Blog

Konuşma Becerisini Geliştiren Etkinlikler

çocuk gelişim

Çocuklarda Konuşmama Problemi

Her çocuk hayata gözlerini açtığı andan itibaren çevresiyle iletişim kurar. İlk başlarda göz hareketleriyle başlar bu iletişim. Daha sonra anlamsız sesler ve tek heceli, iki heceli basit kelimelerle devam eder.

Ancak anne ve baba çocuğu hakkında:

Çocuğum konuşmayı sökemiyor, çocuğum 3 yaşında hiç konuşmuyor, çocuğum 4 yaşında konuşmuyor, çocuğum 5-6 yaşında bir kaç kelime konuşabiliyor, çocuğum konuşamıyor, kızım düzgün konuşamıyor gibi tedirginlikleri yaşıyor ve gözlemliyorsa çocukta konuşma sorunu olabilir.

İlk yapılması gereken profesyonel bir destek almaktır. Profesyonel destekle birlikte aşağıda sunmuş olduğumuz aktiviteler, problemi yaşayan aileler için son derece faydalı olacaktır.

Çocukların Konuşma Becerisini Geliştiren Aktiviteler

Aktivite, çocuğun düşünce ve karakterini kuvvetlendiren önemli bir araçtır. Aynı zamanda çocuğun fiziksel gelişiminde etkin rol oynayan içgüdüsel hareketlerdir.

Aktivite, isteyerek ve özgürce yapılan ve çocuğu mutlu eden oyunlardır. Onun tüm gelişimini uyarır, yetenekleri kadar konuşma, işitme ve görme duyularını da harekete geçirir.

 

Çocuğun Konuşamama Nedenleri

Çocuğun konuşamamasının altında pek çok neden olabilir. Dil ve konuşma gecikmesinin nedenleri arasında genetik nedenler olabilir.  İşitme kaybı gibi işitsel nedenler olabilir.

3 yaşın altında TV, tablet, telefon karşısında çok zaman geçirmek gibi iletişim yoksunluğundan kaynaklı ve zekâ geriliği gibi nedenler sayılabilir. Bazen konuşma gecikmesi, tedavi gerektiren altta yatan bir durumdan kaynaklanır.

Bu durumlarda, konunun uzmanına danışmak en etkin yoldur. Ancak konuşma tedavisinde ilk yaklaşım her zaman konuşma- dil terapisidir.

Konuşma dili terapisi, başka bir teşhis olduğunda genel tedavi planının bir parçası olarak da etkili olabilir. Dil terapisinin en önemli organı ailedir. Çünkü ağaç ormanda, çocuk ailede yetişir. Konuşma becerisini de ilk olarak aile içinde kazanır.

Çocuğun konuşamama problemine aile olarak aktiviteler aracılığıyla yardımcı olabilmek için Yükselen Zekâ Yayınlarının okuma kitaplarını ve oyun setlerini inceleyin.

Bu makalede,

 • Çocuklarda Konuşmama Problemi
 • Çocukların Konuşma Becerisini Geliştiren Aktiviteler
 • Çocuğun Konuşamama Nedenleri
 • Çocuğu oyun aracılığı ile konuşturmak mümkün mü?
 • Dil öğrenimini geliştiren oyun örnekleri nelerdir?

konularına cevap veren ve rahatlıkla anlayabileceğiniz, bilimsel ve faydalı bilgileri sizler için hazırladık.

Çocuğu Oyun Aracılığı ile Konuşturmak

Çocukları konuşturmak için oyun zamanından yararlanılabilir. Oyunlar, yeni kelimeler kullanarak pratik yapabilecekleri ve kendilerini özgürce ifade edebilecekleri eğlence dolu, rahat bir ortam sunar.

Eğlence faaliyetlerine katılmak, dil ve iletişim becerilerini geliştirmenin etkili bir yoludur. Ayrıca çocuklarınızın sosyal olarak daha özgüvenli olmasına yardımcı olur ve arkadaşlıklar kurmanın bir yolu olabilir.

Dil Öğrenimini Geliştiren Oyun Örnekleri

Aşağıda, dil öğrenimini eğlenceyle bütünleştiren bazı oyun örnekleri ve oyun zamanı aktiviteleri verilmiştir:

 • Kelime oyunları:

Kelime oyunları ile çocuklarınızın kelime dağarcığını genişletin. Bu, evdeki veya bir yol gezisi sırasında öğeleri göstermek kadar basit olabilir, örn. “Şimdi tereyağını hamurun içine karıştırıyorum” veya “Yüksek binalara gökdelen denir”. (ZEKÂ VE DİKKAT GELİŞTİRME SETLERİ 2-4 YAŞ, 3-6 YAŞ)

 • Espriler:

Yaşa uygun kelime oyunları söylemek, çocuklarda mizah ve yaratıcılığın gelişmesine de yardımcı olacaktır. Bu aynı zamanda kelime oyununu ve hayal gücünü de teşvik eder.

Çocuklara uygun şaka kitaplarını okuyabilir ve sırayla esprili hikâyeler anlatabilirsiniz. Ancak konuşmaları konusunda çok eleştirel olmaktan kaçının. Bunun yerine, ifadeyi onlara doğru şekilde tekrarlayarak öğretin.  (CAPİSH)

 • Bilmeceler: 

Bilmeceler, kelimeleri kullanmanın ve sahnelerin veya durumların resimlerini boyamanın eğlenceli yollarıdır. Birbirinize bilmeceleri yüksek sesle okuyun veya söyleyin ve çocuklarınıza tek bir kelimenin farklı anlamlarını açıklayın. (MUCİT KARINCA 1-2)

 • Tekerlemeler:

Tekrarlayan şarkı söylemek, okumak, yazmak veya tekerlemeleri duymak, konuşma geliştirmenin yanı sıra iyi dinleme becerilerini ve hafızayı korumayı teşvik eder.

Ayrıca evde yaptıklarınızı kafiyeli sözlerle anlatabilir veya çocuklarınızın size kafiyeli kelimeler kullanarak en sevdikleri oyuncakları anlatmalarına izin verebilirsiniz.

 • Hikâye anlatımı:

Hikâye kitapları eğlenceli vakit geçirmenizi sağlar. Hikâyeleri paylaşmak çocuklarınızla iyi bir bağ kurarken iletişim becerilerini geliştirmeye yardımcı olabilir.

(KONUŞTURAN MASALLAR)

 • Şarkılar: 

Şarkılar, müzikal yeteneklerinden yararlanmanın yanı sıra çocukların yeni kelimeler öğrenmesine de yardımcı olur. Sözlerin bir kafiye ve ritim duygusu vardır, bu yüzden birlikte şarkı söylemek onlar için kolay ve eğlenceli olacaktır. .

 

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir