Blog

Dikkat Eksikliği Anne Baba Rehberi

Çocuğunuza en çok kızdığınız an, onun size en çok ihtiyacı olduğu andır.

  1. Doğal olmayan şekeri hayatınızdan çıkarın.
  2. Telefon, tablet, televizyon (3T Canavarı) konusunda daha net bir tavır sergileyin. Bunlar dislektik ve otistik hareketlere yol açmaktadır. Yetişkinlerde dijital demansa yol açmaktadır. 3 yaşa kadar asla ekran gösterilmemelidir.
  3. İsteklerinizi net anlaşılır şekilde ifade edin. Dikkat Eksikliği yaşayan çocuklar uzun yönergeleri kavrama konusunda başarılı değillerdir.
  4. Haftada en az iki gün spor yapmasını sağlayın. Bu spor kapının önünde maç yapması değildir. Şunu unutmayın insanoğlunun doğası gereği günde en az 5 km yürümesi gerekir. Avcı toplayıcı olduğu bin yıllar boyunca günde 15-20 km yürüyordu. Tüm hastalıklar çok yemek ve hareketsizlikten kaynaklanır.

Olumsuz sözlerle olumlu bir kişilik oluşmaz.

5-  Günlük program yapın. Çocuk okuma yazma bilmiyorsa bu programı görsel olarak tasarlayın. Program demek zaman planlaması demektir. Bu çocuklar saat, gün, hafta, ay takibi konusunda zayıftırlar. Ona bir takvim bir saat hediye edin.

6-  Birlikte kitap okuyun, uygun haberler izleyin. Tartışın, fikrini sorun. Sen olsan ne yapardın, nasıl çözerdin, ne derdin gibi sorularla sürece aktif katılmasını sağlayın. Konuşurken dinlenen çocuk kendisini değerli hisseder ve iletişimi devam ettirmek ister.

7- Fiziksel temas kurun. Sarılın, gözlerinin içine bakın, maç yapın, birlikte yüzün, piknik yapın. Kaliteli vakit geçirin. Zamanı harcamayın, değerlendirin.

8- Bir diyetisyenden yardım alın. Masum olarak gördüğünüz, kuruyemişler, ekmek, sade dondurma bile çocuğunuzun dikkat becerilerine zarar verecektir.

9- Azarlamak, bağırmak, cezalar vermek, şiddet kullanmak sadece davranışı baskılar asla çözüm değildir. Daha kalıcı iletişim modelleri ile yapıcı olun.

Bağ kuramadığımızda baskı kurarız.

10 – Ev kurallarını birlikte belirleyin ve tutarlı olarak uygulayın.

11 – Rol model olun. Yani çocuğunuza doğru örnek olun. İbret olmayın. Olumlu davranışlar öğrenilmez, edinilir.

Çocuk sözle değil gözle öğrenir.

12- Ödül konusunda cimri davranmayın. Eleştirirken çok sert tutumlar benimsememize rağmen överken çok sessiz davranırız.

13 – Günlük programı, arkadaş ortamı, ekran karşısında geçirdiği zaman gibi konularda takipte olun.

14 – Hak ve ödev sahibi olduğunu hatırlatın. Sorumluluklarını bilmesini sağlayın ve siz de takip edin.

15 – Çocuğunuzun dikkatini geliştirecek zeka oyunları ve dikkat geliştirme setleri kullanın. Bu konuşa Dikkat ve Zeka Geliştirme Merkezi tarafından hazırlanan özel setleri inceleyebilirsiniz. zekaoyuncak.com

16 – Aynı anda farklı işlerle uğraşmak ve çalışırken müzik dinlemek dikkat becerilerinin gelişmesine zarar verir.

17 – Hafıza tekniklerini öğrenin ve kullanın. Bu konuda bloğumuzda hazırladığımız yazıları okuyun. Çocuklar hafızalarını etkin olarak kullanırlarsa daha kısa sürede ve kalıcı olarak öğrenirler.

18 – Evde dikkati geliştirecek egzersizler yapın. Bu konuda yayınladığımız yazımızı okuyun.

19 – Bir müzik aleti ile tanıştırın, bir hoby edinmesine yardımcı olun, koleksiyon yapması için teşvik edin.

20 – Kendi psikolojinizi de koruyun ve ancak siz iyi olursanız çocuğunuza faydanız olacağını unutmayın. Dikkat oyunları oynayın. Bir odadaki, masanın üzerindeki ya da gümüşlükteki eşyalara bir dakika bakmasını isteyin. Ardından bu eşyaların yerini değiştirin ya da bazı eşyaları yok edin. Bakalım bunu fark edecek mi? İşte bu tip basit ama etkili oyunlar oynayın.

                                   Her kim çocuk eğitmek isterse, çocuklaşmayı unutmamalıdır.

21- Bir kompozisyon yazmasını isteyin ve birlikte değerlendirin. Eksik harfleri, atladığı kelimeleri, fikir kopukluklarını onu kırmayacak yapıcı bir dille kendisine gösterin.

22 – Dikkat dağınıklığı ile dikkat eksikliği karıştırılmaktadır. Bir çocuğun hayatı, eğitim ortamı düzenlenmeden yukarıda sıraladığımız önerilerimiz gerçekleştirilmeden ilaç kullanması doğru değildir. Dikkati güçlendirmek için yapılacak bir çok egzersiz vardır.

23 – Çocuklara hedef koymayın. Onlara vizyon verin. (Doktor olması konusunda baskı yapmanız gereksiz bir hedeflemedir. Oysa siz ona hasta çocuklara, çaresiz insanlara yardımcı olmanın ne kadar onurlu bir iş olduğunu göstermelisiniz. İster bir doktor olur isterse bir başka meslek seçer.) Çocuklarda dikkat ve kişilik zamanla gelişir. Acele ederek bir noktaya ulaşamazsınız. Eğitim ıraksak yani uzun erimli bir eylemdir. Aklınıza takılan tüm konuları Yükselen Zeka Yayınevinin Whatsapp Danışma Hattında(05331507709) görev yapan eğitim danışmanlarına sorabilirsiniz.

YAZAR: Zeka ve Dikkat Geliştirme Merkezi Akademik Kurul

İlgili Yazılar