Blog

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Dikkat eksikliği nedir? 

Çocuğumda hiperaktivite bozukluğu mu var? Gibi soruların araştırılmasının arkasındaki büyük sebep ebeveynlerin çocuklarının durumuna hemen müdahale etmek istemeleridir. Burada çok önemli bir nokta atlanır. Teşhis koymak yalnızca bu konuda uzman kişilere özgüdür. Hiçbir anne çocuğuna yaptığı araştırmalar neticesinde teşhis koymamalıdır.

İlk etapta sonuca giden adımlardan biri olan, gerçek bilgiye ulaşılmalıdır. Ortada endişe edilecek bir durum varsa direkt olarak uzmanla görüşmek için harekete geçilmelidir. Günümüzde çocuklarda dikkat eksikliğinin problemi sık sık yaşamaktadır. Bu makalemizde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunu mercek altına alacağız.  

Dikkat Eksiliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, yaşam kalitesini doğrudan etkileyen, sosyal ve psikiyatrik sorunları ortaya çıkaran, doğru yöntemler uygulanmadığı müddetçe yaşam boyu insanı rahatsız edebilen bir hastalıktır. Toplumda görülme sıklığı oldukça yüksek orandadır. Bu problemi yaşayan yetişkin yahut çocuk da olsa gidişat farketmez. Kontrol altına alınması ve kişinin bir an önce normal davranış biçimine geri dönmesi gerekir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu incelenirken bu problemle başa çıkması gereken kişilerin hareketleri gözlemlenmelidir. 

 • Dikkat eksikliği olan kişinin detaylar dikkatini çekmez. Hatalarını tekrarlar.
 • Dinlermiş gibi yapar. Duysa da, anlamaz. 
 • Kendisine verilen komutları yerine getirmekte güçlük çeker.  
 • Organize olması zordur.  
 • Düşünerek yapılan işlerden memnun olmaz. Düşünmesi gereken bir iş ile karşılaştığında yapmakta tereddüt eder.  
 • Eşyalarını kaybetmeye başlar.  
 • Rutin işlerini unutur.  

Çocuğunuz dikkat eksikliği ve hiperaktivite problemi mi yaşıyor? 3 yaştan başlayıp 14 yaşa kadar özel olarak hazırlanmış yükselen zekaZeka ve Dikkat Geliştirme setini deneyebilirsiniz.  

Hiperaktivite Sorunu Yaşayanlar Nasıl Davranır?

‘’Hiperaktivite görülen kişilerin davranışları, çevre, yaş, kimlik faktörüne göre değişkenlik gösterebilir. Kiminde belirgin olan özellik kiminde oldukça çekinik kalabilir. Aynı kişi farlı zamanlarda DEHB ( Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu ) ile yüzleşmek zorunda kaldığında bile, rahatsızlığın belirtilerinin değişebileceğini unutmamalıdır. ‘’

Hiperaktivite Yaşayan Kişilerin Davranış Biçimleri

 • Sürekli hareket halindedirler. Durmaktan pek hoşlanmazlar.  
 • Aynı yerde dakikalarca oturamazlar.  
 • Yapmakta olduğu eylemi sessizce gerçekleştiremez.  
 • Normal insan davranışına göre daha hızlı ve paniktir.  
 • Acele ederek konuşur.  
 • Beklemeyi sevmez. Örneğin bir ekmek sırasında beklemek onu hiperaktivite olan kişiyi rahatsız edebilir.  

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu önüne yalnızca ilaçla geçilmez. İlaçsız seçeneklerle de çok güzel ilerlemelerin kaydedildiği görülmüştür. Ebeveynler kendi imkanlarını kullanarak çocuklarında bu belirtilerden birinin veya birkaçının olduğunu görürse uzman bir hekime başvurmalıdır. Doktorunun önerdiği iyileştirme yöntemine yardımcı olarak eğitici setler ve oyunlar tercih edilebilir.  

Dikkat geliştiren zeka oyunu çocuklarınızın dikkatini toplamasına yardımcıdır. Çocuklar bu oyunlar sayesinde eğlenerek öğrenmenin keyfini çıkarırken, dikkat eksikliğinin de üstesinden gelmeyi başarırlar.

Sizi Arayarak Yardımcı Olmamızı İstiyorsanız TIKLA

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir