Blog

Sınav Kaygısı Nedir?

Bütün sınavlara çok iyi çalışmıştım inan her şey benim ezberimdeydi ve kontrol ettiğimde atladığım hiçbir şeyde yoktu. Aslında çıkan soruları da biliyordum ama neden böyle oldu anlamadım. Bazı çocukların her ne kadar çok çalışsalar da bu sözleri söylediklerini duyuyoruz.

Sizin çocuğunuzda bu tip duygu ve düşünceleri yaşıyor mu? Gelin isterseniz çocuğunuzun yaşadığı bu sınav kaygısına bir göz atalım.

Bazı çocuklar var ki tüm sene boyunca gezdikleri halde sınavlarda başarılı olurken bazı çocuklarda ne kadar çalışırsa çalışsın sınavda yaşadığı kaygı nedeniyle başarısız olurlar. Peki çocuğun yaşadığı bu sınav kaygısı ne demektir?

Kaygı ve Sınav Kaygısı Ne Demek?

Kaygı, insanın bir uyaranla karşılaşması bedensel, zihinsel ve duygusal anlamda o anda yaşadığı aşırı duyarlılık halidir. Sınav kaygısı ise öğrencinin bu aşırı duyarlılık halinin sınav öncesinde, sırasında ve sonrasında yaşadığı durumdur.

Sınav her öğrencinin okul döneminde yaşadığı stres ve kaygı verici durumların başında geliyor. Eğer ki çocuk bu heyecanı hafif bir şekilde yaşıyorsa o zaman sorun olmuyor. Lakin kaygı haline dönüştüğünde ise sorun başlıyor. Kaygının başladığı anda ise öğrencinin performansı inanılmaz derecede düşerken beraberinde başarısızlık gelebiliyor.

Kaygı hafif düzeyde olduğunda dikkatin artması ve uyarıcı bir etkiye neden olabiliyor, öğrenci hatırlamayı ve odaklanma becerisini bu şekilde kontrolü altında tutarken durum ciddi boyuta taşındığında ise bu kez unutkanlık ve düşüncelerin çarpıtılmasına neden oluyor.

Sınav Kaygısı

Sınav kaygısının söz konusu olduğu durumda amaç kaygının tamamen yok edilmesi demek değildir. Kaygı her insanda olduğu gibi çocukta da önemlidir ve yararlıdır. Öğreneğin çocuk iyi bir not aldığında mutlu olur kötü not aldığında üzülür.  Sınavda heyecanlanmak normaldir bunun için endişe etmeye de gerek yoktur.

Sınav Kaygısının Üstesinden Nasıl Gelinir?

Değerli anne ve babalar, sevgili öğrenciler sınav kaygısının üstesinden gelmek istiyorsanız öncelikli olarak hangi konularda yeterlisiniz mutlaka bilmelisiniz. Çünkü bunu bildiğinizde yeterli olmadığınız konular hakkında daha gerçekçi düşünmeye başlarsınız. Elinizden gelenin en iyisini yapacağınızı düşünün ve sizin de sınırlı olan yönleriniz olduğunu kabul edin.

Yaptığınız deneme sınavlarınızı bir başarı ya da başarısızlık olarak asla görmeyin denemelerin amacı sizi hazırlamak ve eksikliklerinizi görmenizi sağlamaktır.  Değerli anne ve babalar çocuğunuz için yararlı olacak aşağıdaki Sınavlarda Sıfır Hata Dikkat ve Hızlı Okuma setini mutlaka incelemenizi öneririz size yardımcı olacaktır.

Sınava girerken ilk baştaki heyecan normaldir. Bunun için önce derin bir nefes alın ve sonrasında verin. Bu sizi rahatlatacaktır. Önce yapabildiğiniz sorulardan başlayabilirsiniz. Bu sizin heyecanınızı daha da düşürecektir. Kendinize güven arttığında daha da başarılı olacaksınız.

Hepinize iyi sınavlar ♥♥♥

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir