Blog

Çocuğun İngilizcesi Nasıl Geliştirilir

çocuğun ingilizcesi

Çocuğun İngilizcesi geliştirmek istiyorsanız doğru adrese geldiniz. Bu yazıyı ile beraber çocuğunuzun İngilizcesi nasıl geliştirceğinizi anlatacağız. Okul öncesi yapacağınız pratikler ve etkinliklerle İngilizce konusunda çocuğunuz belli bir seviyeye gelmiş olacak.

İngilizce, herkesin bildiği üzere dünyada en fazla etkileşime sahip dil. Dünyanın dört bir kıtasında insanların arasında iletişim kurabilmeleri için İngilizce dili kullanılıyor. İngilizce, Uluslararası pek çok alanda resmi dil statüsünde desek abartmış sayılmayız. Ülkeler ve insanlar arasında İngilizce kullanımı yaygın. Turistik birçok ülkede sıkça kullanılmaktadır.

Ülkemizde de kullanım oranı fazla. Fakat dil öğrenme konusunda yeteri eğitim alamadığımız takdirde iş hüsranla sonuçlanabilir. Bu kadar önemli bir dili zamanında öğrenmek ileriye dönük bir yatırım yapmak gibidir. Bu yüzden küçük çocuk İngilizce öğrenmesi çok önemlidir. Erken yaşta çocuğunuza İngilizceyi aşılarsanız hem okul hayatında hem okul sonrası dönemde büyük kolaylık sağlamış olursunuz.

Okula başlamadan önce çocuğa vereceğiniz İngilizce eğitimi kaliteli olabilir. Yapacağınız etkinlikler ve aktivitelerle beraber güzel bir eğitim sağlayabilirsiniz. Normal eğitim gibi aynı düzeyde İngilizce eğitimi çocuğa vermeniz belli bir seviyeye ulaşmasını sağlar. Size şunu sormak isterim: Kim çocuğunun gelişmesini istemez ki? Elbette her anne ve baba çocukları en mükemmel şekilde gelişim göstermesini ister. Fakat bunu istemekle harekete geçmek farklı şeylerdir. Söylemden çok harekete geçerek çocuğunuzun gelişimine katkı da bulunun.

Çocuğun İngilizcesi Eğlenceli Şekilde Geliştir

Çocuğun İngilizcesi için neler yapmak istediğinize karar verin. Ve bu kararı çocuğunuzla paylaşın. İngilizce öğrenmenin faydalarını çocuğunuza tek tek anlatın. İleri de yaşayacağı olumlu tarafları söyleyin. Öncelikle çocuğunuza yeni bir dil öğrenmeye ikna edin. Belki de çocuk yeni bir dil öğrenmeye sizin kadar açık olmayacak. Bu yüzden öncelikle dil öğrenimini çocuğunuza aşımalısınız.

Yeni bir dil öğrenirken eğitim yönlerini kenara bırakacağınızı söyleyin. İngilizce öğrenirken aynı zamanda eğleneceğinizi vurgulayın. Dostça bir yaklaşım sergilediğinizde pozitif bir ışık yakacağını görebilirsiniz. Bundan sonrası ise oldukça basit. 

Çocuğa İngilizce öğretmek için anlaştınız. Dil öğrenmeye ikna olan çocuğu ilk başta sıkmamalısınız. İngilizce öğrenme alışkanlığını yavaş yavaş empoze etmelisiniz. Birden her şeyi anlatmaya çalışmayın. Bu son derece yanlış bir davranış olur. Günlük belli zaman dilimlerinde beraber vakit geçirerek işe başlayın. Ve şunu sakın unutmayın:

İngilizceyi çorap söküğü gibi öğrenmeyebilir. Bunun için biraz zaman verin. Öğrenmek için çocuğunuzun belli bir zamana ihtiyacı vardır. Aynı zamanda hemen pes etmeyin.

Evde eğitim metotları belirleyin. Öğrenim görebileceği farklı aktiviteler düzenleyin. Örneğin ailece beraber İngilizce video veya animasyon izleyin. Film izlemek de bir alternatif olabilir. Belki anlama zorluğu çekecektir. Okuma çağı olmayan çocuklar içinde oldukça zor bir seçenek olabilir. Fakat olayı siz kurgulayın. Ve neler olup bittiğini çocuğunuza anlatın. Yavaş yavaş alışacağını göreceksiniz.

blank

Çocuk İçin İngilizce Seti

Henüz çocuğunuz küçük yaşta olabilir. 4 – 5 yaşında hatta daha aşağı bir yaşta yer alabilir. Ama merak etmeyin. Çocuk için İngilizce seti imdadınıza yetişecektir. Bu setlerle beraber çocuğun İngilizcesi ciddi derecede gelişir. Bebekler içinde setlerin bulunduğunu hatırlatalım. Bu setleri Yükselen Zeka sitesi üzerinden temin ederek satın almak mümkün.

Setlerin içeriği tamamen İngilizceye uyarlı şekildedir. Ayrıca isteğe göre hem Türkçe hem İngilizce karışık setlerde bulunmaktadır. Burada yer alan nesne, rakam, renk gibi birden fazla öğeler bulunmaktadır. Çocuğunuzla eğlenceli vakit geçirirken setlerin vermiş olduğu gelişimi de kısa sürede fark edeceksiniz. Dikkat geliştirme ve dikkat eksikliği gibi konularda da setler sizlere son derece yardımcı olacaktır. Yazımızı okuduktan sonra setlerimize bakmanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir