Genel

Çocuğu Konuşamayan Aileler İçin Öneriler!

Konuşamayan Çocuklar İçin Öneriler!

Çocuğum yürüyor ama konuşamıyor, çocuğum söylenenleri anlıyor ama karşılık veremiyor, yaşıtları konuşuyor ama 3 yaşında oğlum konuşamıyor gibi problemleriniz mi var?

Bu yüzden de konuşma tedavisi ve konuşma testleri gibi bir arayış içerisine girdiniz. Sonuç olarak 3 yaşında çocuğum ne zaman konuşur ve ben bu duruma nasıl çare olabilirim diyorsunuz.

Tüm bunlar için yazıyı sonuna kadar okuyun!

Bebeğiniz doğduğu andan itibaren çok fazla “ooooo” ve “aaaaa” gibi ünlü sesleri çıkarır. Ve sonra, genellikle ilk yılının bitiminden bir süre önce, bebeğiniz ilk kelimesini söyler.

Konuşmaya Başlıyorum serisi çocuklarda dil gecikmesi ve konuşma gerilemesini çözerken çocuğunuzun konuşma becerisini ve bilişsel gelişimini de desteklemektedir. Bilgi almak ve incelemek için linke tıklayabilirsiniz.

Bu ilk kelime ister “anne”, “baba” veya başka bir şey olsun, bu sizin için büyük bir dönüm noktası ve heyecan verici bir zaman dilimdir. Ancak bebeğiniz büyüdükçe, dil becerilerinin benzer yaştaki çocuklara kıyasla nasıl olduğunu merak edebilirsiniz.

Açık olmak gerekirse, çocuklar konuşmayı farklı hızlarda öğrenirler. Bu nedenle, bebeğiniz büyük kardeşinden daha geç konuşuyorsa, muhtemelen endişelenecek bir şey yoktur. Ancak gene de çocukların konuşma aşamalarını öğrenmek size konuyla alakalı yardımcı olacaktır. Böylelikle olası sorunları erkenden anlayabilirsiniz.

0 ila 36 ay arasında dil gelişimi

Yeni yürümeye başlayan çocuklar dil becerilerini yavaş yavaş geliştirseler de, doğumdan itibaren iletişim kurarlar.

0 ila 6 ay

0 ila 6 aylık bebeklerin cıvıl cıvıl sesleri ve gevezelik seslerini çıkarması alışılmadık bir durum değildir. 6 aylık bebekler ebeveynlerinin konuştuklarını bile anlayabilirler. Genellikle kafalarını seslerin olduğu yöne doğru çevirirler.

Dili ve iletişimi nasıl anlayacaklarını öğrendikçe, talimatları takip etmeleri, kendi adlarına yanıt vermeleri ve aslında ilk kelimelerini söylemeleri daha kolay hale gelir.

7 ila 12 ay

Tipik olarak, 7 ila 12 aylık bebekler “hayır” gibi basit kelimeleri anlayabilir. İletişim kurmak için jestler kullanabilirler ve yaklaşık bir ila üç kelimelik bir kelime dağarcığına sahip olabilirler, ancak ilk kelimelerini 1 yaşına gelene kadar konuşamayabilirler.

13 ila 18 ay

13 ila 18 aylık bir bebeğin kelime hazinesi 10 ila 20+ kelimeye kadar genişleyebilir. Bu noktada kelimeleri tekrar etmeye başlarlar (bu yüzden ne söylediğinize dikkat edin). “Ayakkabıyı al” gibi basit komutları da anlayabilirler ve genellikle belirli istekleri sözlü olarak ifade edebilirler.

19 ila 36 ay

19 ila 24 aylıkken, yürümeye başlayan bir çocuğun kelime hazinesi 50 ila 100 kelimeye kadar genişler. Muhtemelen ellerini, kollarını, ağzını, burnunu ve çevrelerindeki kişileri adlandırabilirler. Kısa cümlelerle konuşmaya başlayabilirler.

Yürümeye başlayan çocuğunuz 2 ila 3 yaşına geldiğinde, 250 veya daha fazla bir kelime dağarcığına sahip olabilir. Soru sorabilir, talep edebilir ve daha ayrıntılı yönergeleri takip edebilirler.

Yükselen Zeka Yayınlarının Konuşturan Kitap Serisi çocuklarda konuşma gerilemesi ve dil gecikmesi problemlerine profesyonel destek sağlar.

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuza konuşmayı nasıl öğretebilirsiniz?

Tabii ki, yukarıda belirtilen aşamalar sadece bir kılavuzdur. Ve gerçek şu ki, bazı çocuklar dil becerilerini diğerlerinden biraz daha geç öğrenirler. Bu, bir sorun olduğu anlamına gelmez.

Çocuğunuz şimdilik konuşamıyor olsa da bir noktada dil becerilerini geliştirecek ve akranlarını büyük olasılıkla yakalayacak, bu arada konuşmayı teşvik etmek ve dil becerilerini geliştirmeye yardımcı olmak için yapabileceğiniz çok şey var.

  • Çocuğum konuşamıyor beraber kitap okuyun

Çocuğunuza her gün mümkün olduğunca çok kitap okumak, dil gelişimini teşvik etmek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir.

2019’da yapılan bir araştırmaya göre, her gün sadece bir kitap okumak, aileleri tarafından kitap okunmayan çocuklara göre çocuğunuzun –anaokulu çağına kadar- 1,4 milyon daha fazla kelimeyle karşılaşması anlamına geliyor.

  • İşaret dilini kullanın

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuza birkaç temel işareti öğretmek için işaret dilinde akıcı olmanıza gerek yok.

Birçok ebeveyn, bebeklerine ve küçük çocuklarına “daha fazla”, “süt” ve “ bitti” gibi kelimeleri işaret diliyle anlatabilir ve öğretebilir. Küçük çocuklar genellikle ikinci bir dili yetişkinlerden daha kolay kavrarlar. Bu onların çok daha erken yaşta iletişim kurmalarını ve kendilerini ifade etmelerini sağlayabilir.

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuza kendilerini işaret diliyle ifade etme yeteneği vermek, iletişimlerinde kendilerini daha güvende hissetmelerine yardımcı olabilir.

  • Çocuğunuz konuşamıyor ancak fırsatını buldukça siz konuşun

Bebeğiniz konuşamıyor diye bu bütün gün sessizce oturmanız gerektiği anlamına gelmez. Ne kadar çok konuşur ve kendinizi ifade ederseniz, yürümeye başlayan çocuğunuzun daha erken konuşması o kadar kolay olur.

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun bezini değiştiriyorsanız, ne yaptığınızı anlatın veya açıklayın. Onlara gününüz hakkında bilgi verin veya akla gelen herhangi bir şey hakkında konuşun. Mümkün oldukça basit kelimeler ve kısa cümleler kullandığınızdan emin olun.

Ayrıca, gün içinde yürümeye başlayan çocuğunuza okuyarak konuşmayı teşvik edebilirsiniz.  Birlikte yemek yaparken tarifi beraber okuyabilirsiniz. Ya da mahallenizde yürüyüş yapmaktan hoşlanıyorsanız, onlara sokak tabelalarını okuyabilirsiniz.

Çocuğunuza şarkı bile söyleyebilirsiniz belki de en sevdiği ninniyi.

Çocuklarda konuşma gecikmesi ve dil geriliğinin önüne geçmek için Yükselen Zekâ Yayınlarının Cırtcırtlı Etkinlik kitapları ile 2-4 Yaş Zekâ ve Dikkat Geliştirme setini tavsiye ederiz.

Bu yazıyı beğenerek okuduysanız Konuşamayan Çocuğa Evde Eğitim Nasıl Verilir?başlıklı yazıyı da okuyabilirsiniz.

İlgili Yazılar