  • Çabayı övün:

Çocuğu değil, eylemi ve çabayı övün. “Sen iyi bir kızsın” demek yerine, “Oyuncaklarını alıp kaldırmana bayılıyorum” deyin.

  • Beslenmesine dikkat edin:

İnsanın bağırsaklarında beyinle bağlantılı ortalama yüz trilyonu aşkın mikrop bulunuyor. Bunların dengesi beynin sağlığı için hayati önem taşıyor. Bu yüzden bağırsaklara insanın ikinci beyni deniyor.

  • Hafızalarını harekete geçirin:

Bu oyunlarla olabilir veya sadece hatırlamalarını isteyerek olabilir. Onlara okuldaki günlerini sorduğunuzda… tipik “bilmiyorum” yanıtını kabul etmeyin. Hatırlamaları için zorlayın.

  • Günlük egzersiz:

Hareket, beyin uyarımı ve gelişimi için büyük bir kaynaktır. Bu bir gerekliliktir. Hareket, çocuğunuzun hayatında temel bir unsur haline gelmelidir.

  • Akran grubu: 

Çocuğunuzun yaşıtlarıyla vakit geçirmesi, oyunlar oynaması büyük bir zekâ tetikleyicisidir. Dikkat edin ve buna özen gösterin, önemli.

  • Onlara inanın:

Özgüvenlerini artırmak ve beyinlerini inşa etmek istiyorsanız, onlara çocukların en çok istediği şeyi verin: Onlara olan inancınızı.

 

Bu saydıklarımız içinde zaten yaptıklarınız var mı? Yeni deneyecekleriniz veya hemen değiştirmeniz gereken şeyler var mı?

Çocuklarımızın en iyisini elde etmelerini ve ellerinden gelenin en iyisini yapmalarını sağlamak sonsuz bir iştir ancak çabaya değer.

Bu zorlu ama bir o kadar da zevkli sürecin tadını çıkarın.

Bu yazıyı beğenerek okuduysanız RapidooAile ve Ringoo isimli yazıları da okumanızı da tavsiye ederim.

İlgili Yazılar