Blog

Konsantrasyon Bozukluğu İçin Olumlu Sonuç Alabilmek

konsantrasyon bozukluğu

Dikkat süresi, çocuklarda konsantrasyon bozukluğu şeklinde net bir göstergeye sahip olur. Günümüzde dikkat süresinin azalmasının büyük sebebi teknolojidir. Çocuklar kendi kendilerini yetiştirebilen bir mekanizmaya sahip değildir. Büyüme ve gelişmelerine destek olmak için ebeveynler çocuklarını sürekli gözlemlemelidir. Çocuğunuzla bir aktiviteye başladığınızda çok kısa bir süre sonra etraftaki nesnelere koştuğunu, başka işlerle ilgilenmeye başladığını görürsünüz. Bu çoğu zaman bir problem değil gibi gözükse de aslında çözüme kavuşturulması gereken bir sorundur. 

Çocuklar, asıl yapmak istediği aktivite ya da etkinlik yerine etrafına doğru yönelir. İşte burada konsantre eksikliği başlar. Yukarıda belirttiğimiz gibi ilk başlarda bunu anlayamayabilirsiniz. Size göre normal bir davranış gibi gelebilir. Fakat içten içe çocuğunuz odaklanma eksikliği problemine yakalanmış olabilir. 

blank

Konsantrasyon bozukluğu hayatın gidişatını etkiler. Küçük yaşta çocuğunuzun o an içinde meşgul olduğu etkinliğe odaklanmasını sağladığınızda eğitim hayatına da bunun yansıdığını göreceksiniz. Çocuğunuza konsantresi çabuk bozulduğu için kızmak faydasızdır. Doğrudan konsantreyi hedef alan oyunlarla, etkinlikler ile odaklanma süresini artırabilirsiniz. 

Konsantrasyon Bozukluğu İçin Olumlu Sonuç Alacak Tedavi Var Mı? 

Konsantrasyon bozukluğu için tam ve net bir sonuç almak mümkün olmayabilir. Yani hastalığı tamamen ortadan kaldıran bir tedavi yöntemi olmadığını söyleyen uzman isimler bulunmaktadır. Yapılan araştırmaya göre de çocuklarda konsantrasyon eksikliği azalma eğiliminde bulunmuştur. Odaklanma eksikliği kronik bir hastalık olarak da görebilir. En etkili tedavi yöntemleri ise şu şekildedir; 

  • İlaç Tedavi Yöntemi 
  • Aile Beceri Eğitimi 
  • Davranışsal Eğitimler 
  • Toplum İçinde ya da Okulda Adaptasyon Eğitimi 

Yöntemlerinde asıl amaç, çocukların odaklanma eksikliği hastalığını azaltmaktır. Bunun yanında kişilerin ilişkilerini geliştirmek, başarısını yukarılara çıkarmak, özgüvenini sağlamak ve bağımsızlığını anlamasını sağlamaktır. Tedaviyle beraber olumsuz davranışları da azaltmak son derece önemlidir. Tedavi veya yöntemlere kısaca tek tek göz atalım. 

İlaçla beraber konsantrasyon bozukluğu en basit yol olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bir uğraş vermeden direkt ilaç alarak hastalığı çözmek basite kaçmaktır. Ancak ilaç tedavisini en son yöntem olarak kullanmak gerektiğini düşünüyoruz. 

İlaç tedavisinden önce aile beceri eğitimi daha önemlidir. Anne baba olarak vereceğiniz beceri ve dikkat geliştiren eğitimlerde hastalığı doğal yollarla yenmeyi başarabilirsiniz. Bunlara ek olarak davranış biçiminde ve okul ortamında odaklanma eksikliği bertaraf edilebilir. Doğal yolla çözüme ulaşmak uzun vadeli bir iştir. Ancak ilaç yerine uygulaması daha kolay olabilir. Son çare ilaç tedavisi olabilir. Yine de bir uzman kişiye danışmakta fayda olacağını düşünüyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir