Genel

Mucit Karınca Serisi Yaz-Sil Kitaplar

Mucit Karınca Serisi Yaz-Sil Kitaplar

Çocuğumun motor becerilerini nasıl geliştirebilirim, çocuğumun görsel dikkatini nasıl güçlendirebilirim, çocuğuma okul öncesinde nasıl eğitim verebilirim? şeklinde sorularınıza yönelik Mucit Karınca Serisi Yaz-Sil Kitaplar’ını tavsiye ederiz.

Doğru kitap, doğru etkinlik ve doğru çalışma şekli çocuğunuzun bilişsel, fiziksel ve duygusal becerilerini artırır. Mucit Karınca Serisi Yaz-Sil Kitaplar’ı tüm bu becerileri içermektedir.

Mucit Karınca Serisi- Yaz Sil Kitaplar

  • İlk Labirent Bulmacalarım
  • İlk Görsel Dikkat Bulmacalarım
  • İlk Çizim Kitabım

olmak üzere 3 kitaptan oluşmaktadır. Kitapların içindeki aktiviteler çocuğun bilişsel gelişimine uygun olarak kolaydan zora doğru sıralanmıştır. Kitaplar hazırlanırken Stanford- binet, metoropolitan gibi önde gelen zeka testleri esas alınmıştır.

 

İlk Labirent Bulmacalarım ve İlk Görsel Dikkat Bulmacalarım:

Serinin ilk iki kitabı çocukların zeka-dikkat gelişimlerini hedeflemiştir. Güçlü bir dikkat güçlü bir zekadır. Bu yönüyle dikkat, zekanın gelişiminde çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle bebek zeka gelişiminde görsel dikkatin çok ayrı bir yeri vardır.

İlk Labirent Bulmacalarım ve İlk Görsel Dikkat Bulmacalarım adlı kitaplarda 2-4 yaş arası çocuklar hedeflenmiştir. Peki 2-4 yaş arası çocuklar hangi görsel dikkat becerilerini gerçekleştirebilir.

2-4 yaş çocuklarda görsel dikkat nasıl gelişir:

Görsel dikkatin erken gelişimi hakkında bildiklerimiz bebeklik çağının 6 aylık döneminden başlamaktadır. Bu dönemle ilgili yapılan araştırmalar bebeklerin sadece görsel sabitleme özelliklerine sahip olmadıklarını aynı zamanda dikkat dağıtıcılara olan ilgiyi engelleyebildiklerini ve gerektiğinde daha uzun süreler boyunca dikkatlerini sürdürebildiklerini ispatlamıştır.

2-4 yaş aralığındaki bir çocuk görsel dikkat becerileri olarak şunları yapabilir:

  • Çocuk kendi odak noktasını kontrol etmeye başlar.
  • Çocuk yine de bir seferde yalnızca bir aktiviteye odaklanabilir.
  • Hem görsel hem de işitsel olmak üzere belirli faaliyetlere tam dikkat verebilir.
  • Dikkatlerini kendi kendilerine odaklayabilir ve yeniden odaklanma sağlayabilir.
  • Örneğin, çocuk bir oyun oynayabilir, yetişkin konuştuğunda durur, tüm dikkatini yetişkine verir ve sonra oyununa devam eder.

İlk Labirent Bulmacalarım ve İlk Görsel Dikkat Bulmacalarım temelde bu akademik bilgilerden hareketle hazırlanmıştır. Çocukların görsel dikkatlerini geliştirirken içeriğindeki bilgilerle onların bilişsel ve akademik gelişimleri de hesaba katılmıştır.

 İlk Çizim Kitabım:

Serinin son kitabında hedef çocuğun aileden bağımsız bir biçimde ince motor becerilerini geliştirmektir. Peki ince motor beceriler nedir ve çocuk için neden bu kadar önemlidir?

Çocuğunuzun ince motor becerilerindeki ustalığı, ona daha fazla bağımsızlık sağlayacaktır. İnce motor beceriler eşittir ellerin kullanılmasıdır. Tıpkı kaba motor becerilerin çocuğunuzun yataktan kalkmak ve kahvaltı için aşağı inmek gibi önemli günlük görevleri yerine getirmesine olanak sağlaması gibi, ince motor becerileri daha küçük ama eşit derecede önemli konularda bağımsızlığın artmasını sağlar: kapıları açmak, diş fırçalamak, elleri yıkamak vb.

Artan el-göz koordinasyonuyla birleştiğinde, ince motor beceriler aynı zamanda keşfetmeye, öğrenmeye ve yaratıcı ifadeye yeni kapılar açar.  Bu beceriler  sonraki yıllarda akademik öğrenmenin temelini oluşturur. Örneğin, yazmayı veya çizmeyi öğrenmek için, bir çocuğun eli bir kalemi uzun süre sabit tutacak kadar güçlü ve koordineli olmalıdır. Okul sporlarına, oyunlara ve projelere katılmak için el becerisi ve koordinasyon eşit olmalıdır.

İşte serinin bu son kitabı çocuk için bu kadar önemli ince motor becerilerinin kazanımlarını ona sağlamaktadır.

Yazıyı severek okuduysanız Rapidoo Aileadlı yazımızı da muhakkak tavsiye ederiz.

Yükselen Zekâ Yayınlarından çıkan kitaplardan haberdar olmak için bizi instagram sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Yazar:

Yükselen Zekâ Akademik Kurul

İlgili Yazılar