Blog

Okul Öncesi Çocuklara Neler Öğretilebilir?

okul öncesi

Okul öncesi çocuklara neler öğreteceğinizi biliyor musunuz? Yoksa birçok aile gibi sizin de kafanız karışıyor mu? Eğitim verme konusunda karasızlık hakim mi? Merak etmeyin bu yazımızda çocuklara okuldan önce nasıl eğitim verileceğini anlatacağız. Aslında daha çok eğitim çeşitlerine değinip, alternatifleri sizlerle paylaşacağız. Ayrıca daha detaylı bilgi için okul öncesi eğitim nedir, başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz. 

Okul öncesi çocukların eğitimi eğlenceli olmalıdır. Çocukları sıkacak aktiviteler düzenlenmemelidir. Keyifle öğrenebilecekleri alan oluşturulmalıdır. Eğitime başlarken oyun odaklı ve etkinliği bol aktiviteler seçilmelidir. Çocuklar için en güzel aktivite çeşidi oyun olduğunu unutmayın. Oyun odaklı okul öncesi eğitim verilebilir. Kolay zora gidecek şekilde bir plan yapmanız daha faydalı olur. Bu sayede öğrenim süresi yavaş yavaş ve kademeli şekilde yapılmış olacaktır. Tüm bunların planlı yapılması çocukların öğreniminde verimi arttırır. 

Okul Öncesi Çocuk Eğitimi 

Okul öncesi eğitim için birden fazla alternatif bulunmaktadır. Bu eğitimlerde çocukların konuşma, dikkat, zeka gibi öğelerde gelişim süreci takip edilebilir. Okul eğitimi öncesinde kreş veya anaokulu tercihleri sıkça yapılmaktadır. Ancak anaokulu ya da kreşler genellikle 3 – 4 yaşından sonra başlamaktadır. Çocuklar 4 yaşından öncede eğitim almalıdır. Ön hazırlığı sizlerin kontrolünde evde yapmalıdır. Evde verebileceğiniz ve uygulayabileceğiniz eğitimleri sıralamanın vakti geldi. 

Çizgi Çalışmaları 

Okul öncesi çizgi çalışmaları eğitimde önemli rol oynar. El becerisinin gelişmesi için çizgi çalışmaları düzenli şekilde yapılmalıdır. Henüz 6 aylıkken bile kalem tutturmak işin başlangıcı. 1 yaşından sonra ise bebekler gelişi güzel çizgi çalışması yapabilir. Henüz çizdikleri çizgiler anlamsız olsa da el becerileri gelişmiş olur. Yaş ilerledikçe çizgiler belirleşir ve düzgün çizgiler ortaya çıkmaya başlar. Bu sayede yavaş yavaş çizgi işlemleri yapılır ve el becerisi gelişir. 

Dikkat Geliştirme Çalışmaları 

Okul öncesi dikkat çalışmaları yapmak, çocuğun gelişimine büyük ölçüde katkı sağlar. Dikkat geliştirme ve dikkat eksikliği için Yükselen Zeka sitesinden setler satın alabilirsiniz. Setlerin içinde yer alan bilgi kartları sayesinde dikkat geliştirmek mümkün hale geliyor. Bu bilgi kartları her yaşa uygun şekilde tasarlanmıştır. Bebeğinizin doğumundan itibaren başlayan süreçte 4 yaşına kadar olan döneme kadar setler bulunmaktadır. Alacağınız setlerle okul öncesinde eğitime çocuğunuzu hazırlayabilirsiniz. 

Cümle Kurma ve Dil Öğrenme 

Ebeveynlerin en çok çekindiği ve kaygı duyduğu konu bebeklerin konuşma konusudur. Genellikle ebeveynler bebeklerin 1 yaşını doldurduğu zaman konuşmalarını bekler. Ancak bu süreç bebekten bebeğe değişiklik gösterir. Her bebek aynı zamanda konuşmayabilir. Konuşmada ebeveynlerin etkisi de önemlidir. Kelimeleri tam telaffuz ederek çocuklarla iletişimde olmak gerekir. Konuşabilme yeteneği kendinden de gelişebilir. Fakat ailelerin gayreti de çocuğun konuşmasını hızlandırır. 

Konuşmanın ardından ileri de bir sonraki seviyeye geçilebilir. Nesnelerin İngilizce karşılıkları öğretebilir. Okul öncesi İngilizce öğretmek nesnelerle kolay gerçekleşir. Meyve, sebze, renk, rakam ve eşya gibi öğelerin hem Türkçe hem İngilizce karşılığı öğretilebilir. Bununla ilgili setlerde yine Yükselen Zeka sitesinden temin edilebilir. 

Eğitim Setleri 

Rapidoo Aile Dikkat Geliştiren Zeka Oyunu

Okul öncesi eğitim setleri içinde birbirinden farklı materyaller yer almaktadır. Eğitim setleri, çocukların ileri seviyede gelişmesine yardımcı olabilir. Okuldan önceki dönem için oldukça uygundur. 4 ile 6 yaş arasındaki çocuklara eğitim setleri alabilirsiniz. Ayrıca eğitim setleri okula başladıktan sonra da temin edilebilir. 14 yaşına kadar yer alan eğitim setleri mevcut.  

Eğitici Oyuncaklar

Son olarak okul öncesinde çocuk eğitimi için oyuncak kullanabileceğinize değineceğiz. Okul öncesi eğitici oyuncak için birden fazla tercihler bulunmaktadır. Bu tercihlerin başında Zoombat ve Rıngoo gibi setler yer almaktadır. Ailece oynamak isterseniz de Rapidoo Aile seti seçilebilir. Setler 3 ve 6 yaş üzerine uygun şekilde tasarlanmıştır.  

Çocukların eğitimini ileri seviyeye taşımak için yazdıklarımızdan ilham alabilirsiniz. Belki çocuğunuz 3 yaşını geçmiş olabilir. Ama üzülmeyin, hiçbir şey için geç değil. Daha fazla vakit kaybetmeden çocuklarınıza belirttiğimiz eğitim metotlarını uygulayabilirsiniz.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir