Blog

Disleksi Öğrenme Güçlüğü Nedir?

disleksi

Disleksi ile ilgili şimdiye kadar pek çok varsayım ortaya konsa da durumu vahim olarak gösterenleri kınıyoruz. 1890’lı yıllarda keşfedilen bu hastalığa zeka geriliği yakıştırması yapmak son derece yanlıştır. Kişide görülen bazı normalden uzak durumlar, mesela konuşma farklılığı ve hafıza zayıflığı, disleksinin öğrenme güçlüğü sebeplerinden olabilir. Ebeveyn olarak çocuğum disleksi mi? Diye bir korkuya kapıldıysanız iyi bir gözlemci olmak zorundasınız.  

Disleksi Nedir?  

Öncelikle dileksi nedir? Sorusunun cevabına biraz bilimsel değinelim. Normal şartlarda, sağlıklı bir bireyde konuşma yönetimi beynin sol ön lobu aracılığıyla gerçekleşir. Disleksinin kişilerde ise, bu lobun olması gerektiği gibi kullanılmamasından dolayı konuşmada birtakım anormallikler görülecektir. Bazı bilim adamları disleksiyi kelime körlüğü olarak tanımlarlar. Ve gelelim konunun özüne, disleksi insanların zeka geriliği yaşadığına dair söylentiler her ne kadar çok olsa da bu uydurmadan başka bir şey değildir. Aksine disleksili bireysel zekalarıyla ve çalışkanlıklarla ön plana çıkmaktadır. 

Disleksiyi kişilerin beyni kelimeleri normalden farklı işlediği için ortaya çıkan tabloda okuma, kendini ifade edememe gibi sorunları beraberinde getirecektir. Özellikle ilkokul çağındaki çocuklar etrafındaki kişiler tarafından anlaşılmadığında dışlanabiliyor. Ebeveynlerin bu konuda hassas olmaları ve çocuklarının konuşma, okuma becerilerini yakından takip etmelidir. Böylece problemi en erken şekilde tespit edip çözmeye odaklanılır. Disleksiyi bir eksiklik olarak görmek yerine, ayrıcalık olarak görüp bunu avantaja çevirmek daha doğrudur. Disleksi çözümü olmayan bir rahatsızlık değildir.  

Tarihe Adını Yazdırmış Disleksiye Sahip  Kişiler  

Bu başlığı okuyunca biraz şaşırabilirsiniz. Asla yanlış bir başlık koymadığımızdan eminiz. Tarihte ismi geçen birçok dahinin disleksi olduğunu biliyor muydunuz? Mesela, Albert Einstein. Onu tanımayanınız yoktur. Fiziğe ve matematiğe olan yatkınlığıyla bilim dünyasının en ünlü isimlerindendi. Bill Gates, onu internette arattığınızda karşınıza yazar, girişimci, yazılımcı gibi pek çok sıfat çıkar. Dünyaca ünlü Microsoft şirketinin kurucularındandır. Walt Disney, Leonardo Da Vinci gibi isimlerde disleksi olan dahilerindendir. Öğrenme güçlüğüne bu çerçeveden baktığımızda birçok ünlü ve dahiyi de hastalığa örnek olarak gösterebiliriz.  

Disleksinin Belirtileri Nelerdir? 

  • Disleksi şüphe edilen birinde okuma ve yazmada akıcılık sorunu bulunur. 
  • Henüz ilkokul çocuğunun okuduğunu anlayamama baş gösterir. 
  • Çocuk yaşlardayken okuma esnasında dikkatini verememe ve dikkat dağınıklığı yaşanır. 
  • Yaşıtlarına göre konsantrasyon eksikliği görülür. 
  • Fiziksel aktivitelerde zayıf olma ve mücadele edememek. 
  • Disleksi belirtileri içinde çekingen olma ve sessiz okuma gibi davranışlarda bulunmaktadır. 

Dikkat Eksikliği İçin ilaçsız Çözüm yazımızıda okuyabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir