Blog

Çocuklarda Ekran Bağımlılığının Zararları

çocuk ve teknoloji

Çocuğum ekran bağımlısı mı?

Hayatımızda ekranların etkisi çok büyük. Bu etkinin ne kadar kuvvetli olduğunu herkes kendi hayatında deneyimlemiştir.

Örneğin izlediğiniz bir şarkıyı gün boyu dilinizden düşürmediğiniz oldu mu? Ya da bir dizi izlediniz ve karakterlerden biriyle birlikte ağladınız mı?

Biz yetişkinler için durum böyleyse bunun çocuklarımız üzerindeki etkisini hayal edin. Maksimum beyin gelişiminin 7 yaşında gerçekleştiği ve 12 yaşına kadar daha da arttığı düşünüldüğünde, çocukların bu yaşta gördükleri, yaptıkları veya işittikleri şeyler, tüm geleceklerini şekillendirecektir.

Çoğunlukla,  ebeveynler çocuklarını oyalamak için telefon, tablet ve televizyonlara başvurmaktadır. Meraklı zihinleri saptırmak için kolay seçenekler aramak bizim en önemli zaman kazanma aracımız  haline gelmiştir.

Yaratıcı ve ilgi çekici içerikleriyle çocukların ilgisini kolayca çeken akıllı ekranlar, bağımlılık haline geldiğinde bir canavara dönüşmektedir.

Çocuklarınızı ekran bağımlılığından kurtarmak için Yükselen Zekâ Yayınlarının okuma kitaplarını ve oyun setlerini inceleyin.

Bu makalede,

  • Ekran bağımlılığı nedir?
  • Ekran bağımlılığının çocuklar üzerindeki zararları nelerdir?

sorularına cevap veren ve rahatlıkla anlayabileceğiniz, bilimsel ve faydalı bilgileri sizler için hazırladık.

Ekran Bağımlılığı Nedir?

Ebeveynler olarak öncelikle ekran bağımlılığının ne olduğunu anlamamız gerekir. Ekran bağımlılığı, çok fazla ekran kullanımının çocuğu tamamen kendine hapsetmesi ve sonunda ekranların tek başına kendisini mutlu edeceğini hissetmesidir.

Bu noktada telefon, tablet ve televizyonla vakit geçiren her çocuk ekran bağımlısı değildir. Ekranda geçirilen süre ve ondan ayrı kaldığında vermiş olduğu tepkiler bize konu hakkında bilgi verecektir.

Çocukların elleri her serbest kaldığında ekrana geri dönmek için sabırsızlık göstermeleri, bağımlılık belirtisi olabilir.  Peki, ekranlar bu bağımlılığı nasıl oluşturur?

Ekranlar beyindeki ödül mekanizmasını veya zevk kısımlarını tetikler ve bu da çocuğu daha bağımlı hale getirir. Bunun olmasının nedeni, sekmeler, akıllı telefonlar, TV, video oyunları vb. biçimdeki ekranların son derece uyarıcı olmasıdır.

Görsel, işitsel, duyusal olarak, ekranlar en iyinin iyisini sağlar!  Çok fazla ekran süresi bir çocuğun gelişimini büyük ölçüde bozabilir.

Ekran Bağımlılığının Çocuklar Üzerindeki Zararları Nelerdir?

teknolojinin çocuk üzerinde olumsuz etkisi

Fizyolojik bozukluk:

Bu günlerde pek çok çocuk boyun ağrısından şikâyet etmektedir. Onları uzanırken veya otururken telefon veya tabletin üzerine eğildiklerini görürsünüz.

Oturup eğildikleri an, omurga hizalanmaları değişir. Ve bu yanlış hizalanmanın kan dolaşımıyla doğrudan bir ilişkisi vardır ve bu durum beyin gelişiminde bozulmaya neden olur. Çok fazla ekran süresinin çocuğun fizyolojisi üzerindeki bazı etkileri şunlardır:

1) Baş ağrısına neden olur

Ekrandan gelen mavi ışığa uzun süre maruz kalmak genellikle çocuklarda baş ağrısına neden olur. Sürekli baş ağrıları ise çocuğun konsantre olamamasına  ve görevlerini yerine getirememesine sebep olur.

2) Göz bozukluklarına yol açar

Sanırım bugünlerde gözlük takan çocukların sayısının çocukluğumuzda olduğundan çok daha fazla olduğunu kabul edeceksiniz. Parlak mavi ışıklara aşırı derecede maruz kalmak çocuğunuzun gözlerini yorabilir.

Araştırmalar, sürekli göz yorgunluğunun yetişkinlerde bile zayıf görmeye yol açtığını göstermektedir. Görme zayıflığı ve hatta baş ağrıları genellikle gözlük ihtiyacına neden olarak çocuğunuzun spor ve diğer faaliyetlere katılmasını zorlaştırır.

3) Fiziksel aktivitede azalma

Ekranda bulunan tonlarca ilginç ve ilgi çekici içerik karşısında fiziksel aktivitelere katılmak çocuklar için daha çok bir görev gibi görünecektir.

Bununla birlikte, fiziksel aktivite eksikliği, bir çocuğun gelişimi için gerekli olan kaslar ve vücut için egzersiz eksikliğine, temiz hava alamama gibi sorunlara yol açacaktır.

Çocukları Aktif, Zinde ve Sağlıklı Hale Getirmek İçin Yükselen Zekâ Yayınlarının  Rapido aile oyununu,  Kodlama ve Dikkat Geliştirme setlerini ve  Bantlı Makaslı Kes- Yapıştır gibi etkinlik setlerini tavsiye ederiz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir