Blog

Disgrafi Nedir ve Nasıl Anlaşılmaktadır?

disgrafi

Öğrenme güçlüğü çeken yani disleksi olan bireylerde görülen yazma güçlüğüne disgrafi adı verilir. Nadir olarak disleksi bireylerde görülmeyebilir. Heceleme, fikirleri bir araya getirip ifade edememe gibi zorluklarında ortaya çıkmasına sebep olur. Bu problemin kaynaklandığı nokta beyindir.  

Ebeveyn olarak çocuklarınıza karşı ciddi sorumluluklarınız var. Yeni okuma yazmaya geçmiş çocuğunuza karşı daha ilgili olmalısınız. Mesela el yazısını takip etmelisiniz. Yaşıtlarına oranla nasıl yazdığına, normal okunup okunmadığına muhakkak bakmalısınız. Eğer çocuğunuz kendi yazısı dahi okuyamayacak şekilde bağımsız ve şekilsiz yazıyorsa disgrafi olabilir. Bunu yaptırmalı ve problemi çözmeye çalışmalısınız. Çocuğunuz kalemi doğru tutmuyor ve muntazam yazı yazamıyorsa ona karşı sert olmayın. Bu durumun sebeplerini uzman birine danışarak ilerleyebilirsiniz.  

Disgrafi Nasıl Anlaşılır?  

Disgrafi için çok dikkatli bile olsanız, çocuğunuz küçük yaştayken anlamanız zordur. Bunun sebebi ise, belirtilerinin fark edilmesi için bazı eylemlere ihtiyaç duyulmasıdır. Bir bebekten yazı yazmasını, kalem tutmasını normal olarak bekleyemeyiz. Ebeveynler de bu yüzden çocuklukları genelde ilkokula başladığında bir eksiklik olduğunu görürler. Çocuğun yaşadığı öğrenme güçlüğünün beraberinde disgrafi olması da okulda zor günlerin başlayacağına işarettir. Öğrenme güçlüğü ve disgrafi teşhisi konulduğunda rapor muhakkak öğretmenle paylaşılmalı ve çocuğu eğitimini sekteye uğratacak söz ve davranışlardan men edilmesi sağlanmalıdır.  

Disgrafinin Belirtileri  

  • Kalem tutmada tuhaflık. Bu her çocuğa göre değişir. Kalemi yazı yazabilecek şekilde doğru açıda tutmakta sıkıntı yaşayan çocuğa doğruyu öğretmek yerine onu anlamaya çalışın.  
  • Yazı yaparken defalarca kez hata yapmak ve gerekli silme gereksinimi de disgrafinin belirtilerindendir.  
  • Çocuğunuz daha önce gördüğü halde, büyük harfleri küçük ve küçük harfleri de büyük yazıyorsa öğrenme güçlüğü yani disleksi olup olmadığını sorgulayın.  
  • Özellikle filmlerde ve belgesellerde yansıtılan ve disleksiye ait olan net belirtilerden biri de harfleri ters yazmaktır. P ve b ilişkisi gibi birbirine ters olarak benzeyen harfleri sıklıkla karıştıran çocuk kelimelerin yazımında hataya düşebilir.  
  • Kelimelerden harf eksik yazmakta disgrafi bir bireyde görülebilir.  
  • Düşünceleri kağıda dökmekte zorlanma, aklından geçirdiği kelime yerine farklı bir kelimeyi kullanma gibi semptomlarla da kendini belli edebilir.  

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir