Blog

Odaklanma ve Konsantrasyon Bozukluğu İçin Çözüm Yolları

Ruh bilim terimlerinden biri olan konsantrasyon, dikkati toplamaya verilen addır. Meşgul olunan iş üzerine yoğunlaşarak, uyaranlara karşı tepkisiz kalabilmektir. Okul çağındaki çocuklarda en fazla duyulan yakınma cümlesi ‘’ derse konsantre olamıyorum ‘’ dur. Bunun altında pek çok sebep aranabilir. Kimi zaman öğretmenin ses tonu bile, derse olan odaklanmayı negatif yönde etkileyebilir. Peki, zihinsel olarak içinde bulunulan duruma nasıl odaklanılır? Bunu biraz daha yakından inceleyelim. 

Konsantrasyon Nasıl Geliştirilir?  

Her çocuğun kendine has özellikleri vardır. Konsantre süresi de bunlardan biridir. Kimi çocuk uzun süre derse, oyuna, etkinliğe odaklanabilirken kimi ise, çok daha kısa sürede odaktan dağılmaya başlayacaktır. Yetişkin ya da çocuk fark etmez, insanlar ilgi duydukları işlere daha uzun süre konsantre olabilirler. Matematik dersinden keyif almayan bir çocuğa dakikalarca ders dinlemek zor gelecektir. O halde, dersten aldığı verimi konuşmaya dahi gerek yoktur. Buna bir çözüm getirilemez mi? Diye soran ebeveynlere mutlu bir haber verelim. Elbette, konsantrasyon geliştirmenin basit ve keyifli yolları var. Çocuğunuza karşı önce sabredebilmeyi daha sonra ise odaklanma problemiyle mücadele ederken daima yanında olacağınız gücü kendinizde bulmanız gerekiyor.  

Çocuğunuz Dalgın Mı?  

Çocuğunuzun dalgın olduğunu düşünüyorsanız, önce durumu anlamaya çalışın. Ders yaparken, çok sevdiği bir oyunu düşünüyor olabilir. Etkinlik esnasında, yarım kalan çizgi filmi düşünüyor da olabilir. Çocuğunuzun alışkanlıklarını önce yönetmelisiniz. Şayet dikkatini tek bir noktada toplamasını istiyorsanız, gün içinde çocuğunuzun yapmaktan keyif aldığı işleri daha önemli gördüğünüz bir iş için yarıda kesmesini talep etmemelisiniz. Ebeveynler, iyi bir lider olmalıdır. Çocuklarına, yön verebilmelidir. Bunu hissettirmeden yapmak, odaklanma ve konsantrasyon bozukluğu için çözüme giden yardımcı yollardan biri olabilir. Çocuğunuzun dalgınlığını gidermesi için, düşünme – odaklanma – algı gibi becerilerinin gelişmesine önem verilmelidir. Yükselenzeka zeka ve dikkat geliştirme setleri çocukların odaklanma ve konsantrasyon güçlüğü çekmesine çözüm üreten içeriklerle geliştirilmiştir. Her yaş için ayrı düşünülen set içerikleriyle, çocuğunuzun başarısı kısa sürede gözle görülür şekilde artış gösterecektir. 

Beyin Egzersizleri

İşleyen demir pas tutmaz” atasözünü zemine yerleştirelim. Odaklanma ve konsantrasyon bozukluğu ise yanı başımızda dursun. Beynimizi bu noktada ele alalım. Çoğu zaman beyin kendiliğinden karar veriyor gibi görünse de aslında biyolojik olarak öyle değildir. Önemli olan beyni yönetebilmeyi, denetleyebilmeyi öğrenmektir. Çocuğunuza bunu anlatmanız yorucu olacağı için, onu beynini kullanmayı öğreten eğlenceli aktivitelere yönlendirebilirsiniz. Yükselenzeka, zeka ve dikkat eksikliği setleri ve konsantrasyon üzerine geliştirilmiş oyunlarıyla pek çok çocuğun odaklanma sorununa kalıcı çözümler getirdi. Bu hedefte, dikkat toplamayı eğlenceli bir biçimde çocuğa geçiren aktiviteler sayesinde beyin de istemli bir şekilde çalışmayı tercih ediyor.  

ADHD TESTİ NEDİR? BAŞLIKLI METNİMİZİ OKUDUNUZ MU?

SİZE YARDIMCI OLMAMIZI İSTİYORSANIZ BİZE ULAŞIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir