Blog

Çocuklarda İnce Motor Becerileri Nasıl Geliştirilir?

Çocuklarda İnce Motor Becerileri Nasıl Geliştirilir?

Motor becerileri nelerdir, bu beceriler nasıl geliştirilir, 3 yaş ince motor becerileri, 5-6 yaş ince motor becerileri nelerdir? gibi sorular zihninizi meşgul ediyorsa lütfen yazıyı sonuna kadar okuyun.

İnce motor becerisi nedir?

İnce motor becerileri, el ve bileklerimizdeki küçük kasları kullanarak hareket yapabilme yeteneğidir. Okulda, işte ve günlük yaşamda önemli görevleri yerine getirmek için bu becerilere güveniriz.

Bu küçük hareketler çoğu insana o kadar doğal gelir ki genellikle onları düşünmeyiz. Ancak ince motor becerileri karmaşıktır. Beyin ve kaslar arasında koordineli bir çabayı içerirler. Koşmak veya zıplamak gibi daha büyük hareketler yapmamızı sağlayan kaba motor beceriler üzerine inşa edilmiştir.

İnce motor becerileri nerelerde kullanılır:

 • Kalem tutmak
 • Resim çizme ve yazı yazma
 • Makas, cetvel ve diğer araçları kullanma

Çocuklar ayrıca giyinmek ve dişlerini fırçalamak gibi günlük işleri yapmak için ince motor becerilere ihtiyaç duyarlar.

İnce motor becerileri nelerdir?

İnce motor becerileri, genellikle kalem, makas kullanma, lego ile kule yapma, düğmeleri ilikleme  gibi etkinliklerde daha küçük el kaslarının kullanılmasını içerir.

Motor beceri verimliliği, görev performansının hızının yanı sıra görev sonucunun kalitesini de önemli ölçüde etkiler. Etkili ince motor becerileri, nesneyi uygun şekilde kullanmak veya görevi gerçekleştirmek için birlikte çalışmak için bir dizi bağımsız beceri gerektirir.
Çocuğunuzun ince motor becerilerine dikkat!

 • Kalem becerileri (karalama, boyama, çizim, yazma)
 • Lego, bulmacalar, tren rayları kullanarak inşaat becerileri
 • Bebek giydirme ve bebeği hareket ettirme.
 • Giyinme – ayakkabı bağcığı bağlama, sandalet, fermuar, düğme, kemer gibi aktiviteleri yerine getirme.
 • Yemek yemek – çatal bıçak kullanmak, beslenme çantalarını ve yiyecek poşetlerini açmak.
 • Hijyen – diş temizliği, saç tarama.
 • Makas becerileri (kesme)

 

İnce motor becerileri neden önemlidir?

Motor beceriler, akademik becerilerin yanı sıra yukarıda özetlenen günlük becerileri gerçekleştirmek için gereklidir. Bu günlük görevleri tamamlama yeteneği olmadan, bir çocuğun benlik saygısı zarar görebilir, akademik performansı tehlikeye girebilir ve oyun seçeneklerinin sayısı azalır. Ayrıca, sadece aile içinde değil, aynı zamanda akran ilişkilerinde de sosyal etkileri olan ‘yaşam’ becerilerinde (giyinmek ve kendi kendilerini beslemek gibi) uygun bağımsızlık geliştiremezler.

Bir çocuğun ince motor beceri güçlükleri olup olmadığını bir bakışta nasıl anlarsınız?

 • El ve parmak becerisi geliştiren işlerden kaçınma ve/veya ilgisizlik (ve yukarıda listelenen görevleri yapmama)
 • Fiziksel aktiviteyi tercih etme
 • Lego gibi ince motor becerisi gerektiren oyunlar yerine 3 T CANAVARLARINı (telefon, tablet, televizyon) tercih etme
 • Kalem veya makas becerilerine ilgi duymama
 • Bir zorluk karşısında ısrar etmeden anne ve babayı yardıma çağırma. (örneğin, ebeveynlerden bir sorunu fiziksel olarak kendileri çözmeye çalışmadan çözmelerini istemek)
 • Kendilerini denemek yerine ebeveynlerinin onları giydirmesini veya dişlerini temizlemesini bekleme

İnce motor becerileri nasıl gelişir?

 • Çocuğunuzun ince motor becerileri, kavrama, tutma ve bastırmayı içeren aktivitelerle oyun zamanında gelişecektir. Oyun aracılığı ile başlayan gelişim çocuğun kendi elbiselerini giyebilmesi ve el-parmak becerisi gerektiren etkinliklerle devam edecektir.
 • Çocuğunuz büyüdükçe ve motor becerileri geliştikçe daha ileri becerilere geçecektir. Örneğin ayakkabılarını bağlamayı, düğmelerini iliklemeyi, makas kullanmayı, adını yazmayı, poşetleri açıp kapamayı, meyve suyu kutusuna pipet koymayı, beslenme çantasını açmayı öğrenecekler.
 • Çocuğunuzun geride kaldığını veya belirli kilometre taşlarını karşılamadığını düşünüyorsanız, çocuğunuzun doktoruyla konuştuğunuzdan emin olun.
 • Çocuğunuzu değerlendirebilecek ve çocuğunuzun ince motor becerilerini geliştirmeye yardımcı olacak, evde yapabileceğiniz oyunları ve etkinlikleri araştırın.

İnce motor becerileri geliştirmek için etkinlikler

 • Çocuğunuzun bu becerilerini geliştirmesine yardımcı olmak söz konusu olduğunda, ne süslü şeyler yapmanıza ne de pahalı oyuncaklar almanıza gerek yoktur. Çoğu çocuk, oyun ve normal günlük eylemler yoluyla ince motor becerilerini geliştirebilir.
 • Örneğin, çocuğunuzla kurabiye yaparak, sofrayı kurarak veya kendi sütünü bardağa koyması için mutfağa yardım etmeye davet edebilirsiniz. İşte evde ince motor becerileri geliştirmenin başka yolları.

Oyuncaklar ve oyunlar

Birçok oyuncak, bebekler ve küçük çocuklar için olanlar da dahil olmak üzere ince motor becerilerini geliştirir. Okul çağındaki çocuklar için yapbozların yanı sıra toplanacak ve hareket ettirilecek parçalar içeren masa oyunları bu becerileri geliştirmek için idealdir. Örneğin, bant ve makası kullanmayı içeren aktivite kitapları ile parmak boyama etkiliğini sağlayan kitap setleri motor becerilerinin gelişmesine önemli katkılar sunacaktır.

Çizim ve Boyama

İşaretleyiciler, boya kalemleri, renkli kurşun kalemler ve tebeşir kullanarak onunla çizim yaparak çocuğunuzun ince motor becerilerini geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz. Çizimlerin mükemmel olması gerekmez ve karalama yapmak, ince motor becerileri geliştirmek için yeterlidir.

Yükselen Zekâ Yayınlarının güvenilirliği ilgili kurumlarca onaylanmış zekâ ve dikkat setlerini tavsiye ederiz.

Yazıyı severek okuduysanız Çocuklarda Beyin Kapasitesini Artıran Etkinlikler adlı yazımızı da muhakkak tavsiye ederiz.

Yükselen Zekâ Yayınlarından çıkan kitaplardan haberdar olmak için bizi instagram sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Yazar:

Yükselen Zekâ Akademik Kurul

İlgili Mesajlar