Blog

Dikkat Eksikliği İçin Eğlenceli Çözümler

dikkat eksikliği

Dikkat eksikliği konusunu uzman ve doktorlar artık sıradan ve basit bir problem olarak görmüyor. Doktorlara göre dikkat dağınıklığı ciddi bir sağlık sorunu oluşturuyor. Kişisel gelişim ve çocuk uzmanları da dikkat eksikliğinin yeterince üzerinde durulmadığını düşünüyor. Fakat bu eksikliği çözmek imkansız değil. Hayatta birçok şeyin çözümü olduğu gibi dikkat eksikliğininde çözümü var. Bu çözümü aile içinde halletmek mümkün. Ancak dışarıdan uzman desteği almak isteyenlerde bu konu üzerinde çalışan kişilere başvurulabilir.

Dikkat eksikliği herkesin bildiği üzere, zihinsel ve fiziksel şekilde uğraşılan bir iş esnasında odaklanamama problemi olarak tanımlanır. İnternet üzerinden yapılan yazılar sayesinde yeni nesil ebeveynler bu konuda daha bilinçli hale geldi. Sonuç olarak dikkat eksikliğinin ne olduğu bilinmektedir. Ancak yine de uygulamada sıkıntılar yaşanabilir. İşi pratiğe döktüğünüzde her şeyin o kadar da kolay olmadığını söyleyebiliriz. Vereceğimiz tavsiyelerle eksikliği uygulamada daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.  

Her şeyin sonunda iş uygulama kısmına geldiğinde yine ailelere büyük görev düşüyor. Uygulamayı ise birazda deneme yaparak görebilirsiniz. Çocuğunuzun sevdiği ve hoşlandığı şeyleri görerek yapmak en mantıklısı olacaktır. Bu sayede gelişimde farklılar ortaya çıkacaktır. 

Dikkat Eksikliği İçin Yapılması Gerekenler 

  • Dikkat egzersizleri 
  • Doğal ve dengeli beslenme 
  • Spor Aktiviteleri 
  • Düzenli ve sabit bir uyku 
  • Vitaminli besinler (Omega 3 ve B12 vitaminleri gibi) 

Şimdi de dikkat eksikliği için eğlenceli çözümler listesine göz atalım. 

Dikkat Geliştiren Oyunlar 

Ev ortamında rahatlıkla oynayabileceğiniz oyunlarla dikkat eksikliği büyük ölçüde çözülebilir. Çocukların dikkatini toplayabilmesi için kendiniz oyun türetebilirsiniz. Evde herhangi bir oyuncak olmadan da oyun yapmak mümkün. Evde bulunan bir eşyayı dikkat bakmasını isteyin. Ve daha sonrasında bu eşyayı saklayın. Çocuğunuzdan eşyanın özelliklerini ve ayrıntılarını anlatmasını isteyin. Bu sayede ne kadar dikkat kesildiğini anlayabilirsiniz. Bir başka çözümde zeka kartları. Alacağınız dikkat geliştiren zeka kartları sayesinde gelişime çabuk katkı sağlayabilirsiniz. 

Kitap Okuma Egzersizleri 

Çocuklar için kitap okuma alışkanlığını biraz daha farklılaştırın. Sıradan okumalar yerine dikkatini toparlayacak egzersizler yapın. Dikkat eksikliğine direkt çare olacak okumalar yapmalısınız. Elbette kitaplarda sade ve anlaşılır dille yazılmış olmalı. Kitap okumak ruhunu dinlendiren ve sakinleştiren yönünün olduğu unutulmamalıdır. Okuduğunuz sayfalar içinde a, b, ve k harflerinin atını çizmeyi isteyebilirsiniz. Örneğin, bunu 5 sayfa ile yapabilirsiniz. Öncelikle çocuğunuza 5 sayfa okuyun. Ve daha sonrasında sayfalardaki belirlenen harflerin altını çizmeyi isteyin. Bu sayede dikkat egzersizi yapmış olacak. 

rapidoo

Beyin Jimnastikleri 

Dikkat eksikliği için kısa kısa beyin egzersizleri yapılabilir. Çocuğunuza pratik olması ve beyin jimnastiği yapabilecek etkinlikler düzenleyin. Konsantrasyonu üst seviyelere çekebilecek ve dikkatini toparlayacak egzersiz düzenleyin. Sayılar ya da harflerle bunları yapmak mümkün.

Çocuğunuz Sizce Yaramaz Mı? Yoksa Hiperaktif Biri Mi? isimli yazımıza okumanız için tavsiye ederiz.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.