Blog

Okul Öncesi Eğitim İçin Ebeveynlik İpuçları

okul öncesi eğitim

Okul öncesi eğitim, çocuklar kadar ebeveynlerinde yerine getirmesi sorumluluktur. Okul öncesi dönem sadece çocukları içermez. Ailelerin okul öncesi dönemde rolleri önemlidir. Çocukların kendi başına gelişim gösterebilir. Fakat bu süreç yavaş ilerler. Bu yüzden ailelerin eğitim konusunda direkt olarak dahil olmaları gerekir. Çocukları bir kenara bırakmak yanlış bir davranıştır. 

Okul öncesi ebeveynlik görevlerini her birey bilmelidir. Çocuk sahibi olmak hiçbir zaman yeterli değildir. Çocuğun dünyaya geldikten sonra düzgün şekilde eğitilmesi de bir o kadar önemlidir. Sadece neslini sürdürmek düşüncesiyle dünyaya getirilen çocuk anlayışı doğru bir düşünce değildir. Okul öncesi ebeveynlerde kendilerine düşenleri yerine getirmelidir. Bu bir nevi sorumluluk isteyen bir görevdir. 

Okul Öncesi Eğitim İçin Ebeveynlik Görevleri 

Okul öncesi eğitim aslında çok eğlenceli olabilir. Çocuk yetiştirmekten haz duyan bireyler için eğitim vermek çok güzel sonuçlanabilir. Ayrıca kendi çocuklarınızı yetiştireceğinizi unutmayın. Herhangi birinin çocuğunu değil kendi çocuğunuzu yetiştireceksiniz. Bu konuda şu atasözünü ilke edinebilirsiniz: 

‘’Ne ekersen onu biçersin’’ 

Cümlenin bütününe baktığınızda ne kadar anlamlı olacağını kavrayacaksınız. Eğer çocuğun eğitimini iyi şekilde yaparsanız, bunun sonucunu gelecekte görebilirsiniz. Aynı bir tohum gibi. Tohumu toprağa attıktan sonra yavaş yavaş yeşerir ve en sonunda meyve verir. Sizde bu meyveden yararlanırsınız. Ancak bu kısma gelebilmek için ebeveynlerinde belli başlı görevleri vardır. Çocuğunuzun tüm işlerinde aile sorumludur. Sorumluluğu almamak gibi bir davranışınız olamaz. İşte okul öncesi eğitim için ebeveynlik görevleri: 

Günlük Yaşantı 

Okul öncesi dönemde günlük yaşantıyı belirleyin. Hem sizin hem de çocuğunuzun günlük hayat akışını önceden planlayın. Günlük işlerde çocuklara görev verin. Sorumluluk sahibi olmalarını sağlayın. Çocuğunuzla beraber ortak işler yapın. Çocuğunuzu dinleyin. Doğru düzgün cümle kuramasa bile söylediklerini anlamaya çalışın. Kısacası günlük yaşantıda ikili ilişki kurun. 

Beslenmesine Dikkat Edin 

Çocuğunuzun obez olmaması için beslenmesine dikkat edin. Henüz küçük yaşta tıka basa çocuğunuzu doyurmayın. Dengeli ve sağlıklı besinler tercih edin. Yemek konusunda sizlerde çocuğunuza ayak uydurun. Okul öncesi herşey düzenli yapılırsa bu şekilde de devam eder. 

Genellikle 3 öğün besin vermeye özen gösterin. 3 öğünün yanında meyve gibi ürünlerle ara öğün yapın. American Academy of Pediatrics tarafından çocuklar için günlük kalori 1.200 ile 2.000 arasında belirlenmiştir. American Academy of Pediatrics’in ailelere önerisi günlük olarak bu şekildedir. Çocukları sağlıklı tutmak için kalori oranına dikkat etmek gerekir. 

Fiziksel Etkinlikler 

Okul öncesi eğitim dönemini en iyi geçirmenin başında fiziksel aktiviteler gelmektedir. Okul çağına gelmeden önce çocuğunuzu aktif tutmalısınız. Yapacağınız etkinliklerle beraber çocuğunuzu belli bir gelişim sürecine sokabilirsiniz. Fiziksel aktiviteler vücudun gelişmesinde önemli rol oynar. Kasların gelişmesinde ve sağlık bir vücut yapısına kavuşmada fiziksel etkinlikler gereklidir. Koşmak, zıplamak ve tırmanmak gibi aktiviteler çocuğu sürekli dinç tutar. Aynı zamanda bu hareketler çocuğun enerjisini de kullanmasında yardımcı olur. Ebeveynler bu süreçte fiziksel etkinlikleri ara vermeden yaptırmalıdır. Bu konuda aileler olabildiğince aktiviteler kendileri de katılmalıdır. 

Okul Öncesinde Sağlık 

Okul öncesi herşey bir kenara bırakılacaksa o da sağlık. Okuldan önce çocuğunuz için en önemlisi sağlık olduğunu unutmayın. Ev içinde herhangi bir sakatlık ya da kaza yaşanmaması için gerekli önlemler almalısınız. Çocukların yürümeye başlamasıyla birlikte fazla harekete geçer. Bu hareket dönemlerinde kazalarda kaçınılmaz olur. Bunun için ev içinde belirli tedbirler almak, yine sizlerin görevi. Aynı zamanda belli periyotlarda çocuklarınızı doktora kontrole götürmelisiniz. 

Uyku Düzeni 

Okul öncesi eğitim sürecinde aileler çocuklarının uykusunu düzenlemelidir. Uyku düzeni eğitimin önemli parçasıdır. Küçük yaşlarda çocukların daha fazla gelişim göstermesi için belli saatlerde uyku alması gerekir. Hem fiziksel hem de zihinsel organların gelişmesi için uyku muhakkak şarttır. Hatta bazen çocuğunuzla beraber aynı zaman uyumanız gerekebilir. Bu süreçte çocuğa uyum sağlamalısınız. Okul öncesi gelişimini iyi sağlasın istiyorsanız bazı görevlerini düzenli şekilde yerine getirmelisiniz. 

Okul Öncesi Eğitim Setleri 

Ebeveynlerin eğitim setlerini temin etmesi gerekir. Ailelerin illa okul öncesi eğitim setleri alma gibi bir zorunluluğu yoktur. Ancak bu setler okuldan önce iyi bir gelişim sağladığı herkes tarafından bilinir. Setlere sahip olan birçok ebeveyn memnun kalmıştır. Ailelerin yaptığı geri bildirimlerde çocukların gelişimine büyük ölçüde katkı sağladığı söylenmiştir. Ebeveynler için eğitim setleri, çocuğun başarılı olmasında önemli etkene sahiptir.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir