Blog

Çocuğumun Dikkatini Güçlendirmek İçin Ne Yapmalıyım?

Çocuğunuzun Dikkatini Güçlendirmenin 5 yolu

Odaklanma sorunuyla karşılaşmak sadece yetişkinler için bir problem değildir. Çocuklar da dikkat sorunları yaşayabilir. Hatta yetişkinlerin yaşadığı odaklanma sorununun başlangıcı çocukluk çağlarıdır.  Bu problemi; Çocuğumun Dikkatini Güçlendirmek İçin Ne Yapmalıyım? adlı yazımızda çözmeye çalışacağız.

Çocuğunuzdaki dikkat problemini nasıl anlarsınız?

Çocuklarınızın birkaç dakika içinde bir şeyden diğerine nasıl geçtiğini birkaç kez fark etmiş olabilirsiniz.

Örneğin matematik denklemini çözerken önlerindeki problemi çözmeyip bırakıp kalemleriyle kıpır kıpır olmaya başlayacaklardır. Bu durum çoğunlukla normal coşkuları ve yüksek merak düzeyleri nedeniyle olur.

Bununla birlikte, zamanla bu alışkanlık, bir şeyleri öğrenme ve her görevi yerine getirme yeteneklerini etkilemeye başlayabilir. Bir çocuk gelişimi uzmanına göre, 4- veya 5 yaşındaki bir çocuk, bu yaşa geldikten sonra iki ila beş dakika boyunca bir göreve odaklanabilmelidir.

Ancak bu kural çocuktan çocuğa farklılık gösterir.

Çocuğumun Dikkatini Güçlendirmek İçin Ne Yapmalıyım?

Endişelenmeyin, çocuğunuzun dikkatini ve odaklanmasını güçlendirmenin birkaç yolu vardır.

  • Dikkat dağıtıcı unsurları azaltın

Çocuklarınız için verilen göreve doğru şekilde odaklandıkları, dikkat dağıtmayan bir ortam oluşturmaya çalışın. Televizyon, müzik, gürültü ve cep telefonları bir çocuk için en önemli dikkat dağıtıcı unsurlardır. Çocuklarınızın ders çalıştığını veya bazı aktivitelerle meşgul olduğunu gördüğünüzde, bu dikkat dağıtıcı kaynakları azaltmaya çalışın.

Çocukların odaklanma becerileri sakin bir ortamda gelişmeye açıktır.  Ancak bu durum tüm çocuklarda aynı değildir. Çocuğunuza en uygun olanı anlamaya çalışın ve ona göre hareket edin.

  • Zekâ ve Dikkat güçlendirici oyunlar oynayın:

Yükselen Zekâ Yayınlarının çocuğunuzun dikkatinin güçlenmesine yardımcı olabilecek birçok oyunu vardır. Bu oyunlar, çocuğunuzun daha uzun süre odaklanma yeteneğini geliştirmek ve dikkatini güçlendirmek için özel olarak tasarlanmıştır. Bu linkten çocuğunuzun dikkatini güçlendirecek bütün setlere ulaşabilirsiniz.

Araştırmalar, çocukların dikkat süresini ve hafıza gücünü azaltabileceğini öne sürdüğü için çocuğunuza tablet ve telefon vermemeye çalışın.

  • Düzenli olarak egzersiz yaptırın:

Egzersizler sadece yetişkinlere yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda çocuklar için de aynı şekilde faydalıdır. Her gün 10 dakika egzersiz yapmak, çocuğunuzun daha iyi konsantre olmasına yardımcı olabilir.

Egzersiz yapmak beyin gücünü artırmaya yardımcı olabilir. Çocuğunuzu her gün sizinle birlikte egzersiz yapmaya teşvik edin.

  • Düzenli bir hayat oluşturun:

Uygun bir rutini takip etmek, her gün çocuklarınızın fiziksel ve zihinsel sağlığı için önemlidir. Aynı şeyi her gün aynı saatte yaparak, çocuğunuza iyi bir rol model olabilirsiniz.

Çocuğunuzda sizden görerek her gün aynı saatte oturup ödevini yapmaya başlayacak ve bunu alışkanlık haline getirecektir. Böylelikle ödevlerini yaptırırken onların peşinden koşmak zorunda kalmayacaksınız.

  • Görevleri parçalara ayırın:

Kendilerini bunalmış hissetmemeleri için küçük hedefler belirleyin. Uzun süre aynı şeyi yapan çocuklar sıkılır ve dikkatlerini kaybederler. Hedefleri daha küçük parçalara ayırmak onları daha ulaşılabilir kılar ve zamanında bitirebilirler.

Ayrıca, görevler arasında nefes almaları için zaman tanıyın, böylece rahatlayabilirler ve bir sonraki görevi daha dikkatli yaparlar.

Yazımızı  severek okuduysanız Çocuğumun Dikkatini Nasıl Güçlendirebilirim? ve Çocuğum hem Zeki hem Dikkatli Olsun Diyorsanız İşte Size Çözüm: Bebek Zekâ Kartları adlı yazılarımızı da tavsiye ederim.

Yükselen Zekâ Yayınlarından çıkan kitaplardan haberdar olmak için bizi instagram sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Yazar:

Yükselen Zekâ Akademik Kurul

İlgili Yazılar