Blog

Zeka (IQ) Testleri Nerede, Ne Zaman Yaptırılır?

EN GÜVENİLİR ZEKA (IQ) TESTLERİ NELERDİR?

Zeka testi, zeka testi puanları, zeka testi yaptırmak, zeka testi kaç yaşında yaptırılır, zeka testleri güvenilir mi, satnford binet, wiscr zeka testleri, metropolitan okul olgunluğu ölçeği… Bir ebeveyn olarak bu konular sizin de zihninizi karıştırıyorsa lütfen yazıyı sonuna kadar okuyun.

Zeka (IQ) Testleri

IQ testleri, yaşa dayalı ortalama zeka puanına göre insan zekasının bir bölümünü ölçmek için kullanılır. IQ testleri, insan zekasına erişmek için tasarlanmış standart bir testten elde edilir ve  bir zeka bölümünü ölçmeye çalışır. İyileştirici eğitime ihtiyacı olan çocukları belirlemek için tasarlanan orijinal testi temel alan ve genişleten bu testlerin birçok çeşidi vardır. Şu anda, belirli yaş aralığındaki puanların dağılımları incelemek için IQ testleri kullanılmaktadır.

En Yaygın IQ Testleri

Genel bir IQ puanını hesaplamak için biraz farklı görevler ve ölçüler kullanan çok çeşitli IQ testleri vardır. En yaygın olarak kullanılan test serisi, Wechsler Yetişkin Zeka Ölçeği (WAIS) ve muadili olan Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeğidir (WISC).

Yaygın olarak kullanılan diğer testler arasında Stanford-Binet’in orijinal ve güncellenmiş versiyonu, Woodcock-Johnson Bilişsel Yetenek Testleri, Kaufman Çocuklar için Değerlendirme Testi, Bilişsel Değerlendirme Sistemi ve Diferansiyel Yetenek Ölçeği yer alır. Bu testlerin tümü zekayı ölçerken, hepsi standart puanlarını IQ puanları olarak belirlemez.

Şu anda, çoğu test hem sözel hem de performans IQ’sunu ölçme eğilimindedir. Sözlü IQ, kelime bilgisi ve aritmetik gibi hem anlama hem de çalışma (kısa süreli) bellek becerileri ile ölçülür. Performans IQ, matris tamamlama ve sembol kodlama gibi algı ve işleme becerileri ile ölçülür. Tüm bu ölçüler ve görevler, bir kişinin IQ’sunu hesaplamak için kullanılır.

IQ Testinin Sonuçları

Ulusal Çocuk Sağlığı ve İnsan Gelişimi Enstitüsü’ne göre , zihinsel engelli çocukların yüzde 85’i 55 ile 70 arasında IQ puanı alıyor. 100 puan ortalama olarak kabul ediliyor.

Yüksek puanlar

100’ün üzerinde yüksek bir IQ puanı, tipik olarak yüksek zeka ile ilişkilidir. Aşırı zeka 130 ve üzeridir. Yine de, bu sonuçlar klişeleşmiştir. Yüksek puan genellikle kişinin çok fazla potansiyele sahip olduğu anlamına gelir, özellikle “akıllı” oldukları anlamına gelmez.

Düşük Puanlar

100’ün altında puan alan bir kişi “ortalamanın altında” zekaya sahip olarak kabul edilir. 70’in altındaki son derece düşük puanlar genellikle endişe nedenidir. Altta yatan bir öğrenme engelini gösterebilirler.

Bir IQ testi, entelektüel sorunları teşhis etmenin ilk adımı olabilir. Çocuğunuzun özellikle düşük bir puanı varsa, doktoru ayrıca şunları da isteyebilir:

  • fiziksel beceriler taraması
  • kan testleri
  • beyin ultrasonu
  • psikolojik tarama

Doğum öncesi taramalar, bebekler doğmadan önce potansiyel zihinsel engelleri tespit etmeye yardımcı olabilir. Olası sorun, özellikle 35 yaş hamileliklerde ve hamilelik sırasında uyuşturucu veya alkol kullanan anneler için geçerlidir. Bu sırada potansiyel sorunlar tespit edilirse, çocuk doktorunuz erken çocukluk döneminde bir IQ testi ile durumu takip edebilir.

IQ Testi Nasıl Alınır

IQ puanları puzzel’ın sadece bir parçasıdır. Bu testler hala birçok aile için erişilemez durumda. Bazı ailelerin testi uygulayabilecek bir doktor veya psikoloğa erişimi olmayabilir. Bu, özellikle tedavinin hayati olduğu bir çocuğun ilk yıllarında önemli testler için kaçırılmış fırsatlara yol açabilir.

İnternet ortamında IQ testleri mevcuttur, ancak tıbbi teşhis için onlara güvenmemelisiniz. Sevdiğiniz birinin zihinsel engelli olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuzun bir test önermesini beklemeyin. Erken test için seçeneklerinizi araştırın.

Sonuç Nedir?

IQ testi, birinin zekasını ölçmenin sadece bir yoludur. Zihinsel bir engeli teşhis ederken, doktorunuz ek testlere ve gözlemlere güvenecektir. IQ testleri kesinlikle küçümsenmemelidir, ancak zekanın tek ölçüsü olarak onlara güvenmemek önemlidir.

Zeka kavramımız zaman içinde gelişti ve onunla birlikte zeka testleri de gelişti. Araştırmacılar sürekli olarak zekayı daha doğru bir şekilde ölçmenin yollarını arayış içerisindeler.

Yükselen Zekâ Yayınlarının güvenilirliği ilgili kurumlarca onaylanmış zekâ ve dikkat setlerini tavsiye ederiz.

Yazıyı severek okuduysanız Çocuklarda Beyin Kapasitesini Artıran Etkinlikler adlı yazımızı da muhakkak tavsiye ederiz.

Yükselen Zekâ Yayınlarından çıkan kitaplardan haberdar olmak için bizi instagram sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Yazar:

Yükselen Zekâ Akademik Kurul

İlgili Mesajlar