Blog

Çocuğunuz Sizce Yaramaz Mı? Yoksa Hiperaktif Biri Mi?

hiperaktif

Ebeveynlere göre çocuklar haylazlık yaptığında ya da etrafı döküp saçtığında yaramaz olarak nitelendirilir. Hareketli, yerinde duramayan ve kontrolsüz şekilde davranan çocuklara hemen yaramaz yakıştırmasını kullanırız. Acaba çocuklar yaramaz mı? Yoksa hiperaktif biri mi? 

Aileler, çoğunlukla bu soruya yaramaz cevabını verecektir. Çünkü geleneksel aile yapısında çocuk her zaman yaramazlık yapan biri olarak gözükür. Çocuk dediğin vuracak, kıracak anlayışı toplumda çoktur. Ancak çocukların bazı davranışları hastalık göstergesi de olabilir. Size göre yaramaz olan çocukların belki de bilmediğiniz bir hastalığı olabilir. Bunun isimi genellikle ‘’Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu’’ olarak geçmektedir.  

Çocukların hastalığı konusunda aile olarak bilinçli davranmalısınız. Çocuğunuzun hiç tahmin etmediğiniz bir hastalığı olabilir. Ve bu hastalığı önemsemediğiniz için fark etmeyebilirsiniz. Bu yüzden özellikle küçük yaşta çocukların hareketleri izlenmelidir. Gelişkin çağında her hareketi yakından izlenmelidir. Çocuğunuzun yaramaz olmadığını gösterdiği davranışlardan anlamalısınız. 

Hiperaktif Nedir? 

Hiperaktif, çocuklarda aşırı hareketlilik halleri, yerinde duramama ve plansız hareket etme durumlarına denir. Çocuklar hiperaktiflik durumlarını bilerek ya da isteyerek yapmazlar. Yaptıkları hareketlerin neredeyse hepsi istem dışı gerçekleşir. Hiperaktif çocuk yaptığı hareketleri kontrol etmek de zorlanır ya da kontrol edemez. 

Hiperaktiviteye sahip çocuk aynı zamanda dikkat dağınıklığına sahiptir. Kolay kolay herhangi bir şeye dikkatini veremez. Etrafına karşı oldukça duyarsız olur. Yaşadığı problemler sonrasında da özgüven problemi yaşayabilir. Akranlarıyla aynı döneme sahip olmasına rağmen geride kalabilir. Bu yüzden aileler çocuklarındaki değişimi ne kadar erken fark ederlerse iyi olur. Hiperaktivitenin çözümü için birden fazla yol vardır. İlaçla ve ilaçsız tedavi, psikoterapi, okul eğitimi gibi birden fazla yöntem kullanılabilir. Birde aile içi eğitim hiperaktivite bozukluğuna en kısa ve çabuk etki edecek yöntemdir. Her zaman ebeveynlerin sorumluluğu daha fazla olduğunu söylüyoruz. 

Hiperaktivite Nasıl Tespit Belli Olur? 

  • Hiperaktif olan bir çocuk yerinde duramaz. Sürekli hareket eder. 
  • Çok konuşur ve peş peşe cümleleri sıralar. Bir nefeste konuşmaya çalışırlar. 
  • Ayrıntılara fazla özen göstermezler.  
  • Eşyaları çabuk kaybederler. 
  • Düzensiz ve dağınık çalışmayı sever. 
  • Hiperaktiviye sahip bir çocuk dinlemeyi fazla tercih etmez.

DİKKAT EKİSKLİĞİ KAÇ YAŞINDA KENDİNİ GÖSTERİR? isimli yazımıza da göz atabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir düşünce “Çocuğunuz Sizce Yaramaz Mı? Yoksa Hiperaktif Biri Mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir