Blog

Hiperaktif Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

hiperaktif çocuk

İlk başta her yaramazlık yapan çocuğun hiperaktif olmadığını belirtelim. Aileler, yaramaz olan çocuklarına hemen hiperaktif yakıştırmasında bulunuyor. Ancak hiperaktivite tamamen bir hastalık. Ne yazık ki, ülkemizde bu konuda halen hastalık olarak kabullenmeyen ebeveynler var. Hiperaktif çocuk dediğimizde aklımıza yaramaz birisi gelmesin. Hiperaktif olan kişiler genellikle ‘’Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu’’ hastalığı diye tanımlanıyor. 

Aile bireyi olarak kendi başımıza çocuğa hiperaktif yakıştırmasında bulunamayız. Bu gibi tespitler tamamen yanlıştır. Bunun yerine doktorlardan ya da uzmanlardan destek almak gerekir. Hastalığa teşhis koyulduktan sonra belli bir yol izlemek daha doğru olur. Kısacası her çocuk için hiperaktif çocuk demek yanlıştır. 

Peki çocuğunuzun hiperaktivite bozukluğu ile ilgili hasta olduğunuzu öğrendiniz. Bundan sonra ne yapılacağını merak ediyorsunuz. Böyle bir hastalık geçiren çocuklar için ne uygulanması gerektiği ve nasıl yol izlenmeli bilmek ve kestirmek zor olabilir. Özellikle ilk defa bunun gibi bir hastalığın ilk defa başına gelenler için oldukça sancılı bir süreç geçebilir. Bu yüzden daha önce bu konuda uzman olmuş ve eğitim almış kişilerden destek almak her zaman iyi olacaktır. 

Hiperaktif Çocuk Kendini Önceden Belli Eder

Hiperaktif çocuk henüz anne karnındayken kendini ele verir. Daha dünyaya gelmeden hareketli olacağının sinyallerini ebeveynlere iletir. Ancak bu hareketlilik hiperaktif olacağı anlamına da gelmez. Aşırı hareketler, sürekli gaz çıkarması ve belli bir uyku olmaması hiperaktifliğin belirtileri arasında gösterilmektedir. 

Çocuklar, kendilerini anne karnında belli eder. Kimi çocuk çok hareketli olurken, kimisi de oldukça sakin durur. Bu olay doğum sonrasında da devam eder. Yani anne karnında sakin duran çocuk sakinliğini korurken, hareketli çocuk hareketlerine tam hız devam eder. Hatta bu hareketlilik daha geniş bir alana yayılır.  

Zoombat Dikkat Geliştiren Hafıza Oyunu

Hiperaktif çocuk, aile içinde herkesi etkisi altına alabilir. Özellikle evde bir çocuk daha varsa, ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Hiperaktif çocuklar kendini kontrol edemediği için kardeşine ve evdeki diğer kişilere belli zararlar verebilir. 

Anne ve Babanın Hiperaktifliği Çocuğa da Yansır 

Hiperaktif çocukların bu şekilde olmasının nedeni genetiktir. Anne – babada böyle bir şeyin yaşanması çocukta da kendini devam ettirir. Hatta yapılan bir araştırmaya göre, birince derece akrabalarda yüzde 25 hiperaktiflik problemi görülmektedir. 

Ailenin büyüklerinde yaşanan böyle bir durumda çocukta 5 katı daha fazla oluşabilir. Yine bir araştırmaya göre bu hastalığın anne ve babanın tutumları ile ilgili doğrudan bir sonuç vermediğidir. 

Hiperaktif Olan Çocuğunuzun Çevresiyle İletişimde Olun

Hiperaktif çocuk için çevresel faktör önemlidir. Yani çevrenizde yaşayan kişilere ve özellikle okuyan çocuklar için öğretmenlere durum izah edilmelidir. Hatta çevrenin yardımıyla bu olay daha kolay atlatılabilir. Okulda hem öğretmenle hem de öğrencilerle beraber konuşularak daha farklı davranılması istenilebilir. Ancak bunu çocuğunuza kesinlikle hissettirmemelisiniz. 

Aile bireyleri kadar öğretmeninde bu süreçte rolü önemlidir. Çocuğun kendine olan özgüveni ve kaybolan saygısını öğretmen geri getirebilir. Hiperaktif yapıya sahip çocuğu yeniden topluma kazandırabilir. 

Belli Tedavi Yöntemleri Uygulanmalı 

Hiperaktif bozukluğu zaman içinde kaybolmaz ya da tamamen bitmez. Zamanla hastalık azabilir. Çocuk yetişkin döneme geldiğinde hastalık azalmış gibi gözükebilir. Ancak  daha ileriki zamanlarda kendini yeniden hızlı şekilde belli etme durumu ortaya çıkabilir. 

Tedavi edilmediği takdirde daha kötü sonuçlarda sizleri bekler. Psikolojik sıkıntılar ve buhranlar geçirme ihtimali yüksektir. Okulda ortamında yaşanan sıkıntılar bu sefer iş ve arkadaş ortamına taşınır. Kısacası hayatın her alanı büyük ölçüde etkilenir. 

Yapılan araştırmaya göre uyarıcı tedavi yöntemleri olumlu sonuçlar vermektedir. İlaçlı tedavi yöntemi olarak da bilinir. Ayrıca davranış terapisi tedavi yönteminde oldukça etkilidir. Bu tedavi yöntemi ile çocuklar zorluklarla başa çıkmayı öğrenir. 

İlaçsız çözümler ile de bu süreci atlatmak mümkündür. Bunu uygulayabilmek için yine bir uzmandan destek almalısınız. Ne kadar erken uygulamaya başlanırsa o kadar çabuk geri dönüş sağlanır. Bu yüzden tedaviden önce teşhis de önemlidir. 

Ebeveynler İçin 8 Öneri 

  1. Belli kurallarınız olsun ve bu kurallara çocuklarınızla beraber uygulayın. 
  2. Çocuklara iyi günün ve kötü günün olabileceğini anlatın. Kavramasını sağlayın. 
  3. Hiperaktif çocuk ile sürekli iletişim kurun. Konuşun ve dinleyin. 
  4. Hem kendinize hem de çocuğunuza karşı saygılı ve hoşgörülü olun. 
  5. Sabırlı ve gülecen bir anlayışı benimseyin. 
  6. Genetik bir mücadele içinde olduğunuzu unutmayın. 
  7. Çocuğunuzu ödüllendirin. Ve bunu sık sık yapın. 
  8. Hiperaktiflik sürecinde çocuğa olabildiğince ceza vermekten çekinin.

Çocuklarda Sorun Çözme Becerisi Nasıl Geliştirilir adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir