Blog

Çocuklarda Konsantrasyon Bozukluğu

çocuklarda konsantrasyon bozukluğu

Çocuklarda konsantrasyon bozukluğu ebeveynlerin kafasını karıştıran ve en sık karşılaşılan sorundur. Çocuklar dikkatlerini belli bir odakta toplamayı kısmen başarırlar. Tamamen başarısız olduklarında ise bu öğrenme kalitelerini negatif yönde etkileyecektir. Dikkat dağınıklığının eğitim hayatındaki yeri de çok büyüktür. Derslere odaklanamayan öğrenci başarısızlıkla yüzleşmek zorunda kalabilir. Ebeveyn olarak çocuklara yardımcı olmak için, profesyonel destek almak ve konsantrasyon ile bağdaşan etkinliklere önem vererek çözümler aramak gerekir. 

Çözümler üretebilmenin en kestirme yolu ise okul öncesi dönemde yatmaktadır. Henüz daha dışarı ile tanışmayan çocuğa belli bilgi ve birikimleri aktarmak gerekir. Okuldan öce evde alacağı eğitimler konsantrasyon eksikliği konusunda çare olabilir. Eğitimin yaşı yoktur ve olamaz. Çocuklara küçük yaşta eğitimi aşılamalısınız. Ancak bu eğitimi verirken sıkıcı olmamak gerekir.  

blank

Eğitimin başlangıcında etkinlikler ve oyunlar düzenlenmelidir. Dikkat çekici ve merak uyandırıcı oyunlar çocukların her zaman ilgisini çeker. Bu oyunlar aynı zamanda dikkat güçlendirme, konsantrasyon geliştirme, odaklanma eksikliği ve motor becerileri gibi pek çok zihinsel gelişime faydası vardır. Çocuklarda konsantrasyon eksikliği yapılan bu tarz etkinlik ve oyunlarla tamamen bitirilebilir ya da azaltılmasına yardımcı olabilir.  

Çocuklarda Konsantrasyon Bozukluğu Fark Edilmesi

Çocuklarda konsantrasyon bozukluğu erkenden fark etmek önemlidir. Zaman geçtikçe konsantre olamama durumu ilerleyebilir. İlk başlarda normal bir durum olarak gözükebilir. Fakat yaşın ilerlemesiyle konsantrasyon eksikliği kendini gösterir. Odaklanma eksikliği ilk seferde fark etmek de mümkün olmayabilir. Ancak anne baba çocuklarını yeterince tanıyabilirse yaşanılan değişimi görecektir. 

Konsantre eksikliğini ne zaman fark ettiğiniz de önemlidir. Yani şu soruyu sormak gerekir: ‘’Çocuğumun konsantrasyon eksikliğini ne zaman fark ettim?’’ Bu soru yol kat etmenizde yardımcı olur. Sürecin daha pozitif geçmesin sağlar. Şayet teşhisten sonra bir çare bulamazsanız, en yakın uzman çocuk doktoruna gözükmelisiniz. Doktorlar ileri düzey durumuna bakmak için çocuğunuzu bir dizi teste tabii tutar. Kan test, beyin görüntülemesi ve kafanın dış yapısında bulunan elektriksel durumlara bakabilir. 

Doktora başvuru yapacak kişilerin şunları da baz alması işi daha da kolaylaştırır. Şayet çocuğunuzda bu ve buna benzer durumların olduğunu düşünüyorsanız doktora başvurabilirsiniz. 

  • Uyumakta zorlanma 
  • Olağandışı yorgunluk 
  • Okulda düşük performans sergileme 
  • Hafızanın kötü şekilde etkilenmesi ya da geçici unutkanlık

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir