Blog

Çocuklarda Beyin Kapasitesini Artıran Etkinlikler

çocuklarda beyin kapasitesini geliştiren etkinlikler

Çocuğum öğrenemiyor, çocuğum öğrendiklerini hatırlamıyor, kaç kez anlattım anlamıyor, 7 yaşındaki çocuğum çok unutkan, 10 yaşındaki oğlum çok unutkan gibi şikâyetleriniz varsa ve bu şikâyetlere bağlı olarak

 • Unutkanlığa iyi gelen vitamin
 • Unutkanlığa iyi gelen vitamin ilaçları
 • Unutkanlık testi

gibi arayışlar içerisine girdiyseniz lütfen yazımızı sonuna kadar okuyun.

Çocuklarda hafıza problemlerinin temelinde öğrenme güçlüğü vardır. Bu çocukların kısa süreli hafızaları ve uzun süreli hafızaları belli sebeplere bağlı olarak yavaş çalışır.

Çocuklarda unutkanlığa yol açan sebepler:

 • Beyin ve dikkat gelişimini olumsuz etkileyen hastalıklar
 • Aile içi duygusal travmalar
 • Yanlış ve yetersiz beslenme
 • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB)

Çözüm önerilerine geçmeden önce hafıza ile ilgili birkaç ana maddenin bilinmesi gerekmektedir.

 • Öncelikle hafıza beynin günlük hayatı ve kişisel gelişimi etkileyen becerilerinin de bulunduğu beynin ön bölgesinde bulunmaktadır.
 • Bu bölgenin gelişimi açısından süt ve süt ürünleri, kuru yemişler, et ve et ürünleri ve baklagiller gibi besinleri almak önemlidir.
 • Beynin bu bölgesi 20 yaşına kadar gelişimini aktif bir biçimde sürdürmektedir.
 • Hafıza beynin diğer becerilerinde olduğu gibi doğuştan gelen bir yetenek değildir. Yani sonradan çeşitli pratiklerle geliştirilebilir ve kazanılabilir bir özelliği vardır.
 • Diğer becerilerde olduğu gibi çocuklarda da hafıza çocuktan çocuğa farklılık gösterir.

Çocuğunuzun öğrenme becerilerinde ve hafızasında karşılaştığınız olumsuzluklar sonucunda umutsuzluğa kapılmayın. Günlük yaşamda basit stratejiler geliştirerek çocuğunuzun hafızasını (işleyen belleğini) geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz.

 

Çocuklarda hafızayı güçlendiren etkinlikler:

 • Görselleştirme becerileri üzerinde çalışın:

Çocuklara, okuduklarını veya duyduklarını akıllarında tutmaya yardımcı olacak bir resim oluşturmaya teşvik edin. Örneğin, çocuğunuzdan beş kişilik masa hazırlamasını istediğinizi varsayalım.

Çocuğunuzun masanın nasıl görünmesi gerektiğini hayal etmesini sağlayın ve sonra onu çizin. Çocuklar görselleştirmede daha iyi hale geldikçe, resmi çizmek yerine istenilen bilgiyi tarif edebilecek ve anlatabileceklerdir.

 • Çocuğunuzun size öğretmesini sağlayın:

Bir şeyin nasıl yapılacağını açıklayabilmek, bilgiyi anlamlandırmayı ve zihinsel olarak dosyalamayı içerir. Belki çocuğunuz basketbol topu sürmek gibi bir beceri öğreniyordur. Çocuğunuzdan size bu beceriyi öğretmesini isteyin.

 • Görsel hafıza kullanan oyunları deneyin:

Çocukların görsel hafıza üzerinde çalışmasına yardımcı olabilecek birçok eşleştirme oyunu vardır. Bu oyunlardan temin etmek ve ailece çocuğunuzla bunları oynamak çocuğun hafıza gelişimine inanılmaz katkı sağlayacaktır.

Bu konuda kullanıcıların takdirini kazanmış ve bilimsel enstitülerden onaylı Yükselen Zekâ Yayınlarının Rapidoo Aile, Jungle ve Zoombat gibi oyun setlerini tavsiye ederim.

 

 • Aktif okumayı teşvik edin:

Vurgulayıcıların ve yapışkan notların bu kadar popüler olmasının bir nedeni var:  Not almak ve metnin altını çizmek veya vurgulamak, çocukların bu konudaki soruları yanıtlayacak kadar uzun süre bilgiyi akıllarında tutmalarına yardımcı olabilir.

Yüksek sesle konuşmak ve okuma materyali hakkında sorular sormak da öğrenime yardımcı olabilir. Bunun gibi aktif okuma stratejileri, uzun süreli anılar oluşturmaya da destek olacaktır.

 • Bilgileri daha küçük parçalara bölün:

Telefon numaralarının ve sosyal güvenlik numaralarının neden içinde tire olduğunu hiç merak ettiniz mi? Çünkü birkaç küçük sayı grubunu hatırlamak, uzun bir sayı dizisini hatırlamaktan daha kolaydır.

Çocuğunuza çok adımlı talimatlar vermeniz gerektiğinde bunu aklınızda bulundurun. Bunları yazın veya birer birer verin.

 • 5 Duyuyu harekete geçirin:

Bilgiyi işlemek için birden fazla duyu kullanmak, hafızaya ve uzun süreli belleğe yardımcı olabilir. Çocuğunuzun bakabilmesi için görevleri yazın. Bunları yüksek sesle söyleyin, böylece çocuğunuz onları duyabilir.

Çocuğunuzun tamamlaması gereken aile işlerini tartışırken evde yürüyün. 5 duyuyu kullanmak, çocukların bilgiyi kullanmaları için uzun süre akıllarında tutmalarına yardımcı olacaktır.

 • Bağlantılar oluşturun:

Çocuğunuzun farklı ayrıntıları birbirine bağlayan ve onları daha akılda kalıcı kılan düzenekler kurmasına yardımcı olun.

Yazıyı severek okuduysanız Sınavlarda Başarılı Olma ve Çalışma Yolları Nelerdir? adlı yazımızı da muhakkak tavsiye ederim.

Yükselen Zekâ Yayınlarından çıkan kitaplardan haberdar olmak için bizi instagram sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Yazar:

Yükselen Zekâ Akademik Kurul

İlgili Yazılar