Blog

Çocuklarda Dikkat Güçlendirme Egzersizleri

Çocuklarda Dikkat Güçlendirme Egzersizleri

Dikkat, güçlenmek için düzenli egzersiz gerektiren bir kas gibidir. Bazı çocuklar bu alanda diğerlerinden “daha güçlü” doğarlar. Aradaki fark Çocuklarda Dikkat Güçlendirme Egzersizleri’yle kapanabilir. Tüm çocuklar odaklanma ve dikkatlerini sürdürme becerilerini geliştirmeye yardımcı olan teknikleri öğrenebilir ve uygulamalara katılabilirler.

Çocuklarda dikkat güçlendirme egzersizleri niçin önemlidir?

Güçlü bir dikkat, çocukların okul yaşamları ve gelecekleri için kazanılması gereken çok değerli bir beceridir. Çünkü okul, öğrencilerin uzun süre konsantre olmalarını gerektirir ve çocuklar büyüdükçe, okuldan sonra daha fazla dikkat gerektiren ders dışı aktiviteler yapmaya başlarlar. Bu yüzden Çocuklarda Dikkat Güçlendirme Egzersizleri çok önemlidir.

Yükselen Zekâ Yayınlarının düşünme, planlama ve hafıza kullanımı gerektiren, zekâ ve dikkati güçlendiren oyun setlerini tavsiye ederim. 

Çocuklar nelere odaklanır?

Çoğu çocuk, eğlenceli ve doğası gereği zevkli olan aktivitelere konsantre olabilir. Daha sıkıcı, zor ya da daha az zevkli olanlar odaklanmalarını gerçekten zorlayanlardır. Yine de, her türlü göreve konsantre olma ve dikkati sürdürme becerisi çok önemlidir. Çünkü çocukların öğrenmesi ve gelişmesi bununla mümkün olur. Bu durum onların zamanla özgüvenlerinin artmasına ve hayata olumlu taraflarından bakmalarını sağlar.

Güçlü bir dikkat ve farkındalık çocuklarda hangi kazanımları sağlar?

Odaklanma, son zamanlarda psikolojide ve popüler kültürde oldukça ilgi gören farkındalık kavramına çok benzer. Farkındalık temelde şu anda gerçekleşen bir şeye dikkat etme yeteneğidir. Farkındalığı güçlü olan zihinlerin mutlu, stres yönetiminde ve akademik alanda başarılı oldukları yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur.

İşte Çocuklarda Dikkat Güçlendirme Egzersizleri

  • Çocuğunuzun belirli bir göreve odaklanarak alıştırma yapması için makul bir süre ayırın.
  • Birden çok görev vermeyin.
  • Onları, Instagram veya Snapchat gibi sosyal medya araçlarının girdabına kaptırmayın.
  • Planlı molalar oluşturun.
  • Dikkat güçlendirici oyunlar oynayın.

Yükselen Zekâ Yayınlarının ‎ Beyin Geliştirme Etkinlikleri, Bak-Bul Dikkat Geliştiren Kitap gibi setlerini tavsiye ederim. 

Yazıyı severek okuduysanız Çocuğumun Dikkatini Güçlendirmek İçin Ne Yapmalıyım?adlı yazımızı da tavsiye ederim.

Yükselen Zekâ Yayınlarından çıkan kitaplardan haberdar olmak için bizi instagram sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Yazar:

Yükselen Zekâ Akademik Kurul

 

 

İlgili Yazılar