Blog

Dikkat Eksikliği Kaç Yaşında Kendini Gösterir?

dikkat eksikliği

Dikkat eksikliği, birçok hastalık gibi önceden belli olabilmektedir. Erken teşhis koyma ve hastalığın erken bilinmesi müdahale olasılığını daha da kuvvetlendirmektedir. Ancak tam tersi durumları düşündüğümüzde ileri de ciddi sorunlar ortaya çıkmasına sebep olur. Alınmayan önlemlerle birlikte dikkat eksikliği belirtileri hayatın artık bir parçası olur. Eşyaları kaybetme, unutkanlık, dalgınlık, dağınıklık, odaklanamama ve beynin kolayca dağılması gibi sonuçlar ortaya çıkar. 

Sağlık, her bireyin dikkat etmesi gereken önemli bir konudur. Özellikle henüz gelişme çağında olan çocuklarımız için sağlık daha fazla önemsenir. Çocuklarımızın başına bir şey gelmemesi için sürekli hastanelere gideriz. Gerekli muayeneleri yaptırırız. Hiçbir masraftan kaçınmayız. Ancak bazen geçirdikleri hastalıkları normal olarak algılayabiliriz. Küçük yaşın vermiş olduğu durumu göz önünde bulundurarak bazı yaşadıkları hastalıkları es geçeriz ya da önemsemeyiz. Böyle bir şeyin yaşanması son derece yanlıştır. Çocuklarımızın sadece fiziksel hastalıklarına odaklanmamalıyız. Zeka ve beyin içinde yaşadıkları da göz önünde bulundurulmalıdır.

Dikkat eksikliği tam olarak yukarıda yazdıklarımıza tercüman oluyor. Çünkü böyle bir hastalığın halen varlığından haberdar olmayan ya da kabullenmeyen ebeveynler var. Öncelikle böyle bir hastalığın olabileceğini ailenin birer ferdi olarak kabullenmemiz gerekir. Her çocukta olabileceği gibi kendi çocuğunuzda da bu gibi sıkıntıların yaşanabileceğini bilmelisiniz. Ancak korkulacak bir şey olmadığını başta söyleyelim. Çünkü dikkat eksikliği bozukluğu farklı tedavi yöntemleriyle geçebilen bir hastalıktır.

Dikkat Eksikliği Nedir?

Kısaca dikkat eksikliği nedir, konusuna da değinelim. Daha sonrasında kaç yaşında bu hastalık başlar, sorusuna cevap vereceğiz. Dikkat eksikliği, bireylerin yaşadığı yaşa göre belli bir seviyede unutkanlık, eşya kaybetme ve dağınıklık gibi hallerin bulunduğu hastalık olarak bilinmekte ve bu şekilde kabul edilmektedir. Amerika Psikiyatri Birliği tarafından yazılan DSM – 5 kitapçığında ise hastalık şu şekilde gözükmektedir: Ruhsal bozuklukların tanısal ve istatiksel el kitabı, ‘’Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu’’ tanımı yüklemektedir.

Dikkat eksikliğinin oluşmasında farklı görüşlerde yer almaktadır. Bazı görüşlere göre dikkat eksikliğinde asıl sorun belli bir noktaya odaklanamama. Yani bir iş yaparken henüz o işi bitirmeden başka bir işe geçme olayıdır. Daha elindeki işe odaklanmadan diğer işin peşine koşmaktır.

Hangi Yaş Aralığında Dikkat Eksikliğini Görürüz? 

Dikkat eksikliği en çok görüldüğü yaş aralığı 5 ile 10 arasında diyebiliriz. Ancak bununla ilgili tam rakam vermek yine de doğru olmaz. Bu yüzden dikkat eksikliğinin görüldüğü yaş aralığı için şunu söylemek daha doğru olur: 

Okul hayatının başlangıç yılları eksiklik daha belirgin hissedilir. Okul çağına gelmiş hem kız hem erkek çocuklarında dikkat eksiklikleri kendini göstermeye başlar. Ancak eksikliğin belirtileri erken çocukluk dönemine kadar uzanabilmektedir. Sonuç olarak çocuğunuzun dikkat eksikliğine sahip olduğunu anlamayabilirsiniz. Doktora gitseniz bile anlaşılması güç olabilir. Fakat kendinizce alacağınız tedbirler sayesinde dikkat eksikliğini yenebilirsiniz. 

Erken çocukluk döneminde yakalanma ihtimaline karşın çocuklar için zeka oyunları tercih edebilirsiniz. Dikkat geliştirme zeka kartları ile çocuğunuzun gelişimine ciddi katkı sağlayabilirsiniz. Sıradan oyuncakların yanında zeka gelişimine katkı sağlayacak oyuncaklarda tercih edilmelidir. Sürecin iyi geçmesi ve hastalığı minimum seviyede atlatılması için gerekli yollar izlenmelidir. Elimizden hiçbir şey gelmiyor, demek kolaya kaçmaktır. Dediğimiz gibi eğlenceli ve geliştirici zeka kartları sayesinde problem tamamen atlatılabilir ya da yavaşlatılması sağlanabilir. 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir