Blog

Çocuklarda Geç Konuşma Yaşayan Anneler Neler Yapmalı?

çocuklarda geç konuşma

Çocuklarda geç konuşma evresi nasıl yaşandığı hep merak edilmiştir. Her çocuk gelişim döneminde kendine göre farklı özelliklere sahiptir. Bazı çocuklarda gelişim evreleri diğer çocuklara göre daha hızlı tamamlanırken, bazı çocuklarda gelişim evreleri geç tamamlanabilmektedir. Çocukların gelişim evreleri, normal sayılan aralık genel nüfusa ve yaş aralığına bakılarak, çocuğa göre saptanmaktadır. Bu nedenle gelişim evrelerinin geç veya erken olarak ifade edilmesi buna göre yapılmaktadır. Yapılan analizlere göre çocuğun normal veya normal olmadığı konusunda çıkarımlar yapılabilmektedir. 

Çocuklarda Geç Konuşma Nedenleri Nelerdir?

 • Çocuklarda duyma ve ağız gelişimi ile ilgili sorun olup olmadığından emin olmak için bir uzmandan yardım alınmalıdır. 
 • Yetersiz beslenme, fazla televizyon izlemek veya telefona maruz kalmak, anne babanın ya da bakıcının yaşadığı depresyon, yetersiz uyarıcı çocuklarda ve bebeklerde konuşmanın geç olmasına neden olmaktadır. 
 • Özgül dil bozukluğu, konuşma gecikmesinde en çok görülen olgulardan biridir. Özgül dil bozukluğu, bebeğin veya çocuğun yaşıtlarına göre dil gelişiminde görülen yetersizlik olarak ifade edilmektedir. Erkek çocuklarda, kız çocuklarına göre daha fazla görülmektedir ve genetik aktarım şeklinde olmaktadır. 
 • Otizm ya da serebral palsi gibi durumlarda konuşmada gecikme veya hiç olamaması görülmektedir. Özellikle otizm bozukluğunda erken tanı hayati öneme sahiptir. Bu nedenle ailelerin bu konuda daha dikkatli olması gerekmektedir. 
 • Bazı çocuklar, girdikleri ortamlarda bazı kişilerle konuşması selektif mutizm olarak ifade edilen patolojik durumdur. Çocuk bu durumda okulda yalnızca birkaç kişiyle konuşur, eve birkaç kişiyle konuşur. Selektif mutizmde de erken tanı çok önemlidir. 
 • Çift ana dil konuşacak çocuklarda da dilin öğrenilmesinde ya da konuşmada gecikmeler yaşanmaktadır. 

Geç Konuşan Çocuklar İçin Ebeveynlerin Yapabileceği Aktiviteler

0-3 yaş arasındaki çocukların özellikle televizyon, bilgisayar, tablet ce telefonla olacak olan ilişkileri dil gelişimini negatif yönde etkilemektedir. Bu nedenle çocuklarda geç konuşma olasılığı artmaktadır. Geç konuşma problemiyle baş başa olan ebeveynler gün lük hayatta şu aktiviteleri yaparak çocuklarının konuşmalarını destekleyebilirler:

blank
 • Anne ve babalar kesinlikle çocuklarıyla beraber geçirecekleri zamanlar için özel zamanlar yaratmalıdırlar. Günlük olarak beraber yapabilecekleri, güzel vakit geçirebilecekleri oyun saatleriyle hem aile içi iletişimi güçlendirebilir hem de çocuğun konuşma becerisine olumlu katkı sağlayabilir. 
 • Çocuğun yaşına uygun olarak kitaplar alınmalıdır. Kitaptaki nesneler ya da olaylar elle gösterilerek birlikte tekrar edilmelidir. 
 • Çevrede görülen nesnelerin isimleri sürekli tekrar edilmelidir. Örneğin; bu bir kitap, kaşık koltuk, böcek, çiçek gibi tekrar edilmelidir. Bunu yaparken de çocuğun ilgisini canlı tutmak için ses tonunuzun canlı kalması önemlidir. 
 • Özellikle 0-3 yaş arasındaki çocukların bilgisayar, televizyon, tablet ve telefon kullanması oldukça sınırlandırılmalıdır. 
 • Çocuğun telaffuz etmekte zorlandığı ya da yanlış söylediği kelimeler kesinlikle düzeltilmemelidir. Bunun yanında bebeksi konuşmalar da hoş olduğu düşünülerek yüceltilmemelidir. 
 • Çocuk, anne babayla iletişime geçerken veya geçmeye çalışırken dikkatle ve sabırla dinlenmeli, cevaplarda anlaşılır, net ve kısa olmalıdır.
 • Çocuğa her akşam ya da belirlediğiniz bir saatte kitap okuma saati yapılmaya özen gösterilmelidir. Bunu her gün yapmak çocuğu kelime dağarcığını zenginleştirecektir. Kitabı yalnızca okumakla kalmayıp, okuduğunuz kitapla ilgili konuşmak ve canlandırmalar yapmak çocuğun dil gelişimine yararlı olacaktır. 
 • İşaret ederek gösterdiği nesneleri anında vermek yerine, adını söylemesini isteyip ve bekleyip sonrasında birlikte almak konuşmaya teşvik edecektir. Bunu bire bir yapamasa da benzer ses söylemesi yeterli olacaktır. 
 • Çocuklarda geç konuşma için birlikte tekerleme, şarkı gibi oyunlar çocuğun kelime dağarcığına katkı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir