Blog

Disleksi Nedir? Disleksi Belirtileri

Disleksi Hastalığı Nedir

Disleksi hastalığının topum tarafından bilinen karşılığı öğrenme güçlüğüdür. Aslında, disleksinin tam anlamıyla öğrenme güçlüğü olduğu söylenemez. Net karşılığı, öğrenme bozukluğudur. Kimileri zeka geriliği ile ilişkilendirse de, durumun bunun asla ilgisi yoktur. Çocuğunun öğrenme düzeyinde aksama gören ebeveynlerin öncelikle aklına gelen, çocuğun disleksi mi? Sorusudur. Disleksiye işaret eden birden fazla belirti vardır. Bunlardan en belirgin olanı ise, okuma güçlüğüdür. Çocuğunuz aşağıdaki belirtilerden birini veya birkaçını gösteriyorsa muhakkak bir uzman görüşü alınmalıdır.  

Disleksi Belirtileri

Disleksi, doğuştan olabileceği gibi kişinin yaşadığı herhangi bir travma sonucunda da ortaya çıkabilir. Disleksinin genellikle çocuğun ilkokul çağında kendini gösterdiği bilinir. Yaşıtlarına göre okuma yazmada gözle görülür seviyede güçlük çekecek olan çocuğu aile ve öğretmen muhakkak fark edecektir. Durumun önemsenmesi ve ihmal edilmemesi gerekir. Aşağıda yaygın olarak görülen disleksi belirtilerini sizlerle paylaştık.  

  • Okuma ve yazmada görülen aksaklıklar. Akıcı okuyamama ve yazamama.  
  • Kelimelerin telaffuzunda sıkıntı yaşama. Heceleme problemi.  
  • Okuduğunu anlayamama ve okuma esnasında yaşanan dikkat dağınıklığı 
  • Dil bilgisi becerisinin zayıf kalması.  
  • Çocuğun yaşıtlarına göre fiziksel aktivitelerde geride kalması. İnce kas becerilerini koordine etmekte güçlük.  
  • Kendini ifade ederken yaşanılan zorluk, kurduğu cümlelerde bariz kendini belli eden mantık hataları.  
  • Çocuğun okumaya karşı çekingen davranması ve kısık sesle okuması 
  • Yaptığı eylemi sonuçlandırmada zorluk, konsantrasyon eksikliği. 
  • Defalarca tekrar edilmesine rağmen yazım hataları yapması

Konuşmayı geç öğrenen çocukların davranışları da muhakkak kontrol edilmelidir. Konuşma problemi, disleksinin var olduğunu ispatlamaz. Genel özellikleri arasında, konuşmayı geç öğrenen çocukların olduğu tespit edildiği için, böyle bir sorunla karşılaşan ebeveynlerin daha gözlemci davranmaları gerekir.

Disleksi Genetik Bir Bozukluk Mudur?  

Bilim insanları bu hastalığın sebebini yıllardır araştırsa da kesin bir sonuca bağlayamamışlardır. Bu yüzden, disleksi yüzde yüz genetiktir ve ya değildir, denmesi yanlış olacaktır. Yapılan araştırmalar aile bireylerinde daha önceden disleksi bozukluğu varsa bunun çocuklarda da ortaya çıkma olasılığının fazla olduğunu göstermektedir. Bu hastalığın ne tür bir sebeple ortaya çıktığına dair araştırmalar günümüzde halen devam etmektedir.  

Disleksinin Alternatif Çözümleri Nelerdir?  

Disleksi kontrol altına alınabilir. Herhangi bir medikal ilacı yoktur. Bu sebeple disleksi görülen çocuğa özel eğitim uygulanması gibi çözüm yollarına başvurulabilir. İlaçsız bir diğer çözüm yolu ise, çocuklar için en masumane ve eğlenceli olan yükselenzeka Zeka ve Dikkat Geliştirme Setleridir. Bu setler 2 yaş ile 14 yaş aralığını kapsar. Dikkat becerisinin gelişmesine, işitsel, görsel, bilişsel zekayı harekete geçirmekte oldukça profesyonel olarak tasarlanmıştır. Bu setlerin içinde bulunan egzersizler sayesinde disleksi teşhisi konan çocuğunuzun kısa sürede kat ettiği yola ebeveynleri olarak şahit olacaksınız.  

DİKKAT GELİŞTİREN OYUN SETLERİMİZDEN 

RİNGOO – CLİNKJUNGLE OYUNLARIMIZI DENEDİNİZ Mİ?

Size yardımcı olmamızı istiyorsanız tıklayın

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu yazımızı incelemek için tıklayın

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir