Blog

Dikkat Dağınıklığı İçin 5 Harika Öneri

Bu makalemizde çocuklarda ve yetişkinlerde sıklıkla görülen dikkat dağınıklığı için ilaçsız çözüm önerileri sunacağız. Dikkat dağınıklığının hastalık olmadığını ve bir bozukluk olarak tabir edildiğinin de altını çizelim. Ayrıca dikkat eksikliği ve dikkat dağınıklığı kavramlarının birbiri ile karıştırılması da ebeveynlerin yanlış çözüm yolları aramalarına sebep olmaktadır. İyi gözlem ve kavramların ayırt edebilme doğru sorunu anlamak için yeterli olacaktır.

Dikkat Dağınıklığı Nedir?

Dikkat dağınıklığı meşgul olunan işe, odaklanamama problemidir. Basit bir kitabı okurken bile kimi zaman aynı sayfayı defalarca kez okuma ihtiyacı duyarız. Bunun sebebi okuma eylemine adapte olmamaktır. Yetişkinler kendilerinde görülen sorunu kolay tespit edebilir. Çocukların dikkat dağınıklığı çektiğini anlatması biraz güç olabiliyor. Süreci daha iyi anlamak adına, dikkat dağınıklığının sebebi nedir? Sorusuna da değinelim.

Dikkat Dağınıklığının Sebebi Nedir?

Dikkat dağınıklığı sebepleri herkeste aynı etkene bağlı olarak kendini göstermez. Çalışma ortamı dikkat dağınıklığının başlıca sebeplerinden biridir. Özellikle ışık ve ses miktarı, çalışma odasında bulunan hayal dünyasını harekete geçirecek objeler, duyu kaybı problemleri dikkat dağınıklığını tetikleyebilir.

Yükselen zeka kapsamlı setleri, çocukların dikkatini toplamasına yardımcı olur. Bu setler uzmanlar tarafından geliştirilmiştir. Zeka ve Dikkat Geliştirme setleri sayesinde pek çok çocuk ilaç kullanmadan dikkat dağınıklığının üstesinden gelmiştir.

Dikkat Dağınıklığının Belirtileri Nelerdir?

  • Çocukların sevmedikleri öğretmene yahut derse karşı verdikleri tepki dikkat odaklıdır. Çocuklar sevdikleri derslere konsantre olup, yüksek derece elde eder. Sevmedikleri veya ilgi duymadıkları derse genellikle dikkatini veremezler.
  • Önemli bir işle meşgulken çevreden gelen tüm uyaranlara karşı duyarlı olmak da dikkat dağınıklığının belirtisidir.
  • Kişinin sürekli kendi ile uğraşması da dikkat dağınıklığına işaret eder. Kitap okurken saçı ile uğraşma, kaşınmak, göz kontağı kuramamak gibi.
  • Birini yahut bir sesi dinlerken söyleneni anlamamak ve defalarca dinlemek de dikkat dağınıklığından olabilir.

Bu maddelerden biri veya birkaçını kendinizde veya çocuğunuzda gözlemliyorsanız aşağıda maddeleyeceğimiz önerileri muhakkak dikkate alın. Dikkat dağınıklığı için 5 muhteşem öneri, hayat kalitesini artırmanıza yardımcı olacaktır.

Dikkat Dağınıklığını Önleyen 5 Öneri

1. Okul dönemindeki çocukların dikkat eksikliği problemini öğretmeniyle muhakkak paylaşın. Bu öğretmeninin de çocuğunuzu yönlendirmesine yardımcı olacaktır.

2. Eğlenceli aktiviteler bulmaya çalışın. Dikkat dağınıklığı ile başa çıkabilmek doğru yöntemler uygulandığında sanılanın aksine çok kolaydır.

3. Ebeveynler olarak çocuğunuzu anlamaya çalışın. Dikkati dağıldığında onu sert bir şekilde ikaz etmek yerine sabırlı olmak ve sakin yaklaşmak önemlidir. Çocuğunuzla beraber bu problemin üstesinden gelmek için 8 – 12 yaş aralığına uygun Mahmania Matematik Zeka ve Dikkat Gelişim Seti muazzam bir tercih olacaktır.

4. Sağlıksız uyku dikkat dağınıklığına neden olabilir. Çocuğunuzun sağlıklı gelişimi için uyku düzeni önemlidir. Çocuğunuza ilaçsız çözüm yöntemlerini uygularken destekleyici olarak verimli uyku saatlerinde uyumasını sağlayabilirsiniz.

5. Özellikle gelişme çağında olan çocukların beslenmelerine özen göstermesi gerekir. Ebeveynler dikkat dağınıklığı yaşayan çocuklarının beslenme alışkanlıklarını da gözden geçirmelidir.

Yükselenzeka Jumbo Kitap Hidden Pictures Dikkat Geliştirme Serisi ile eğlenerek öğrenmek, konsantrasyonu tazelemek mümkündür.

Ve unutmayın her çocuk birer mucizedir. Onlara kendilerini rahat ifade edebilecekleri bir alan oluşturun. Yeteneklerini keşfetmelerini sağlayın. yükselenzeka.com sitesinin çok fazla rağbet gören dikkat geliştiren zeka oyunlarını denediniz mi?

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir