Blog

Okul Öncesi Eğlenceli Etkinlik Önerileri

etkinlik önerileri

Ebeveynler her okul dönemi öncesinde çocuklarına eğlenceli etkinlik önerileri hakkında bakınıp durur. Henüz okula başlamayan ya da okula başlayıp yaz tatili etkinlik önerileri için neler yapacaklarını bilemezler. Aileler bazı konularda tecrübe sahibi olsalar da etkinlik önerileri konusunda karar vermekte zorlanır. Yaşanılan bu geçiş dönemi aslında oldukça önemlidir. Ailelerin paniğe kapılmaları bir bakıma önemlidir. Okul öncesi dönemde yapılacak etkinliklerle çocuklar bir nevi hazırlık eğitimi geçirmiş olacaktır. Bu yüzden uzmanlara göre de okul öncesi eğitim kavramı ortaya atılmıştır.  

Okul öncesi eğitim anaokulu olarak tanımlanabilir. Fakat anaokulundan daha önce eğitimde verilebilmektedir. Kısacası çocukların eğitimi genellikle 6 aydan sonra başlar. Bu dönemden sonra öğrenmeye meraklı olması işi kolaylaştırır. Ancak izlenecek yol ve atılacak adımlar öğrenmenin seyrini etkiler. 

Eğlenceli etkinliklerle çocukların öğrenimi daha iyi gelişebilir. Zorunlu öğretme yerine eğlence üzerine yapılacak öğretmeler akılda kalıcı olacaktır. Farklı aktiviteler ve oyunlar çocuğun hem eğlenmesini sağlar hem de gelişim göstermesini. 

Çocukların belli bir dönemi evde geçirmeleri ya da eve bağlı kalmaları nedeniyle eğitim metotlarında değişiklik olabilir. Bu yüzden evde yapılabilecek etkinliklerle çocuğunuzu okula hazırlamak yine sizlerin elinde.  

9 Eğlenceli Etkinlik Önerileri 

Okul öncesi eğlenceli etkinlik önerileri arıyorsanız doğru yere geldiniz. Tavsiye edeceğimiz etkinlik önerileri sayesinde çocuğunuz birçok kavramı daha çabuk öğrenecektir. Bu etkinliklerle çocuklar hem oyun oynayacak hem de eğitim seviyelerini geliştirecek. Zaten çocuklara bir şeyler öğretmek istiyorsanız, oyunla karışık eğitim vermelisiniz. Eğitimi oyunun adeta bir parçası haline getirin. O zaman ebeveyn olarak sizlerde kazanmış olursunuz. 

Matematik, Fizik, Biyoloji ve Türkçe gibi dersleri evde bile öğretebilirsiniz. İlla bu derslerin işleniş tarzını bilmenize gerek yok. Özellikle matematik ve fizik kurallarını hayatımızın birçok alanında kullanıyoruz. Yetişkinler olarak farkında olmadan fizik kurallarına göre hareket edebiliyoruz. Standart bir fizik dersi anlatımı için illa öğretmen olmak gerekmiyor. Uygulamalı şekilde çocuklarınıza birçok bilgi aktarabilirsiniz. Neyse lafı fazla uzatmadan etkinlik önerilerine başlıyorum. 

Toplama – Çıkarma Eğitimi 

Toplama – çıkarma işlemlerini kağıt üzerinde değil de uygulamalı şekilde gösterebilirsiniz. Örneğin, çocuğunuzun oynadığı oyuncaklarla toplama ve çıkarma işlemlerini gösterebilirsiniz. Aperatif yiyecekler verirken yine aynı uygulama yapılabilir. Çocuğunuza sorular yönelterek işi oyun haline getirebilirsiniz. 

Bitki Yetiştirmeyi Öğretin 

Evde basit bir saksı ya da yumurta kabuğuyla bitki yetiştirmenin inceliklerini gösterin. Bitki yetiştirmenin nasıl olduğunu çocuğunuza anlatın. Ve her gün kontrol etmesi gerektiğini söyleyerek sorumluluk yükleyin. Bitkileri sulamasını sağlayın. Biyoloji bilmeden de bu konuları öğrenmek mümkün. Denemesine ve keşfetmesine izin verin. 

Rapidoo Aile Dikkat Geliştiren Zeka Oyunu

Harfler Çizdirin 

Çocuklar, henüz küçük yaşta kalemle oynamaya bayılır. Bir şeyler çizmek ve karalamak resmen onlar için oyun oynamak gibidir. Zekasının geliştiğini gördüğünü zaman çocuğunuzdan harf çizmesini isteyebilirsiniz. Harf çizimini göstererek nasıl yapıldığını hikayeleştirerek anlatabilirsiniz. 

El Becerilerini Geliştirin

Çocuklarınızın el becerisi için kullanabileceği nesneler seçin. Örneğin, çocuğunuza elişi kağıdı veya karton alın. Aldığınız bu kartonlarla ev yapmasını öğretin. Sizden gördüğünü muhakkak kendisi de uygulayacaktır. Kartonlardan çiçek ya da ağaç yapın. Makas kullanımı gösterin.   

Uçurtma Yapın

Etkinlik önerileri arasında bence en eğlencesi uçurtma yapmak. Ama uçurtmayı sakın hazır almayın. Uçurma yapmak için malzemeleri temin edin. Ve çocuğunuz ile birlikte yapın. Sıfırdan bir uçurmayı çocuğunuzla beraber tamamlayın. Daha sonrasında güzel, güneşli ve birazda rüzgarlı bir günde uçurmayı uçurun. Bu sayede çocuğun belli becerileri gelişecektir. Uçurtmanın nasıl uçtuğunu görecek ve uçaklara benzetme yapacaktır. Fakat burada çocuk kendisine gelen merakla birlikte soru sormaya başlar. Bu sorularda ebeveyn olarak sizi terletebilir. 😊 

Zeka Oyun Kartları

Okul öncesi eğlenceli etkinlik önerileri listemizin son sırasına geldik. Son sıraya zeka oyun kartlarını koyduk. Oyun kartları çocukların gelişiminde önemli rol aldığını söyleyelim. Zeka gelişimi ve dikkat eksikliği konusunda oldukça başarılı olan kartlar sayesinde çocuklar hazır hale gelebilir. Aile içinde oynanabilen iki farklı oyunu sizlere tanıtacağız. Bunlardan birincisi Zoombat, ikincisi ise Ringoo. Her iki oyun türününde çocuklarınız için son derece faydalı seçim olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Çocukların sıkılmadan oynayacakları her iki oyunda da zeka gelişimine doğrudan katkı sunduğunu belirtelim.

Hiperaktif Çocuğa Nasıl Davranılmalı isimli yazımızı da okunmanızı öneririz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir