Blog

Çocuğunuzun Kodlama Öğrenmesi İçin 4 Harika Neden!

Çocuğunuzun Kodlama Öğrenmesi İçin 4 Harika Neden!

Neden kodlama öğrenmeliyiz, kodlama nerelerde kullanılır? Kodlamanın faydaları nelerdir? Kodlama neden öğrenilmeli? Çocuklarda robotik kodlama nedir? Şeklinde aklınıza takılan sorularınız varsa lütfen yazımızı sonuna kadar okuyun.

Kodlamanın sadece çocuklar için değil herkesin öğrenmesi için çok önemli nedenleri vardır. Bir çocuğunuz varsa, onlara teknoloji ve bilgisayarların çalışma şekli hakkında bilgi edinme fırsatı vermek kesinlikle onlara hayatta çeşitli avantajlar sağlayacaktır. Gençken kodlamayı öğrenmek onları başarılı bir geleceğe hazırlayacaktır.

İşte kodlama öğrenmenin nedenleri:

Kodlama çocukların zorluluklar karşısındaki dayanma güçlerini artırır:

Çocuklar kodlamayı öğrendiklerinde, başarısız olduktan sonra geri dönme yeteneklerini geliştirirler. Başarısızlığın mutlaka kötü bir şey olmadığını öğrenirler. Aslında başarısızlığın bir öğrenme fırsatı olarak hizmet ettiğini fark edip onu olumlu bir şey olarak kabul edebilirler. Bu, çocukların kodlama yapmasının en önemli nedenlerinden biridir, çünkü kodlama yaparken ‘hata ayıklamanın’ eğlencenin yarısı olduğunu çabucak öğreneceklerdir.

Başarısız olduğunuzda ve tekrar denediğinizde hatalarınızdan ders alabilirsiniz. Kodlama, çocuklara başarılı olana kadar tekrar deneme ve aradıkları sonucu üretme yeteneği verir.

Kodlama, çocuklara nasıl düşüneceklerini öğretir:

“Bilgisayar zihniniz için bir bisiklettir” – Steve Jobs

Kodlamayı öğrenmek çocuklara nasıl düşüneceklerini öğretir. Bilgisayar programlama sadece kod satırlarının nasıl yazılacağını öğretmekle ilgili değildir. Daha çok çocuklara farklı düşünmeyi öğretmekle ilgilidir. Etkili bir şekilde bu eylemi yapabilmek için bir programcının mantıklı düşünme kullanması gerekir. Etkili bir şekilde çözmek için büyük bir sorunu görebilmeleri ve daha küçük parçalara ayırabilmeleri gerekir. Buna ayrıştırma denir ve hesaplamalı düşünmenin temel özelliklerinden biridir.

Kod öğrenen çocukların soyut  düşünceyi kavraması ve yaratıcılıklarını geliştirmek için kullanması hızlı bir biçimde artacaktır.  İlk çözüm işe yaramazsa, başka bir çözüm denerler. Bu işe yaramazsa, sorun çözülene kadar tekrar denerler. Kodlama, bu düşünme biçimini geliştirmeye yardımcı olur ve bu tür düşünme becerileri gelişir.

Bir çocuk kodlamayı öğrendiğinde yaratıcılığı gelişir:

Kod yazmayı öğrenmek önemlidir çünkü bilgisayar programlama çocuklara deney yapmayı öğretir ve onlara yaratıcı olmaları için güven verir. Çocuklar, tamamen kendilerine ait bir şey tasarlama şansına sahip olurlar.

Çocuklar, sevdikleri bir şeyi  oluştururken aldıkları geri dönüşlerle gelişirler. Tıpkı yeni bir dil öğrenmek ya da bir müzik aleti çalmak için çocukların motivasyona olan  ihtiyaçları gibi. Genellikle yol boyunca sonuçları görmek bunu geliştirmek için yeterlidir ve çocuklar bu beceriyi öğrendiklerinde olan budur.

Kodlamanın anlaşılması kolay olduğu için, özellikle çocuklar için özgüven ve yapılabilirlik ardından gelecektir. Çocuklar kod oluşturmayı öğrendiğinde, kendilerine güvenme ve eğlenceli ve heyecan verici bir şekilde yeni bir şey oluşturma fırsatı elde ederler.

Bu beceri geleceğin kendisidir:

Dünyanın nasıl geliştiğine baktığınızda, kodlama son derece yararlı bir beceridir. Sadece teknoloji sektöründekiler değil, bilgisayar koduna güveni artan çok sayıda işletme var.

Kod yazmayı öğrenen bir çocuk , teknoloji sektöründe, finans, perakende, sağlık veya diğer sektörlerde hangi sektöre girmeye karar verirlerse versinler, gelecekte kendilerine sunulan daha fazla istihdam fırsatı ile yaşamda avantajlı bir konuma sahip olacaktır. Bu, okullarda kodlamanın öğretilmesi için önemli bir nedendir.

Çocuklarda konuşma gecikmesi ve dil geriliğinin önüne geçmek için Yükselen Zekâ Yayınlarının Cırtcırtlı Etkinlik kitapları ile 2-4 Yaş Zekâ ve Dikkat Geliştirme setini tavsiye ederiz.

Bu yazıyı beğenerek okuduysanız Kodlama Çocuklar İçin Neden Önemlidir? başlıklı yazıyı da okuyabilirsiniz.

Yazar:

Yükselen Zekâ Akademik Kurul

İlgili Yazılar