Blog

Çocuklarda Konsantrasyon Eksikliği Nasıl Oluşur?

çocuklarda konsantrasyon eksikliği

Konsantrasyon eksikliği çoğu insanın yaşadığı genel bir problemdir. Hatta konsantrasyon problemi çocukluk döneminde başlar. Çocuklarda konsantrasyon eksikliği başladıktan itibaren önlemi alınmadığı zaman gençlik ve yetişkin dönemde de devam eder. Bu yüzden işin başındayken tedbiri almak da fayda var. Konsantrasyon ile insana zarar veren diğer şey ise, strestir. Her ikisi bir araya geldiği zaman problemlerin içinden çıkılmaz. Konsantre ve stres birbirini adeta tetikler. 

Konsantre ve stresin yaşı, zamanı yoktur. 7’den 70’e her yaştaki bireyde gözükebilir. İster çocuk olun isterseniz de bir yetişkin, konsantre eksikliği ve stres yaşayabilirsiniz. Çocuklarda görülmesinin imkansız olacağını düşünebilirsiniz. Fakat çocuklarda kendince stres altında olabilir. Ve bunu iç dünyasında yaşadığı için fark etmeyebilirsiniz. Çocuk yaşadığı stresi ebeveynlere göstermeyebilir. 

Çocuklarda konsantrasyon eksikliği, strese göre daha kolay belli olabilir. Konsantre eksikliği fark edildiği zaman müdahale edilmesi daha kolaydır. Ayrıca ölüm hariç hiçbir hastalığın ya da sıkıntının çözümü yok diyemeyiz. Elbette konsantrasyon problemini çözebilmek mümkündür. Uzman yardımı alarak çözmek mümkün olduğu gibi kendinizde evde konsantrasyon bozukluğuna çözüm bulabilirsiniz. Eğer zeka ve dikkat güçlendirme kartları sahibiyseniz bu işlem sizler için daha kolay olur. 

Eğer zeka ve dikkat güçlendirme kartları elinizde yoksa, Yükselen Zeka sitesinden çabucak verebilirsiniz. ‘’Çocuğumda konsantrasyon eksikliği yok.’’ diyerek kartları almamazlık yapmayın. Kartlar sayesinde belki de olası hastalığın önüne hemen geçebilirsiniz. Hem çocuklar bu kartlarla zeka gelişiminde üst seviyeye çıkmaktadır. Beyin gelişimi konusunda ciddi derece yardımcı olur. Şimdi isterseniz konsantrasyon eksikliği nedir konusuna bakalım. Daha sonrasında yaşanılan sıkıntı ve durumları değerlendirelim. 

Çocuklarda Konsantrasyon Eksikliği Nedir? 

Çocuklarda konsantrasyon eksikliği, bebeklik döneminde yaşanan olumlu veya olumsuz durumlarla ilgilidir. Bebeklik yıllarında yaşanılan bozukluklar direkt olarak çocukluk dönemine geçecektir. Konsantrasyonun öğrenme ve bilgiyi doğru şekilde almakla doğrudan ilişkisi vardır. Konuyu daha fazla dağıtmadan konsantrasyon eksikliğinin tanımını yapalım; 

Rapidoo Aile Dikkat Geliştiren Zeka Oyunu

Bir konu hakkında yeterince dikkati verememe, anlatılanları anlamama ve yaşanılan pek çok şeyi hatırlamama, dalgınlık hali gibi dönem dönem yaşanılan ruhsal ve zihinsel eksikliktir. 

Yapılan tanımla beraber aslında konsantrasyon belirtileri azda olsa kendini belli ediyor. Genel olarak odaklanma sorunu ve kendini yapılan işe veya işleme verememe olayı olarak da görülebilir.

Çocuklar Neden Konsantre Olamaz? 

  • Kısa zaman içinde bir şey hatırlayamadığı için, 
  • Karar verme mekanizmasını tam çalıştıramadığı için, 
  • Net düşünmede zorlandığı için, 
  • Bir şeyleri sık sık kaybettiği için, 
  • Dikkatsiz olduğu için, 

Çocuklarda konsantrasyon eksikliği bu ve buna benzer nedenlerle ortaya çıkar. Fakat bu problemler zamanla düzelebilir. Doğal yollarla üstesinden gelmek mümkün. Eğer durum ciddi olduğu zaman ise ilaç yöntemiyle tedavi altına alınabilir. Ancak bazı durumlar var ki, insanı direkt olarak tıbbi yardıma muhtaç bırakır. 

Konsantrasyon Bozukluğunda Ne Zaman Tıbbi Yardım Alınır? 

  • Bilin kaybı yaşanıldığı zaman, 
  • Çocuklarda veya yetişkinlerde şiddetli baş ağrısı çıktığı zaman, 
  • Aniden yaşanılan hafıza kaybı olduğu zaman, 
  • Kişinin nerede olduğunu bilmediği zaman, 
  • Şiddetli bir göğüs ağrısı hissedildiği zaman, 

Bu durumlarda acil tıbbi yardım almanıza ihtiyaç duyulabilir. Bu yüzden çocukların yaşantısını sürekli gözlemlemek gerekir. Her zaman dile getirdiğimiz bir sözü hatırlatmak da fayda var; ‘’çocuğunuz sürekli kontrol altında tutulmalıdır.’’ Elbette çocuklar kadar yetişkinlerinde dikkat etmesi gerektiğini belirtelim. 

İlgili Yazılar

Bir düşünce “Çocuklarda Konsantrasyon Eksikliği Nasıl Oluşur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir